Povežite se s nama

U fokusu

Ludbrežanin koji je lani djeci “ukrao” maturalac sad bi mogao ostati bez kuće

Objavljeno:

- dana

STEČAJ PUTNIČKE AGENCIJE

Dvije stolice, faks uređaj, tri željezne police,  dvije police za spise, dva reklamna panoa i pregradna stijena – to je jedina imovina koja je ostala u sjedištu propale Putničke agencije Express-Tours u Čakovcu. Izvijestila je o tome Trgovački sud u Varaždinu stečajna upraviteljica Jasna Stankus-Tkalec, koja vodi stečajni postupak nad Tihomirom Kokolekom kao vlasnikom obrta – putničke agencije.

Stečajni postupak otvoren je krajem prosinca 2015., nepuna dva mjeseca nakon što je 49-godišnji Ludbrežanin uhićen zbog prevare djece i roditelja iz devet osnovnih škola iz Međimurja, Istre, Plitvičkih Jezera i Ludbrega. I dok je u ožujku ove godine Državno odvjetništvo u Čakovcu protiv njega podiglo optužnicu, kojom ga terete za kazneno djelo prijevare budući da su mu roditelji platili više od 335.000 kuna, a maturalna putovanja i izlete nikad nije organizirao, stečajna upraviteljica mjesecima pokušava doći do dokumenata pomoću kojih bi uspjela utvrditi i naplatiti potraživanja, a potom novac isplatiti radnicima i drugim vjerovnicima.

Odvjetnik nije predao ovrhe

Na prvom ispitnom ročištu prijavljene su tražbine u iznosu od 635.933 kune, a naknadno je pristiglo još deset tražbina od oko pola milijuna kuna. Među vjerovnicima su tri radnika, kao i Ministarstvo financija, jer su njihova potraživanja djelomično podmirena. S druge strane, utvrđeno je da Putnička agencija ima imovinu vrijednu 713.671 kuna, od čega se čak 700.000 kuna odnosi na potraživanja.

Međutim, riječ je o procijenjenom iznosu budući da odvjetnik iz Varaždina stečajnoj upraviteljici, unatoč više puta ponovljenom zahtjevu, nije predao ovršne spise koje je vodio za Express-Tours. Zbog toga je sudu predložila da oni nalože odvjetniku da preda sve predmete, ali i da Kokoleku pod prijetnjom novčane kazne nalože da dostavi dokumentaciju, bilance i otvorene stavke kupaca s osnove pozajmice kako bi se moglo utvrditi pravo stanje otvorenih potraživanja.   

– Preuzet je i parnični postupak protiv Udruge umirovljenika Međimurske županije radi glavničnog iznosa od 29.000 kuna. Sud je donio presudu kojom se djelomično na snazi održava platni nalog te je dužniku naloženo da plati 29.000 kuna s kamatama i troškovima, a na presudu je uložena žalba – navela je Stankus-Tkalec u izvješću.

Zainteresirani kupci

Budući da se stečaj vodi protiv Kokoleka kao vlasnika obrta, u stečajnom postupku je preuzeta i njegova nekretnina, kuća s okućnicom u Ludbregu. Sudski vještak je vrijednost procijenio na 49.300 eura, dok su razlučno pravo na tu nekretninu prijavili Hypo Alpe-Adria-Bank i Porezna uprava.

Stečajna upraviteljica sudu predlaže prodaju te nekretnine, za koju je već primila upite zainteresiranih kupaca.

– Preuzimanjem nekretnine je utvrđeno da u njoj stanuje Ludbrežanka s kojom je ugovor o najmu bio sklopljen do 1. srpnja ove godine, s mjesečnim iznosom najamnine u iznosu od 800 kuna. S obzirom da je ugovor o najmu istekao, predlaže se pristupiti prodaji, tim više što nekretnina koja u naravi predstavlja kuću s okućnicom iziskuje mjesečne troškove održavanja okućnice – navela je.

Trgovački sud je prihvatio prijedlog stečajne upraviteljice te je za siječanj sljedeće godine zakazana skupština vjerovnika, na kojoj bi se donijela odluka o načinu prodaje nekretnine po početnoj cijeni od 49.300 eura, s time da sve poreze vezane uz prodaju nekretnine snosi kupac.

Izvor:
Foto: FACEBOOK

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje