Povežite se s nama

U fokusu

Dvorac Bela I: na bivšem imanju Ožegovićevih nova muzejska ustanova i interpretacijski centar

Objavljeno:

- dana

Dvorci, kurije i utvrde Varaždinske županije doživjele su kroz povijest brojne promjene vlasništva i namjene.

Nažalost, neprimjerena briga i nemar rezultirali su propadanjem brojnih zdanja, poput onih u Naselju Bela, koje je smješteno uz rijeku Bednju na sjeveroistočnim padinama Ivanščice.

Strateška funkcija

Podsjećamo, obnova mlađeg dvorca pokrenuta je 2004. godine, ali nije provedena u cijelosti. Stariji dvorac, koji je stavljen u prodaju i kojeg kupuje Varaždinska županija, zapravo je u ruševnom stanju te iz dana u dan sve više propada. Ta dva stara dvorca, nazvani Nova (Gornja) i Stara (Donja) Bela, nastala su u razdoblju kad, zbog novih povijesnih okolnosti, polako prestaju funkcionirati srednjovjekovne utvrde smještene na vrhovima brežuljaka (Pusta Bela) a na nižim, pristupačnijim terenima počinje gradnja novih i to prijelaznog tipa kaštela-dvorca. Takav je i kaštel Nova Bela, čiji se postanak veže uz obitelj Pethëo de Gerse, koja ga je izgradila najvjerojatnije na prelazu iz 16. u 17. stoljeće. Smješten je blizu ceste, usred nekad lijepog parka, od kojeg je ostalo još samo nekoliko velikih stabla.

Za kaštel konzervatori i restauratori kažu da je imao naglašenu stratešku funkciju s jarkom uokolo te pomičnim mostom prema obrambenoj ulaznoj kuli, tornju. Međutim, objekt je tijekom 18. stoljeća bio adaptiran u dvorac.

Danas je to masivna jednokatna kamena građevina oblika izduženog pravokutnika, sa snažnim trokatnim tornjem ispred glavnog, zapadnog pročelja dvorca (kojim je prekriven dio pročelja s masivnim ranobaroknim kamenim portalom polukružnog nadvoja prvotnog ulaza). Okružena je obrambenim kamenim zidom s četiri ugaone cilindrične kule, koji zatvara manje dvorište. Na jugo-zapadnom dijelu dvorca, uz ugaonu kulu, prigrađena je u 18. st. prizemna stambena građevina sa dvostrukim lukovima nad jarkom vode.

Unutrašnjost kaštela-dvorca je simetrično koncipirana s naglašenim centralnim prostorom, predvorjem u prizemlju a salom na katu te okolnim bočnim prostorijama. Svi prostori prizemlja su svođeni niskim bačvastim svodovima sa susvodnicama na način 17. st., dok se na katu osim svodova nalaze i ravni stropovi, što ukazuje na kasniju fazu gradnje i adaptacije. Naime, u 18. i 19. stoljeću došlo je do nekih promjena u izgledu dvorca, toranj se povisuje, mijenjaju se prozorski otvori i još neki detalji pročelja, što je rezultat utjecaja romantizma.

Uz ovu građevinu nalaze se ostaci malog perivoja bez stilskih obilježja, vidljivog na katastarskoj karti iz 1860. godine, a uz njega vrt i voćnjak, uređeni vjerojatno po zadnjem vlasniku Bele, Metelu Ožegoviću Barlabaševačkom.

Napredno vlastelinstvo

O odlasku zadnjih članova obitelji Ožegović iz Bele detalje doznajemo iz pera Ane Škriljevečki, magistre povijesti.
– Ivan Nepomuk Ožegović sa suprugom Marijom rođenom Goričan odselio je 1958. godine iz dvorca Bela II u Zagreb. Posjed je prodao općini Novi Marof koja ga je prvotno predala na korištenje vojsci. U Beli II logorovala je predvojnička mladež. Od rujna 1958. godine stariji je dvorac Bela I koristila Osnovna škola Završje. U njemu su bili stanovi prosvjetnih radnika, ravnatelja škole i radio stanica. Krajolik oko dvorca i gospodarske zgrade uređeni su za potrebe škole. Sklop Bela I, dvorac s perivojem, vraćen je Ivani i Janku Ožegoviću koji su ga 2004. godine prodali privatnoj osobi, odnosno zadnji vlasnici su Danica Tomić Stipan i Vladimir Stipan. Bela II od 2004. godine također je u privatnome vlasništvu, a krajolik oko dvorca od agrarne je reforme podijeljen na sitne čestice kojima gospodari više vlasnika – ističe Škriljevečki u znanstvenom radu o obitelj Ožegović koja je posjedovala dobro Bela više od sto godina i koja ga je svojim gospodarenjem učinila iznimno naprednim vlastelinstvom.

Zločin bez kazne

Dodajmo da je od 1943. godine obitelj Ožegović trpjela premetačine partizana u Beli. Stoga je kao posljedica došlo do preseljenje pojedinih članova iz Bele u palaču Ožegović-Tomasi preko puta župne crkve svetoga Nikole u Varaždinu.
– Za vrijeme rata Metel je imao funkciju niže rangiranog domobranskog časnika stacioniranog u konjičkoj vojarni u Optujskoj ulici u Varaždinu. U svibnju 1945. godine odveden je sa suprugom Emilijom u varaždinski zatvor pod optužbama špijuniranja za Gestapo i članstva u Kulturbundu te su nakon prijekog suda oboje pogubljeni 29. lipnja 1945. godine u predjelu Drvarićeva šuma. Riječ je o lokaciji u naselju Tužno udaljenom oko sedam kilometara od njihove Bele – navodi Ana Škriljevečki.
Tek će se vidjeti hoće li Varaždinska županija i na koji način u prostorima zdanja urediti makar skromnu nišu posvećenu Ožegovićima.

U dvorcu će se prezentirati srednjovjekovno razdoblje

Većinom glasova vijećnici Županijske skupštine Varaždinske županije prihvatili su prijedlog odluke o kupnji dvorca Bela I.

Riječ je o dvorcu i okolnom zemljištu od 30.000 četvornih metara, a cijena je 330.000 eura. Prema pojašnjenju župana Anđelka Stričaka ova bi investicija trebala proširiti turističku ponudu Varaždinske županije.

Cilj je proširiti priču oko formiranja interpretacijskih centara diljem županije, ali i osnivanje nove muzejske ustanove.

– Na području Varaždinske županije nalazi se 226 zaštićenih i preventivno zaštićenih kulturnih dobara, od čega su 32 arheološka kulturna dobra, a dva su zaštićena na UNESCO-ovoj listi nematerijalne baštine svijeta. Da bismo što više tih dobara prezentirali, Županija je pokrenula izgradnju posjetiteljskih i interpretacijskih centara na pet iznimno vrijednih lokaliteta, ne samo lokalno i nacionalno, nego i na svjetskoj razini. Riječ je lokalitetima fosilnog vulkana, voćanskih neandertalaca, vunastog nosoroga, halštatskih knezova i rimskih termi – naveo je župan Stričak.

Uz dvorac Belu I, kupuje se i oko 30.000 četvornih metara okolnog zemljišta.

– Cijelo to područje poznato kao dolina vitezova Ivanovaca, tj. naselja Presečno, Krušljevec, Beletinec, Podevčevo, Filipići, Završje, Seljanec, Margečan i druga, zasad nema nikakvu društveno-kulturnu infrastrukturu. Vjerujemo da će privođenje dvorca Bela I kulturno-turističkoj svrsi za cijeli kraj biti dodatan poticaj za bavljenje turizmom i eko-proizvodnjom te oživljavanje starih obrta i zanata – rekao je Stričak i dodao:

– Za kineski zid i egipatske piramide svi ste čuli. Mogu li ovi naši lokaliteti biti toliko zanimljivi? Pojedinačno zasigurno ne, ali nigdje na svijetu na ovako malom prostoru kao što je Varaždinska županija ne postoje lokaliteti koji svjedoče o svim vremenskim i povijesnim slojevima čovječanstva. Zato je bitno da sva naša kulturna dobra čuvamo, štitimo, otkupimo ono što je moguće te da postanemo važna točkica na karti svjetske kulturne baštine. Svaki od tih lokaliteta, pa tako i dvorac Bela I bit će dio buduće mreže muzejske ustanove, a u njemu bismo prezentirali sve vezano uz srednji vijek. Uz lokalitete ćemo vezati četiri pojma: znanje, okoliš, kultura i turizam, a vjerujem da će to biti dobitna kombinacija – rekao je Stričak.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje