Povežite se s nama

Međimurje

Međimurci nisu sezonci: na Jadran ih odlazi tek stotinjak, posao lako pronalaze i kod kuće

Objavljeno:

- dana

Do kraja svibnja na Jadranu je zaposleno 55 osoba s međimurskog područja, a do kraja ljetne sezone procjena je da ta brojka neće biti veća od 100, ističu iz Zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Čakovec. U posljednjih nekoliko godina također je sve manje izražen trend odlaska studenata na sezonski rad na područje Jadrana.

Iako dolazak ljetnih mjeseci mnogima znači dugoočekivani odmor od svakodnevnih poslovnih izazova, za određen broj studenata i ostalih sezonaca radni dio godine tek počinje.

– Razmišljala sam o zaposlenju negdje na moru, no ipak sam odlučila ostati kod kuće, u Čakovcu. Još nisam, ali ću sigurno pronaći sezonski posao najvjerojatnije u nekom skladištu, čime ću si upotpuniti studentski budžet – rekla je studentica Ines, koja je početkom godine sa zadovoljstvom dočekala vijest da studentska satnica ne može biti manja od 23,44 kune.

Međimurci koji se ipak odluče za sezonski rad većim se dijelom zapošljavaju u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji

Stoga smo odlučili istražiti kakva je ponuda sezonskih poslova u Međimurskoj županiji te koliko će se Međimuraca ove godine zaposliti na obali Jadranskog mora.

Top-poslovi

Kada su u pitanju potrebe za sezonskim zapošljavanjem u sektoru turizma, iz Područnog ureda Čakovec Hrvatskog zavoda za zapošljavanje navode da Hrvatsku promatraju u dvije osnovne regije: Jadransku i Kontinentalnu.

Poslodavci su do kraja svibnja putem Zavoda za zapošljavanje tražili više od 21.000 radnika, a potrebe se pretežito odnose na Jadransku regiju – 85 posto od svih potreba i to uglavnom u ugostiteljskim i uslužnim zanimanjima.

Ako uredi iz Jadranske regije ne mogu osigurati radnu snagu, tada upućuju potrebe za radnicima u kontinentalne urede s ciljem usklađivanja ponude i potražnje na tržištu rada.

Prema zadnjim pokazateljima za svibanj, čakovečki Zavod za zapošljavanje bilježi svega 1927 nezaposlenih osoba

Stoga osobe iz Međimurske županije zainteresirane za sezonsko zapošljavanje na moru u PU Čakovec mogu dobiti informacije o mogućnostima zaposlenja u „morskim“ županijama, kako prema konkretnim destinacijama, poslodavcima, tako i prema najtraženijim zanimanjima.

No, koji su to najpopularniji poslovi na Jadranu? Iz čakovečkog Zavoda navode da su, iako je disperzija poslodavaca koji traže radnike veoma velika, potrebe najizraženije kod velikih hotelskih lanaca.

Izdvajaju i top 10 zanimanja, a to su: konobari, kuhari, pomoćni konobari, pomoćni kuhari, prodavači, čistači, sobari, kuhinjski radnici, recepcionari i turistički animatori.

– Međimurska županija zadnjih nekoliko godina nije destinacija s visokom udjelom sezonskog zapošljavanja na moru, a razlozi za to su višestruki: zbog značajnog pada nezaposlenosti u domicilnoj Županiji, gdje prema zadnjim pokazateljima za svibanj bilježimo svega 1.927 nezaposlenih osoba, sve je manje raspoložive radne snage. S druge strane, potrebe međimurskih poslodavaca iz godine u godinu rastu u svim djelatnostima, uključujući i turistički sektor, pa Međimurci i Međimurke posao mogu pronaći u vlastitoj županiji – ističu iz čakovečkog Zavoda za zapošljavanje.

Tako je do kraja svibnja na Jadranu zaposleno 55 osoba iz evidencije Područnog ureda Čakovec, a do kraja sezone procjena je da ta brojka neće biti veća od 100.
Kao i prethodnih godina, Međimurci se većim djelom zapošljavaju u Istarskoj i Primorsko – goranskoj županiji, a od poslodavaca se ističu Plava Laguna i Maistra.

Raznolika je i ponuda studentskih poslova, ističu iz Student servisa Varaždin, koji sa svojim podružnicama u Čakovcu, Koprivnici, Bjelovaru i Križevcima broji oko 6.000 članova od kojih je od početka ove godine njih preko 3.000 već aktivno radilo na nekima od brojnih privremenih i povremenih poslova.

Interes za rad

– U posljednjih par godina sve manje je izraženi trend odlaska naših članova na sezonski rad na područje Jadrana. Jednim dijelom zbog toga što je velika ponuda poslova i na našem području, pa nema potrebe ići tražiti posao negdje dalje, a drugim dijelom jer sezona na moru počinje svake godine sve ranije, u vrijeme dok naši članovi imaju svoje studentske obveze, pa poslodavci preferiraju osobe koje ranije mogu započeti s radom – objašnjava voditeljica Student servisa iz Student servisa Varaždin Sonja Nidogon Višnjić, mag. oec.
Kada je riječ o studentskom radu, i tu je aktualan zakon ponude i potražnje, tako da su u manjini poslodavci koji nude minimalnu studentsku satnicu, jer povećanjem satnice raste i broj potencijalno zainteresiranih kandidata za posao.

– Možemo reći da iako još uvijek postoji interes studenata za rad na sezonskim poslovima na Jadranu, sve veći broj je i onih koji se odlučuju za rad kod kuće. To i ne čudi jer je ponuda poslova na području Varaždina i Čakovca izuzetno bogata, s tim da se satnice kreću od 25 kuna po satu u prehrambenoj industriji, pa čak i do 37 kuna na malo zahtjevnijim fizičkim poslovima.

Za one koji više preferiraju rad s kupcima, tu je rad po trgovačkim centrima, rad na blagajnama, rad u nekima od ugostiteljskih objekata, rad na održavanju objekata… Doista je teško i nabrojati sve aktualne otvorene pozicije za rad – rekla je Sonja Nidogon Višnjić.
Dodajmo da se od siječnja do kraja svibnja ove godine iz evidencije Regionalnog ureda Varaždin na sezonskim poslovima u svim obalnim županijama, od Istarske do Dubrovačko – neretvanske, zaposlilo 85 osoba.

“Satnice su osjetno iznad minimalne propisane!”

Budući da je krajem prošle godine stupio na snagu dugoočekivani novi Zakon o obavljanju studentskih poslova, koji je omogućio rad posredstvom studentskih servisa i izvanrednim studentima, daleko je veći broj i potencijalnih studenata kojima je omogućen rad posredstvom Student servisa Varaždin, s podružnicama u Čakovcu, Koprivnici, Bjelovaru i Križevcima.

Minimalna satnica je Zakonom definirana i iznosi 23,44 kuna za ovu kalendarsku godinu, uz povećanje satnice za 50 posto za prekovremeni rad, rad nedjeljom, noću i blagdanom.

Student servis Varaždin uz ove uvjete, kada je riječ o zapošljavanju, sa sezonskim poslodavcima uvjetuje i plaćene putne troškove, troškove rada (trošak sanitarne iskaznice, radna odjeća i obuća), te osiguran besplatni smještaj i tri obroka dnevno. – U praksi su satnice osjetno iznad minimalne satnice, ali nam je drago da postoji zaštitni mehanizam, koji garantira minimalnu satnicu. Obveza poslodavca je i plaćanje studentskog rada po isteku 15 dana od dana završetka obavljanja posla, te obračun studentskih ugovora na mjesečnoj bazi – istaknula je voditeljica Student servisa Varaždin Sonja Nidogon Višnjić.

Znati strani jezik – obvezno, ali i dobre socijalne te prezentacijske vještine!

Koliko je bitno da sezonac barata stranim jezicima ili da posjeduje vozačku dozvolu, provjerili smo na čakovečkom Zavodu za zapošljavanje.

Izvijestili su da su, s obzirom na rast stranih turista u Hrvatskoj, strani jezici itekako tražena vještina, osobito kod zanimanja gdje dolazi do direktnog kontakta s turistima, a poželjno je i prethodno radno iskustvo.

– Sve su bitnije socijalne, komunikacijske i prezentacijske vještine: kako predstavljamo sebe, tako predstavljamo i poslodavca, pa i samu Hrvatsku. Dobra slika koju šaljemo u svijet počinje od svakog zaposlenika, razvijanje gostoljubivih odnosa prema turistima te podizanje kvalitete usluge direktno utječe na podizanje stupnja zadovoljstva gostiju, povrat gostiju te širenje pozitivnog imidža hrvatskog turizma, što je izuzetno bitno za turističku destinaciju kao što je Hrvatska – ističu.

S druge strane, profesionalan odnos prema budućim zaposlenicima u svim aspektima radnog odnosa očekuje se i od svakog poslodavca.

Primjerice, Zavod za zapošljavanje posreduje pri zapošljavanju s poslodavcima dobrog profesionalnog rejtinga te svake godine provodi anketu zadovoljstva sezonskih radnika, da bi se osigurala visoka kvaliteta zaposlenja u svim aspektima: bilo da se radi o uvjetima rada, smještaju, prehrani, i naravno dogovorenoj plaći.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje