Povežite se s nama

Međimurje

Učili o postrojbama u VRO Bljesak i kajkavskom jeziku

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Povodom obilježavanja Dana Međimurske županije u dvorani za svečane namjene Muzeja Međimurja Čakovec, Udruga 34. inženjerijske bojne Hrvatske vojske tradicionalno je, kroz film, prezentaciju i panel raspravu, održala tribinu o doprinosu međimurskih postrojbi u vojno-redarstvenoj operaciji Bljesak.

Time su takvu vojnu tematiku približili srednjoškolcima iz Gimnazije Josipa Slavenskog, Ekonomske i trgovačke škole te Srednje škole Čakovec, kojima se tom prigodom obratio predsjednik Udruge Alan Srpak uz tajnika Zdenka Jančeca i članove, koji su se i ovom prilikom prisjetili davne 1995. kad je akcija provedena.

Prezentacija opreme

U okviru programa Oružane snage Republike Hrvatske prezentirale su najsuvremeniju opremu za razminiravanje: daljinski upravljanu mlatilicu za razminiravanje MV-4, robot tEODor za daljinsko razminiranje, teško zaštitno odijelo i ostalu opremu za razminiravanje. Održana je i izložba školskih i vježbovnih minsko-eksplozivnih sredstava s kojima su se sretali u Domovinskom ratu. Također, ovom su se prilikom predstavili i kadeti, stipendisti Oružanih snaga RH koji svoja prava, ali i obveze, ostvaruju ugovorom o kadetskoj službi s MORH-om. Prezentacija je održana unutar zidina Staroga grada Zrinskih na oduševljenje prisutnih učenika srednjih škola Međimurja, ali i zainteresiranih građana Međimurske županije.

– Izuzetna mi je čast što su Oružane snage Republike Hrvatske upriličile Dan Međimurske županije te što će se građanima pružiti prilika da se upoznaju s najsuvremenijom opremom za razminiravanje kojom raspolažu, robotima i drugim tehničkim stvarima, te na taj način dati zasluženi značaj i pažnju koju zaslužuju – rekao je prilikom svog obraćanja zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović.

Kajkavsko narječje

U isto vrijeme u zgradi Scheier dodijeljene su književne nagrade za radove na kajkavskom jeziku učenika osnovnih i srednjih škola.
Obilježavanje Spomendana na pogibiju Zrinskog i Frankopana svake godine svojim programima upotpuni Matica hrvatska – Ogranak Čakovec, a tako je bilo i ovog puta, kad se ogranak priključio nizom manifestacija. Već drugo u nizu bilo je zaključenje književnog natječaja za učenike osnovnih i srednjih škola Međimurske županije na kajkavskom jeziku.

Književne nagrade za radove na kajkavskom jeziku dodjeljuju se od 2012. godine

– Radi se o natječaju koji se provodi od 2012. godine, a dodjeljujemo tri nagrade za srednje i tri za osnovne škole. Uz to, odlučili smo da djeca zaslužuju još nagrada, pa smo dodijelili i posebne pohvalnice – napomenuo je predsjednik čakovečkog ogranka Ivan Pranjić i naglasio da se kajkavski posebno njeguje u međimurskim osnovnim školama te da upravo zbog njih kajkavski izraz nikako nije ugrožen. Natječaj je provelo prosudbeno povjerenstvo u sastavu Andrijana Kos-Lajtman, Katarina Bajuk i Vera Zemunić, koje je ocijenilo 86 radova iz 15 škola.

Nagrade i pohvale za vrijedne učenike

Među osnovnoškolcima književne nagrade primili su Ciara Danilović Tomšić iz 5. razreda OŠ Strahoninec s mentoricom Anom Horvat, Nina Doničar iz 1. razreda OŠ Gornji Mihaljevec s mentoricom Nadom Panić te Josip Đeri iz 4. razreda OŠ “Petar Zrinski” Šenkovec s mentoricom Snježanom Blagus. Pohvale su dobili Magdalena Žokalj iz 7. razreda OŠ Donji Kraljevec s mentoricom Dubravkom Horvat i Jona Jambrošić iz 5. razreda OŠ Ivanovec s mentoricom Dijanom Kozjak.

U kategoriji srednjoškolaca najbolji su Ivona Balenta iz 3. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog s mentoricom Gabrijelom Detelj, Berta Bregović iz 2. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog s mentoricom Nadom Čatlaić i Sebastian Soldat iz 1. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog s mentoricom Mirjanom Vidović.
Pohvale je primilo dvoje gimnazijalaca, Silvio Činić i Sara Novak, uz mentorice Mirjanu Vidović i Zdravku Skoko. Čestitke im je uputila i zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman.

– Kada se netko bori, radi nešto vrijedno i za njim se vide rezultati, to će mu se sigurno vratiti višestruko, a sretna sam što iza vas ostaju vrijedna djela kojima ćemo se često vraćati. Slušajući vaše radove, vidim da ste prepoznali važnost njegovanja naše riječi “kaj”, a upravo je to ono najvažnije – naglasila je i još jednom potaknula učenice i učenike da koriste naše narječje i ponose se njime.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje