Povežite se s nama

U fokusu

Pakleno vruće i u Općoj bolnici Varaždin: najgore na Psihijatriji, Neurologiji i Infektologiji

Objavljeno:

- dana

NEMA SPASA OD VRUĆINE

Vrućina udara. Iako je danas vrhunac toplinskog vala, područje Varaždinske županije već je nekoliko dana zahvaćeno velikim vrućinama što utječe na odvijanje zdravstvenih djelatnosti, odnosno, uvjete liječenja pacijenata i uvjete rada zdravstvenih radnika i pacijenata koji su smješteni u Općoj bolnici Varaždin.

Iz Bolnice poručuju da su poduzeli sve mjere kako bi zaštitili zdravstvene djelatnike i pacijente od vrućine.

Klimatizirana Ginekologija, Urologija, Pedijatrija…

– Sve osjetljive skupine pacijenata, djeca, trudnice te ostali pacijenti ovisno o zahtjevima njihovog zdravstvenog stanja imaju mogućnost pristupa rashlađenim prostorijama kako bi se smanjila izloženost vrućini. No, paviljonski tip Opće bolnice Varaždin otežava funkcionalnu povezanost svih službi i odjela, pa postoji još uvijek značajni dio prostora u kojem se obavlja zdravstvena djelatnost, a da nije u cijelosti prilagođen mogućnosti reguliranja temperature u samom prostoru. To se posebno odnosi na Odjel za neurologiju, Infektologiju, Psihijatriju te dijelove Interne i Kirurgije, kao i određeni manji dio dijagnostičkih prostora – izvjestili su iz Bolnice.

Sve osjetljive skupine pacijenata, djeca, trudnice te ostali pacijenti ovisno o zahtjevima njihovog zdravstvenog stanja imaju mogućnost pristupa rashlađenim prostorijama – tvrde u Bolnici

Klimatizirane sobe su na odjelima Ginekologije i opstetricije, Urologije, Pedijatrije, Centralni operacijski blok i dio prostora Sterilizacije, Dijalize, Anesteziologije i Reanimatologije i intenzivnog liječenja, odnosno sve bolesničke sobe za intenzivno liječenje pacijenata za čije zdravstveno stanje je nužan rashlađeni prostor u ovim vremenskim prilikama.  

– U bolesničkim sobama na odjelima Hematologije, Onkologije i kliničke imunologije te Nefrologije, Abdominalne kirurgije, Dječje kirurgije kao i djelomično u Službi za plućne bolesti i TBC Klenovnik, uz klimatizirane bolesničke sobe za kronične bolesnike na respiratoru, smanjuje se izloženost vrućini  putem uređaja kojima se rashlađuju hodnici te tako i bolesničke sobe. Služba za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof ima klimatizirane bolesničke sobe za palijativnu skrb – izvjestili su iz Bolnice.

Rashlađeni su djelomično i određeni prostori poliklinika Službe za interne bolesti i Hitni interni prijem, Pedijatrije, Ginekologije, Urologije, Hitni kirurški prijem i RTG, CT, Neurologije, Transfuziologije, Medicinsko-biokemijskog laboratorija, Dermatologije, Nuklearne medicine i Logopedije.

Samo u prošloj godini za uređaj za rashlađivanje izdvojeno je oko 30.000 kuna, a 80.000 kuna za servisiranje i održavanje, a ove godine gotovo dvostruko više: 60.000 kuna za nabavku uređaja za rashlađivanja, a za servisiranje i održavanje oko 100.000 kuna.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje