Povežite se s nama

Kultura

Na jubilarnoj 25. smotri tamburaša u Mačkovcu tri sastava konkurirala za državno

Objavljeno:

- dana

Kulturno-umjetničko društvo Mačkovec i ove je godine bilo organizator i domaćin 25. jubilarne županijske smotre tamburaških sastava, KUD-ova, HKUD-ova, KUU-a i tamburaških orkestara Međimurske županije.

U Društvenom domu u Mačkovcu u nedjelju, 19. svibnja, okupili su se brojni mještani i uzvanici, a na samom početku prisutne je pozdravio predsjednik KUD-a Mačkovec Ivan Ujlaki.

– Zadovoljstvo mi je što ćemo danas čuti istinske štovatelje tamburaške glazbe, a posebno me veseli što se rado uključuju i mladi članovi, što znači da je ljubav prema tamburici svake godine sve jača – poručio je te objasnio da se na jubilarnoj 25. smotri predstavljaju izvođači okupljeni u tri orkestra i devet sastava.

Smotra je, uz revijalni, imala i natjecateljski karakter te će najbolji po kategorijama biti odabrani da predstavljaju Međimurje na Državnoj smotri tamburaša u Dugom Selu. Ove je godine prijavljeno ukupno 12 sudionika od kojih su za nastup na Državnoj smotri konkurirali Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ – Čakovec te Tamburaški sastavi KUD-a Belica i KUD-a Šandorovec. Njihove je nastupe pozorno pratio selektor Igor Kudeljnjak, koji će za nekoliko dana donijeti odluku o predstavnicima Međimurja na državnoj razini natjecanja.

Svečanosti su nazočili zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, zamjenik čakovečkog gradonačelnika Zoran Vidović, predsjednik Skupštine Zajednice hrvatskih kulturno-umjetničkih udruga Međimurske županije Miljenko Zelenbaba, predsjednik Mjesnog odbora Mačkovec Dragutin Balog te domaći župnik vlč. Josip Blažon. Mnogo je sastava i orkestara koji su se kontinuirano pojavljivali na pozornici Društvenog doma u Mačkovcu, no samo je jedan sastav na 25. jubilarnoj smotri nastupio po 25. put. To je Tamburaški sastav KUD-a Belica, u čije je ime Božidar Premuš od organizatora primio priznaje.

Smotru je otvorila zamjenica župana Sandra Herman.

– Čestitam gospodinu Vladimiru Jamboru koji je idejni začetnik ove smotre, ali i čitavom organizacijskom timu koji je svih ovih godina odrađivao odličan posao. Zahvaljujući njima Mačkovec je sinonim za tamburaše u Međimurju. Tu je i naša Zajednica kulturno-umjetničkih udruga kao jedna od najboljih u Republici Hrvatskoj – ne samo da je najbrojnija, već njeni članovi postižu zavidne rezultate. Županijske smotre koje se odvijaju diljem Međimurja iznjedrile su prave umjetnike. Sa smotre u Mačkovcu svih ovih godina naši su predstavnici odlazili na državna natjecanja s kojih su se vraćali s priznanjima, što je samo još jedna potvrda kvalitete – rekla je zamjenica Herman.

Raznolikost tamburaških sastava

Na pozornici Društvenog doma šarolikim repertoarom predstavili su se sljedeći izvođači: Tamburaški orkestar KUU „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan Stipić“ iz Čakovca, Tamburaški sastav KUD-a Belica, Dječji tamburaški orkestar KUU „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, KUD „Šandorovec“, Tamburaški sastav Kulturno-umjetničke udruge Zasadbreg, Hrvatsko kulturno društvo „Pomurje“ Lendava, Tamburaški sastav „Dražen Kovač – Draš“ Udruge žena Sivica, Tamburaški sastav KUD-a Mačkovec, Ženski tamburaški sastav „Zvončice“ te Tamburaški sastav KUD-a Žiškovec, dok je kao gost smotre nastupio KUD „Sveti Jeronim“ iz Štrigove.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje