Povežite se s nama

Život i društvo

Povijesni Grand hoteli Luke i Ernesta Novaka nestali u konfiskaciji i pod kišom avionskih bombi

Objavljeno:

- dana

Zbog vremenske distance nemoguće je rekonstruirati impresivan popis hotela u kojima je u godinama između dvaju svjetskih ratova radio Ernest Novak. No, spomenimo da je dobru reputaciju ostvario u hotelu Chamonix Palace, Atlantic hotelu (Nica), Palace hotelu (Belgija), Grand hotelu National (Luzern), Finsbury Park Hotels (London), Palace hotelu (Zagreb), Grand hotelu Toplice (Bled) i drugdje. Svoja iskustva stečena u branši Ernest je zasigurno prenosio roditeljima, koji su Grand hotel Novak uspješno vodili u Varaždinu do svibnja 1945. godine i odlaska u emigraciju.

U travnju iduće godine zagrebački hotel Esplanade obilježit će vrijedan jubilej – 95 godina svog postojanja. Nažalost, široj javnosti je potpuno nepoznato da je vodeće upravljačke pozicije ovoga elitnog odredišta, koje je s godinama postalo kulturnom i povijesnom ikonom glavnoga grada Hrvatske, od otvaranja 22. travnja davne 1925. godine do 21. kolovoza 1926. vodio Ernest Novak, 30-godišnji Varaždinac.

Iznimna karijera

Riječ je o iznimno obrazovanom sinu jedincu varaždinskog hotelijera Luke Novaka, vlasnika Grand hotela Novak. Podsjećamo, povijest prvoga varaždinskog hotela, koji je izrastao u Kukuljevićevoj ulici na mjestu svratišta „K divljem čovjeku“, seže u 1912. godinu, kada Luka Novak kupuje skromni ugostiteljski objekt koji nosi naziv Hotel Royal. Novak ga je temeljito obnovio i pod novim imenom otvorio za javnost 15. veljače 1913. godine. Zahvaljujući njegovoj poduzetnosti, hotel će postati najmodernijim u Hrvatskoj. Naime, Grand hotel Novak je, između ostaloga, prvi u našoj zemlji opremljen centralnim grijanjem i hladnjacima za proizvodnju leda. Zagrebački hoteli dosta su kaskali s uvođenjem takvih novina, što, uostalom, priznaje i Gjuro Szabo u svojoj knjizi „Kroz Hrvatsko zagorje“… U ovom, najluksuznijem i najpoznatijem hotelu u regiji, junak naše priče je uz majku i oca stekao prva praktična iskustva u hotelijerstvu, koja će s godinama nadograditi u elitnim europskim ugostiteljskim objektima. O Ernestu Novaku znamo da je rođen u austrijskom Grazu 11. veljače 1896. godine, a kao dvogodišnjak dolazi s roditeljima u Varaždin.

U razdoblju od 30 godina kod Novakovih je odsjelo više od 200.000 gostiju

– Moj otac je u Varaždinu prvo iznajmio manju gostionicu, a nakon što sam završio osnovnu školu i 3 razreda Gimnazije, počeo me uvoditi u hotelijerstvo. Već u kolovozu 1913. godine završio sam trogodišnje školovanje za konobara u Bristolu, jednom od vodećih bečkih hotela. Istovremeno polazim i Strukovnu školu bečkog ceha (Fachlichen fortbildung schule des gremiums der hoteliers und fremdenbeherberger in Wien) koji okuplja vlasnike hotela i drugih ugostiteljskih objekata – piše Novak u svojim sjećanjima.

Legendarni varaždinski Grand hotel Novak prvi je u Hrvatskoj imao centralno grijanje

No, karijeru mu prekida Prvi svjetski rat, pa u redovima austrougarske vojske ostaje kao časnik sve do početka 1919. godine, kada se napokon vraća u Varaždin. Ubrzo uz majku Josipu postaje očeva desna ruka pri vođenju Grand hotela Novak. Obiteljski dom ponovno napušta 1920. godine i nastavlja obrazovanje u Švicarskoj, gdje polazi međunarodnu školu za educiranje vlasnika hotela (Ecole professionnelles de la Société suisse des Hôteliers Cour – Lausanne). Do 1934. godine Ernest, radeći diljem Europe u struci poslove od konobara, šefa sale, stjuarda, voditelja recepcije… do pomoćnika direktora elitnih hotela, stječe iznimno iskustvo i znanje. Stoga ne čudi da su mladom Varaždincu vlasnici hotela Esplanade već 1. travnja 1925. godine povjerili rukovodeće mjesto. Štoviše, Ernest je imao samo tri tjedna vremena educirati restoransko osoblje za odgovoran posao, koji će u ovaj zagrebački hotel privući i otmjene putnike legendarnog Orient-Expressa.

– Novaku je bila povjerena organizacija rada i nadzor nad poslovanjem restorana, kavane, gostionice, dvorane za svečanosti i drugo. Za svoj predani rad zaslužio je svako priznanje i u naš hotel se vratio u svojstvu menadžera (maître d’hôtel) 1933. godine… – ističe se u preporuci (uvjerenju) ovog hotela, koja je Ernestu Novaku izdana 7. svibnja 1940. godine.

Ernest Novak je uoči otvaranja Esplanade uspio za tri tjedna educirati osoblje hotelskog restorana

Esplanadu je prvi put zapravo napustio isključivo radi daljnjeg usavršavanja u svim posebnostima tada razvikane francuske kuhinje. Znanje o tome stekao je u Luzernu, u švicarskom nastavnom centru Union Helvetia.

– Posao u Esplanadi bio je ogroman izazov. Bio je to najveći hotel na Balkanu, s 220 soba i pogonom od čak 140 zaposlenika. Bio sam nadređen skoro polovici osoblja ovog prestižnog hotela u čijoj je kafeteriji dio radnog staža provela i moja supruga Siglinde – zapisao je Novak u svom životopisu 1950. godine.

Svjetski putnik

Zbog vremenske distance nemoguće je rekonstruirati impresivan popis hotela u kojima je u godinama između dvaju svjetskih ratova radio Ernest Novak. No, spomenimo da je dobru reputaciju ostvario u hotelu Chamonix Palace, Atlantic hotelu (Nica), Palace hotelu (Belgija), Grand hotelu National (Luzern), Finsbury Park Hotels (London), Palace hotelu (Zagreb), Grand hotelu Toplice (Bled) i drugdje. Nekoliko mjeseci bio je 1932. godine zaposlen kao direktor kuhinje i restorana na velikom putničkom parobrodu „Kraljica Marija“… Svoja bogata iskustva stečena u branši Ernest je zasigurno prenosio roditeljima, koji su Grand hotel Novak uspješno vodili u Varaždinu do svibnja 1945. godine i odlaska u emigraciju. Naime, pokazalo se da je takav korak bio nužan kako bi spasili živote jer je OZNA već u ožujku te godine hotel predvidjela za konfiskaciju u svom zloglasnom dokumentu “Plan preuzimanja Varaždina“. Nakon što je objekt u FNRJ naprasno postao društveno vlasništvo, preimenovan je u Hotel Kalnik, a potom mu je nadjenut naziv Hotel Istra, pod kojim djeluje i danas.

Ernest 10 godina rukovodio Grand hotelom “Petka“ u Dubrovniku

Ernest Novak 1929. godine oženio je 24-godišnju Siglinde Kasper, hotelsku radnicu iz Ptuja. U braku je rođeno dvoje djece – Erika (1932.) i Benno (1937.), a tada još tročlana obitelj skrasila se 1934. godine u Dubrovniku. Naime, Ernest je prihvatio posao menadžera u novom Grand hotelu “Petka“. Nažalost, u ovom gradu se cijela obitelj tijekom Drugoga svjetskog rata našla u velikoj pogibelji.

– Kapitulacija Italije dovela je zapadne saveznike i njihovo zrakoplovstvo u susjedstvo Dubrovnika. Tako je u kasnim popodnevnim satima 28. studenoga 1943. godine 24 bombardera B-25 američkih zračnih snaga izbacilo svoj ubojiti teret na Gruž, Lapad, Babin kuk i Komolac, pritom teško oštetivši ili uništivši brojne objekte. Ipak, najtragičnija je bila smrt 51 civila. U ovom napadu direktnim pogocima bombi potpuno su uništeni Grand hotel „Petka“, crkva Sv. Križa, potopljena su dva jedrenjaka, oštećen je parobrod Cavtat i dio pruge. Sljedeći dani i mjeseci donijet će Dubrovniku još razaranja i žrtava – otkriva Mario Raguž, dubrovački povjesničar, koji je svoja istraživanja prezentirao u knjizi „U gnijezdu ljepote“.

Srećom, obitelj Novak je preživjela bombardiranje, a do 31. ožujka 1944. godine Ernest je angažiran na likvidaciji hotela u kojem im je propala sva imovina i životna ušteđevina. Novakovi potom traže spas od savezničkih bombi, ali i od jugokomunista u austrijskom Leibnitzu, u kojem Ernest nekako uspijeva pronaći posao službenika. Radio je u tvornici bicikla do završetka rata, a potom nalazi novi posao voditelja ureda i prevoditelja u britanskom civilnom zapovjedništvu za pokrajinu Štajersku. Početkom 1948. godine obitelj Novak seli u Graz, iz kojeg 1951. godine emigrira u Kanadu.

Život i društvo

Učenička zadruga „Sunce“ Gospodarske škole pobjednik 27. smotre učeničkih zadruga Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Između 26 osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije, čije učeničke zadruge su se 3. svibnja predstavile na XXVII. smotri učeničkih zadruga Varaždinske županije održanoj u Gospodarskoj školi Varaždin prvo mjesto odnijela je učenička zadruga škole domaćina „Sunce“.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi „Jabuka“ OŠ Martijanec, dok su treće mjesto osvojili članovi Učeničkoj zadruzi „Jurek“ iz Osnovne škole Sveti Đurđ.

Ujedno održan je i 9. sajam vježbeničkih tvrtki na kojom je sudjelovalo 28 vježbeničkih tvrtki, a s obzirom na goste iz Bosne i Hercegovine, sajam je ove godine poprimio i međunarodni karakter. U kategoriji „Predstavljanje i vizualni identitet tvrtke“ prvo mjesto pripalo je vježbeničkoj tvrtki Citronis d.o.o. iz Gospodarske škole Varaždin, dok je u kategoriji „Prodajni razgovor“ najbolja bila vježbenička tvrtka Campagnula Design d.o.o. iz Srednje škole Antuna Branka Šimića iz Gruda.

Otvorenju Smotre prisustvovali su zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr.sc. Miroslav Huđek, ministrica obrazovanja, znanosti, kulture i športa Zapadnohercegovačke županije Daniela Perić i ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr. sc. Jasminka Kelemen.

Zamjenica Zagorec tom je prigodom naglasila kako je Varaždinska županija nadaleko poznata po svojoj posvećenosti obrazovanju te podupire rad svojih učenika.

– Tome u prilog ide i ova smotra, ali i sajam vježbeničkih tvrtki. Učeničke zadruge su iznimno važne, one su promotori svoje lokalne zajednice, čuvari identiteta i tradicije. Učenici kroz rad u učeničkim zadrugama razvijaju poduzetnički duh, njihova ideja prerasta u finalni proizvod, radom u zadrugama uče odgovornosti, razvijaju svoju kreativnost i marljivost te ima na tome od srca zahvaljujem – ustvrdila je zamjenica župana čestitavši Gospodarskoj školi ujedno i njen dan.

Čast što su domaćini 27. županijske smotre učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola i 9. sajma vježbeničkih tvrtki, koja ove godine ima i međunarodni karakter izrazila je i ravnateljica Gospodarske škole mr. sc. Jasminka Kelemen.

– Imamo više izlagača nego lani, ali to nas jako veseli jer je to pokazatelj da se poduzetnički duh rađa, njeguje i raste. Ovakve manifestacije su izrazito važne jer učenici već od malih nogu vježbaju, uče, stječe navike kako započeti posao, a kroz to doznaju koliko je rada i truda potrebno da bi se nešto postiglo. Izuzetno je važno nastaviti i u srednjoj školi s ozbiljnijim znanjima iz poduzetništva kako bi se jednog dana mogli baviti poduzetništvom – istaknula je ravnateljica Kelemen.

Među brojnim izlagačima smotri sudjelovala je je i Učenička zadruga “Jurek” OŠ Sveti Đurđ, koja ove godine slavi 30. godina neprekidnog rada. Mentorica zadruge Elena Kovačić, ujedno je i voditeljica sekcije Kreativne krpice.

– Sekciju sam pokrenula prije nekoliko godina jer sam pronašla učenike koji vole šivati. I ove smo godine u krpicama i kreativni, ali smo se posvetili recikliranju i održivom razvoju. Naš štand je sav od recikliranih proizvoda – otkrila je Kovačić istaknuvši kako je interes u njihovoj školi za uključivanje u rad učeničkih zadruga iznimno velik, pa je tako od 257 učenika te škole, čak 180 zadrugara.

Nastavite čitati

Život i društvo

Već 19. godinu varaždinska Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na varaždinskome placu je u subotu, 4. svibnja, upriličena svečana podjela certifikata “Proizvodi hrvatskog seljaka” u sklopu projekta Udruge hrvatskih tržnica pod nazivom Certificirana seljačka tržnica.

Projekt je proveden u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica i Varaždinskom županijom.

Gradska tržnica Varaždin na samom je vrhu u Hrvatskoj prema broju certificiranih proizvođača. Ove je godine certificirano 56 domaćih proizvođača. Njih dvadesetak certifikate je primilo iz ruku zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića, predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, tajnika Udruge hrvatskih tržnica Miljenka Ernoića, te direktorice Gradske tržnice Željke Vincek Strugar.

Certificirani su: Antolić Vjekoslava, Bek Denis, Bekrić Emsad, Bocko Vladimir, Bogadi Ivan,
Borovec Krešimir, Božić Zdravko, Brezovec Mileva, Brgles Ivanka, Cafuk Marija,
Cafuk Vid, Hižak Vesna, Hleb Drago, Ma-roko, Horvat Ivan, Horvat Marko, Horvat Štefa, Hudika Božidar, Ivanček Višnja, Kereša Marin, Koren Božidar, Košić Draženka, Košić Mario, Košić Vjekoslav, Kotiščak Danijel, Kranjčec Vera,kranjec Nevenka, Leskovar Marko, Lončar Zrinka, Ljubek Eduard,makaj Domagoj, Malić Branko, Mašić Ljiljana, Medved Ivica, Međimurec Draženka, Meljnjak Dario, Namjesnik Mladen, Novak Josip, Pavlović Sanja, Plantić Đurđica, Pocedulić Marija, Posavec Marjana, Premec Anka, Rog Božidar, Šegović Nada, Šimak Branko, Šipek Darko, Šipek Marija, Škreb Stjepan, Tkalec Nikola, Tomašić Marija, Vručina Đurđica, Vuković Nikola, Zagorec Franjo, Zagorec Katica i Zagorec Mario.

Zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković čestitao je poljoprivrednicima, kao i svima koji rade na ovom projektu te, uz ostalo, rekao: “Drago mi je da će gotovo 60 OPG-ova danas dobiti certifikat koji su kao pečat kvalitete domaćim proizvodima na Varaždinskom placu. Mladi ljudi koji se bave poljoprivredom sigurno znaju kako je teško zaraditi svaki cent na polju na kojem rade.”

Marković se osvrnuo i na cijene na tržnici te istaknuo: “Domaća se proizvodnja suočava s izazovima visokih troškova proizvodnje koji nerijetko rezultiraju višim cijenama proizvoda na tržnici u usporedbi s onima koji dolaze iz masovne proizvodnje, često uvoznog porijekla. S obzirom na povećanje cijena u svim sektorima, Grad Varaždin izravnim prodavačima domaćih poljoprivrednih proizvoda s područja grada, koji prodaju na Gradskoj tržnici, svake godine subvencionira mjesečne troškove zakupa prodajnog mjesta. Postoji i niz drugih mjera kroz koje Grad Varaždin potiče ruralni razvoj na području grada, poput subvencija na nove plastenike i staklenike te subvencija za nabavku nove opreme za preradu i pakiranje proizvoda tako da u konačnici OPG-ovi postaju sve konkurentniji cijenom u odnosu na slične proizvode upitnog porijekla i kvalitete.”
Ujedno je obećao kako će se na svojoj budućoj poziciji saborskog zastupnika dodatno zalagati za poboljšanje položaja hrvatskih poljoprivrednika.

Direktorica Gradske tržnice Željka Vincek Strugar istaknula je da Varaždinski plac već 19 godina provodi projekt udruge Hrvatskih tržnica te s ponosom nosi status certificirane seljačke tržnice.

– Cilj projekta je zaštita malih proizvođača te poticanje potrošača na kupnju domaćih proizvoda izravno od proizvođača. Svježi i domaći proizvodi srž su naše ponude, a broj certificiranih prodavača dokaz je predanosti naših OPG-ova kvaliteti i izvrsnosti. Ponosni smo što smo prepoznati kao jedna od vodećih tržnica u Hrvatskoj po broju certificiranih prodavača što potvrđuje našu posvećenost održavanju visokih standarda. Kupujući na varaždinskoj tržnici, građani ne samo da uživaju u vrhunskoj kvaliteti već aktivno doprinose razvoju malih obiteljskih gospodarstava i jačanju lokalne poljoprivrede – jasna je bila Vincek Strugar.

Događaju je prisustvovao i tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić koji je čestitao svim poljoprivrednicima, kao i djelatnicima koji rade na provođenju projekta od samog početka 2006. godine te istaknuo kako je varaždinska Gradska tržnica među vodećima u Hrvatskoj po broju certificiranih proizvođača i kontinuitetu provođenja ovog projekta.

Iz varaždinske Gradske tržnice najavljuju idući veliki događaj, Varaždinski sejem, na kojem će se predstaviti četrdesetak OPG-ova s domaćim proizvodima. Proslava je najavljena za subotu, 18. svibnja, uz tamburaški sastav Sedef i KUD Željezničar te zanimljive i atraktivne sadržaje za djecu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje