Povežite se s nama

Međimurje

Međimurci i Varaždinci sjede na “črnom zlatu”, koje je još u sjeni maslinovog ulja

Objavljeno:

- dana

BUČINO ULJE

Proizvodnja bučinog ili koščičnog ulja na sjeveru Hrvatske utkana je u tradiciju stanovnika Međimurske i Varaždinske županije već više od jednog stoljeća.

I dok je domaće stanovništvo upoznato s brojnim ljekovitim i blagotvornim svojstvima ovog “črnog zlata”, kako mu vole tepati, bučino ulje još uvijek na širem hrvatskom tržištu nije doživjelo potpuni procvat. Koščično ulje i dalje, naime, živi u sjeni popularnijeg maslinovog ulja.

Raste i kvaliteta

– Iako je danas situacija daleko bolja nego što je bila prije nekoliko godina. Danas se za koščično ulje zna u svim dijelovima Hrvatske, pa i mi naše ulje prodajemo od Slavonije do Dalmacije – priča nam Lucija Križarić, direktorica uslužne Uljare Šenkovec. U Međimurskoj županiji pod bučama se nalazi oko 1.100 hektara poljoprivrednog zemljišta. Tridesetak poljoprivrednih gospodarstava ima značajnije proizvodne površine, koji koščično ulje proizvode za šire tržište. No, kako je buča, odnosno tikva, nezaobilazna poljoprivredna kultura u Međimurju, pa gotovo da i nema gospodarstva koje barem za vlastite potrebe, ne prikuplja koštice za proizvodnju ulja.

U Međimurju je 30-ak većih gospodarstava, koji proizvode ulje za šire tržište

– S obzirom da je naša uljara uslužna, puno međimurskih OPG-a dolazi k nama. Svake godine ta je brojka sve veća, čime se potvrđuje trend rasta zanimanja za buče kao poljoprivrednu kulturu koja ima ogroman potencijal – dodaje Lucija Križarić. Tome svjedoče i statistički podaci. Naime, 2001. godine u Međimurju je pod tikvama bilo oko 250 hektara. Samo šest godina kasnije ta je brojka udvostručena, da bi se danas Međimurska županija mogla pohvaliti s više od 1000 hektara buča. Ne raste samo broj proizvođača, već i kvaliteta samog ulja. Upravo stoga Međimurska županija pokrenula je projekt “Dan koščičnog ulja”, kojim želi pružiti podršku OPG-ovima i proizvođačima u njihovom radu i plasmanu proizvoda na šire tržište. Cilj projekta je predstavljanje, afirmacija i isticanje prednosti koščičnog ulja, kojeg su svojim napornim radom i trudom proizveli međimurski proizvođač.

Zaštita kao rješenje

– Želja nam je da Županija bude potpora i poticaj vrijednim proizvođačima. Kroz međusobne susrete mogu proširiti svoja znanja i iskustva, a savjete i preporuke stručnjaka koji prate ovaj projekt mogu iskoristiti i pretočiti u još kvalitetniji i time vrjedniji proizvod – ističe međimurski župan Matija Posavec. 

Korak koji bi itekako pomogao proizvođačima u promociji proizvoda na tržištu, bila bi zaštita koščičnog ulja jamstvenim žigom ili u konačnici, oznakom izvornosti. Tu bi se Međimurska županija mogla voditi primjerom Varaždinske, koja ima zaštićeni poljoprivredni proizvod “Varaždinsko bučino ulje” jamstvenim žigom pri Zavodu za intelektualno vlasništvo. Nositelji ove oznake lakše se probijaju na tržištu, jer u sve većoj ponudi uvoznih ulja upitne kvalitete, kupci u oznaci “Varaždinsko bučino ulje” dobivaju garanciju visoke kvalitete, kontroliranog uzgoja te proizvodnje po najvišim standardima.

Varaždinci su bučino ulje svojih proizvođača zaštitili jamstvenim žigom

– Sigurno bi nam itekako pomoglo kada bi se međimursko koščično ulje moglo staviti pod jednu oznaku, koja bi bila prepoznatljiva svim kupcima u Hrvatskoj, ali i inozemstvu. Naši proizvođači samostalno teško da se mogu nositi s daleko većom i jačom konkurencijom, posebno u drugim zemljama Europske unije. Koliko mi je poznato, Međimurska županija već je učinila prve korake u tom smjeru – zaključuje Križarić. 

Potencijal “črnog zlata” je ogroman, kako za same proizvođače, tako i za čitavi sjever Hrvatske, koji u koščičnom ili bučinom ulju može dobiti prepoznatljivi gastronomski proizvod, koji se idealno uklapa u sliku bogate tradicionalne kuhinje Međimurske i Varaždinske županija

1.100 hektara poljoprivrednih površina u Međimurskoj županiji nalazi se pod bučama, što je čak 4,5 puta više nego što je bio slučaj 2001. godine.
25 uzoraka bučinog ulja dostavljeno je na posljednje izdanje manifestacije “Dani koščičnog ulja”, na kojoj su se ocjenjivali najbolji proizvođači

Pomoć uljarima

Varaždinska županija osigurala je zaštitu svojih proizvođača kroz dobivanje jamstvenog žiga “Varaždinsko bučino ulje” pri Zavodu za intelektualno vlasništvo. 
Južni susjedi pod nasadima uljarica imaju oko 3.000 hektara, od čega gotovo polovina otpada na tikvu. Dvadesetak je velikih proizvođača, koji proizvode za samostalni izlazak na tržište, dok četiri proizvođača/prerađivača spadaju u sam hrvatski vrh – Prehrana te uslužne uljare Presečki, Županić i Patrčević. 
Uz njih još je na stotine malih domaćinstava, baš kao i u Međimurskoj županiji, koja proizvode za vlastite potrebe. Varaždinska županija je i već sedam godina organizator izložbe bučinih ulja sjeverozapadne Hrvatske, a kroz sustav poticaja sufinancira se modernizacija cjelokupne proizvodnje, nastup na brojnim domaćim i inozemnim sajmovima, izrada promidžbenih materijala…

 

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje