Povežite se s nama

U fokusu

Nećete vjerovati koliko stoji nova kamera za nadzor prometa postavljena u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Novosti u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama su mogućnost oduzimanja vozila, povećanje novčanih kazni, strogost prema mladim vozačima i uvođenje snimanja u neke segmente

Hrvatski sabor usvojio je značajne izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koje su na snagu stupile 1. kolovoza.

Nove odredbe Zakona predviđaju snažnije kažnjavanje počinitelja osam najtežih prekršaja za koje je policija detektirala da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u prometu, a to su:

1) prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h
2) vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila
3) namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala
4) odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere ima li u organizmu alkohola ili droga
5) vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga
6) upravljanje vozilom prije stjecanja prava
7) upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova
8) upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera.

Upravo za te prekršaje propisano je povećanje novčanih kazni s 5000 do 15.000 kuna, kako je bilo dosad, na 10.000 do 20.000 kuna te propisivanje obligatornih zaštitnih mjera, odnosno zabrana upravljanja motornim vozilom od najmanje šest mjeseci za drugi počinjeni prekršaj ili od najmanje 12 mjeseci ako je prekršaj počinjen tri ili više puta, zatim povećanje negativnih prekršajnih bodova s tri na šest te privremeno oduzimanje vozila kao sredstva počinjenja prekršaja.

Visoke kazne

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju, počevši od stupanja ovog Zakona na snagu, a ponovno počini neki od osam navedenih najtežih prometnih prekršaja.

S ciljem smanjenja broja najtežih prekršaja povećani su iznosi novčanih kazni za tzv. “četiri ubojice u prometu” – brzinu, alkohol, pojas i mobitel

Povećanje novčanih kazni predviđeno je i za nekorištenje sigurnosnog pojasa za vrijeme vožnje, nepropisan prijevoz djece u vozilu i korištenje mobitela za vrijeme vožnje. Za navedene prekršaje s dosadašnjih 500 kuna kazna je povećana na 1000 kuna.

S Danijelom Posavcem, voditeljem Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa PU varaždinske, razgovarali smo o novim, strožim promjenama Zakona.

– Želim poručiti da se za vozače koji dosad nisu drastično kršili prometne propise ne mijenja ništa. Oni će i dalje moći za lakše prekršaje dobiti upozorenje policije u slučajevima kada će za to biti ispunjeni uvjeti. Ove izmjene Zakona usmjerene su na one koji su ponavljači prometnih prekršaja i koji izazivaju teške prometne nesreće. U izmjene Zakona se išlo jer je nužno podignuti razinu sigurnosti u prometu u Hrvatskoj. Naša je zemlja po tome pri samom dnu u Europskoj uniji. Želimo izmjenama Zakona doći barem do europskog prosjeka kada govorimo o broju poginulih. Taj prosjek je 5 poginulih osoba na 100.000 stanovnika, a u Hrvatskoj on trenutno iznosi 7,7. Cilj je da se do kraja 2020. godine broj poginulih smanji za 50 % u odnosu na 2010. godinu. Gledajući sadašnju situaciju, bez rigoroznih mjera za najteža kršenja prometnih propisa to vjerojatno ne bi bilo ostvareno. MUP je surađivao s Prometnim fakultetom na ovim izmjenama i dopunama Zakona, te je procijenjeno da bi nove mjere trebale doprinijeti tomu da se smanji broj poginulih na našim cestama – objasnio je Posavec.

Dodaje da su kazne za “lakše” prekršaje ostale iste, ali su sada strože za recidiviste te za naizgled bezazlene prekršaje, poput vožnje bez pojasa.

– Brzina i alkohol su i dalje glavni uzročnici prometnih nesreća. Nedvojbeno je potvrđeno da su nekorištenje pojasa i nepropisno korištenje mobitela u vožnji, koji na prvu izgledaju bezazleno, veliki problemi, te su svrstani među četiri ubojice na cestama. Sigurnosni pojas potvrđeno spašava živote. Posebno ćemo pojačati nadzor korištenja pojasa na stražnjem sjedištu. Mnogo sam puta svjedočio da su sudionici u prometu koji su u pravilu na prednjim sjedištima koristili pojas preživjeli, a poginuo je netko tko je sjedio na stražnjem sjedištu i nije koristio pojas. Prema našim procjenama, na području Varaždinske županije pojas koristi oko 50 % sudionika u prometu, a cilj nam je da to dovedemo na razinu od 98 %. Zato se išlo na podizanje kazni za ova dva prekršaja – jasan je Posavec.

Voditelj Odsjeka objasnio je i kako će funkcionirati nova mjera oduzimanja vozila.

– To se neće često događati, jer bez vozila će privremeno ostati samo oni koji od 1. kolovoza u roku od tri godine treći put ponove najteži prometni prekršaj za koji su prethodno pravomoćno kažnjeni (npr. da namjerno prođe treći put kroz crveno, da odbije alkotestiranje, da vozi s više od 1,5 promila, da vozi za više od 50 km/h od dozvoljenog u naselju i slično). Po novome nisu izjednačeni namjerni prolazak kroz crveno ili više crvenih svjetala i nenamjeran prolazak, npr. kad ste smeteni i nedovoljno pažljivi u prometu. Policija će privremeno oduzimati vozilo, a nadležni će Općinski sud imati obvezu u roku od 15 dana odlučiti o prekršaju i što će s tim vozilom, hoće li ga vratiti vlasniku ili će se ono i dalje čuvati negdje na sigurnom. Cilj je da se počinitelja onemogući da i dalje upravlja s tim vozilom. U pravilu ćemo vozače za koje ćemo tražiti privremeno oduzimanje vozila dovoditi prekršajnom sucu, koji će biti obvezan u spomenutom roku donijeti odluku o postupanju s oduzetim vozilom i prekršaju. Za spomenute prekršaje propisana je i kazna zatvora do 60 dana – objasnio je Posavec.

Provjera vozačke

Sukladno promjenama Zakona, MUP je na svojim web-stranicama, na brz i danas svima dostupan način, bez potrebe dodatnih plaćanja upravnih pristojbi i čekanja, omogućio provjeru statusa vozačke dozvole (važeća, nevažeća, ukinuta), broj negativnih prekršajnih bodova i izrečene zaštitne ili sigurnosne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom. Ovime se neće objavljivati niti jedan osobni podatak.

– Za ovu provjeru koristit će se serijski broj vozačke dozvole. Mnogi vozači ne znaju s kojim im datumom počinje teći mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, pa je ovo dobro rješenje. Vozači tako mogu bolje pripaziti ako se približe broju od 12 negativnih prekršajnih bodova (ili 9 bodova mladi vozači) – rekao je Posavec.

Snimanje

Među novitete koji se uvode Zakonom spada i snimanje vozačkog ispita audio i vizualnim uređajima te videonadzor tehničkog pregleda u stanicama za tehnički pregled.

– Kod polaganja vozačkog ispita video će snimati cestu, a audio komunikaciju u autu. Imali smo dosta pritužbi u tom segmentu. Neki su se kandidati žalili na slučajeve neprimjerene komunikacije – dodaje Posavec.

Postavljene nove kamere za nadzor prometa u Varaždinu

Diljem Hrvatske postavljene su nove kamere za nadzor prometa, pa tako i u Varaždinu. Sredstvima Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa RH nabavljena je nova kamera, koja stoji oko 300.000 kuna, a također su postavljena i četiri nova kućišta za kameru, a svako stoji oko 30.000 kuna. Kamera će se seliti među kućištima. Kućišta su postavljena na varaždinskom području – dva na istočnoj obilaznici kod Solvisa te dva na Banfici u Koprivničkoj ulici.

– Kamere ostvaruju svoju svrhu. Primijetili smo da zbog njih vozači smanje brzinu kretanja. Također, ima manje nesreća, ne samo na mikrolokaciji kamere nego i na cijeloj dionici – objašnjava Posavec.

Iz PU varaždinske kažu da je stanje na cestama dobro. Dogodilo se manje prometnih nesreća, ove godine 490, što je manje za 17 % u odnosu na prošlu godinu. Ove godine u prometnim su nesrećama poginule tri osobe, a u prvih šest mjeseci 2018. godine bilo je pet poginulih.

– Prošle smo godine zbog niske stope smrtnosti u prometu bili najbolja županija u Hrvatskoj – rekao je Posavec.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje