Povežite se s nama

Međimurje

Projekt „Pričaonica“ za darovitu i potencijalno darovitu djecu završio pedagošku godinu

Objavljeno:

- dana

Dječji vrtić Cipelica iz Čakovca i Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije godinama aktivno promiču čitanje i pričanje priča djeci putem projekta „Pričaonica“.

Čitanje priča je važan poticaj za cjelokupni razvoj djece: socijalno – emocionalni, kognitivni, govorno – jezični, ali i motorički razvoj, s obzirom na to da se uz čitanje mogu povezati i brojne druge raznovrsne aktivnosti. Program „Pričaonica“ se tijekom godina provodio u različitim oblicima, s time da su u fokusu projekta djeca, roditelji i odgajatelji, ali i cjelokupna zajednica.

Pedagoška godina 2018/2019. bila je usmjerena na rad s darovitom i potencijalno darovitom djecom koja čine skupinu Zvjezdice u Područnom objektu Vjeverica DV-a Cipelica. Aktivnosti koje su se provodile u sklopu „Pričaonice“ bile su usmjerene doprinosu socio – emocionalnog sazrijevanja u nastojanju maksimiziranja potencijala navedene djece, uz naglasak na poticanje razvoja samoregulacijskih procesa.

Kada se razmatra darovitost, djecu u ranom djetinjstvu treba višestruko podržavati. Kod darovite i potencijalno darovite djece okolina je često usmjerena na razvoj kognitivnih sposobnosti, dok su emocionalno sazrijevanje i razvoj vještina socijalne kompetencije u drugom planu. Stoga darovita djeca mogu razviti probleme u ponašanju kao odgovor na okolinu koja ne pruža adekvatnu stimulaciju za razvoj njihovih sposobnosti. Osim toga, darovita i potencijalno darovita djeca mogu pokazivati teškoće u samoregulaciji emocija i ponašanja kao i sva ostala djeca. Mnoga darovita djeca ne ostvaruju svoj puni potencijal zbog gubitka vjere u svoje sposobnosti i niskog samopouzdanja, zbog brige o socijalnoj izolaciji i slično, te trebaju pomoć u vršnjačkim odnosima.

Dodatno, unapređenje vještina emocionalne regulacije je kod darovite i potencijalno darovite djece osobito potrebno radi anuliranja asinkronog razvoja različitih razvojnih područja.

Imajući na umu sve navedeno, osmišljen je i realiziran niz aktivnosti, igara, radionica i edukacija s tematikom emocionalnog opismenjavanja, pri čemu su slikovnice primjerene tematici i čitanje uvijek igrali važnu ulogu na svakom druženju.

Specifični ciljevi aktivnosti bili su prepoznavanje i odgovarajuća kontrola i izražavanje osobnih emocija, unapređenje interpersonalnih vještina i kvalitete odnosa između vršnjaka, prepoznavanje važnosti adekvatnog uklapanja s okolinom i slično, u nastojanju da novostečene vještine i znanja pozitivno utječu na njihove ključne vještine i socijalnu prilagodbu.

Program su provodile psihologinja Eleonora Glavina (Dječji vrtić Cipelica), psihologinja Berta Bacinger Klobučarić (Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije), te odgojiteljice koje provode Program rada s darovitom i potencijalno darovitom djecom Delfinići u Područnom objektu „Vjeverica“: Nevenka Holetić, odgojiteljica savjetnica i Dijana Majerski, odgojiteljica.

Djeca   su s veseljem i znatiželjom očekivala svaku radionicu. Svoje doživljaje dijelila su s drugom djecom i roditeljima koristeći termine i znanja koja su naučili. Tako su i roditelji saznali što treba činiti kad se naljutimo, kako se sve možemo tješiti kad smo tužni i zašto je važno dijeliti sreću.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje