Povežite se s nama

Kultura

FOTO Pogledajte raskošnu unutrašnjost buduće varaždinske knjižnice

Objavljeno:

- dana

U kući Ritz na Franjevačkom trgu u Varaždinu danas je potpisan okvirni sporazum za izvođenje radova na rekonstrukciji i prenamjeni bivše Varteksove robne kuće u Gradsku knjižnicu i čitaonicu.

Sporazum je potpisao varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok s predstavnicima zajednice ponuditelja, Darko Varga iz  Mepro d.o.o. i Velimir Samobor iz Singra d.o.o. Potpisivanju su prisustvovali zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica i ravnatelj Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović”, Mario Šoštarić. – Nakon 180 godina, varaždinska Gradska knjižnica, prva gradska knjižnica i čitaonica uopće u ovom dijelu svijeta, konačno dobiva svoje prostorije. Oni su do sada bili podstanari u kazalištu, što naravno stvara određene poteškoće, ne samo u materijalnom smislu adekvatnih prostorija, nego i u stručnom smislu – rekao je gradonačelnik. Knjižnica će se sa sadašnjih 700 m2 proširiti na 2100 m2 prostora, dakle tri puta više nego što je do sada koristila, a prema riječima gradonačelnika, time se otvara mogućnost da postane, ne samo regionalna, već i sveučilišna knjižnica, s obzirom da u Varaždinu djeluje nekoliko sveučilišta, te će se o tome i pregovarati s ministarstvom. – Građani Varaždina dobit će u samom središtu grada jednu reprezentativnu kulturnu ustanovu koja je na neki način i dio identiteta ovog grada. Riječ je o vrlo zahtjevnom objektu jer danas postoje strogi standardi kad su u pitanju knjižnice, od toga kako trebaju izgledati podovi, do toga kako se trebaju hladiti i grijati prostorije, pa čak i kako treba padati svjetlost kad netko čita knjigu u čitaonici i svi ti standardi moraju biti zadovoljeni. Kuća Ritz je inače jedan od simbola grada, spomenik kulture, upravo zato što čuva na sebi sva stilska obilježja – gotiku, renesansu i barok i jako je bitna za čuvanje upravo tih povijesnih slojeva grada. Stvarno sam sretan da su ova gradska vlast i ovo Gradsko vijeće uspjeli u nakani da knjižnicu konačno smjestimo i da to bude baš u ovoj zgradi – ističe gradonačelnik. Rok izvođenja radova je dvije godine, no izvođači su se neformalno obvezali da će do Dana Grada Varaždina iduće godine sve biti gotovo. Vrijednost cijelog projekta je 12.5 milijuna kuna, a u financiranju sudjeluje i Ministarstvo kulture. – Od Ministarstva kulture dobili smo 2 milijuna kuna za ovu godinu. Naravno, očekujemo to i za iduću godinu. S obzirom da će se financijska konstrukcija rastegnuti i na 2021., očekujemo da i za tu godinu podmire veći dio obveza koje su nama potrebne za uređenje. Radi zahtjevnosti i složenosti pravilnika oko današnjih potreba knjižnice, cijena je nešto viša nego što smo planirali, međutim kad se već ide u ovakav projekt, onda ga stvarno treba napraviti po svim standardima koje danas nalaže Europa – zaključio je gradonačelnik. U nastavku pogledajte kako bi po projektu trebala izgledati unutrašnjost nove varaždinske knjižnice:

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje