Povežite se s nama

Međimurje

Međimurje zauzelo vodeće mjesto po broju koza i proizvodnji mlijeka

Objavljeno:

- dana

KOZARSTVO

Na farmama u Međimurskoj županiji u 2016. godini bila je točno 3001 koza, što je uvjerljivo najveća brojka s obzirom na to da je prva sljedeća županija susjedna Varaždinska, gdje je iste godine bilo tisuću koza.

Upravo ove dvije županije prednjače ne samo po broju koza već i po količini proizvedenoga kozjeg mlijeka. Iz Međimurske i Varaždinske županije dolazi oko 70 posto ukupne godišnje proizvodnje.

Na ergeli konja

– Nekoliko je razloga zašto se ljudi odlučuju upravo za kozarstvo. Riječ je o vrlo zahvalnoj grani stočarstva, jer su znatno manji infrastrukturni troškovi. Naime, dovoljan je manji prostor u koji se smještaju koze, a za bavljenje intenzivnim kozarstvom nisu potrebne ni jako velike poljoprivredne površine – rekao nam je profesor Antun Kostelić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, koji je sa svojim studentima proteklog tjedna boravio u Međimurju u sklopu terenske nastave.

Primjeri potvrđuju da tko sluša struku, ostvaruje i bolje rezultate

Studenti treće i pete godine agronomije imali su priliku obići farmu svinja, krava i koza te posjetiti ergelu međimurskoga konja u Žabniku.
A farma koza koju su studenti obišli sa svojim profesorom je u vlasništvu obitelji Petrmanec iz Gornjega Kraljevca. Obitelj Petrmanec intenzivnim se uzgojem koza bavi već 25 godina, a ove godine s njihove je farme u prerađivačke pogone varaždinske Vindije otišlo 105 tisuća mlijeka, što ih čini najvećim proizvođačima kozjeg mlijeka u Hrvatskoj.

– Posla je puno, ali se od kozarstva može živjeti – kaže Denis Petrmanec

– Trenutno imamo 190 koza. Glavni dio sezonskih radova je iza nas, jer smo upravo ušli u period zimskog suhostaja. Koze se u ovom periodu ne muzu, već se samo hrane. Uz stručnu pratnju Agronomskog fakulteta dostigli smo prosječnu proizvodnju od 1000 litara mlijeka godišnje po kozi – otkrio nam je Denis Petrmanec.
Njegov primjer suradnje sa stručnjacima Agronomskog fakulteta nije izoliran. Naime, međimurski poljoprivrednici poznati su po tome da maksimalno koriste savjete struke.
– Agronomski fakultet jako dobro surađuje s Međimurskom županijom na realizaciji nekoliko projekata, i to ne samo vezanih za stočarstvo već i za voćarstvo, uzgoj krumpira i vinarstvo. Odnosno, sve ono po čemu je Međimurje nadaleko poznato – dodaje profesor Kostelić.

Pitajte struku

I dok uobičajeno postoji „šum“ u komunikacijskom kanalu između struke i politike, nije tako kada govorimo o poljoprivrednicima i znanstveno-savjetodavnim institucijama.

Kozarstvo u odnosu na druge grane stočarstva traži manje infrastrukturne troškove, a za intenzivno kozarstvo nisu potrebne ni velike poljoprivredne površine

– Iako mudra izreka kaže da „politika ne bi smjela voditi struku, već struka politiku“, kod nas se toga nitko ne pridržava. A upravo zbog činjenice da koriste savjete struke, međimurski poljoprivrednici po mnogočemu su među vodećim proizvođačima u Hrvatskoj. Poljoprivrednici nemaju problem pitati za stručnu pomoć, što je vrlo pohvalno. U stočarstvu najčešća pitanja su vezana uz hranidbu stoke, smještaj, preventivu, promjene na mlijeku… Agronomski fakultet sa svojim stručnjacima pokriva sve segmente stočarske proizvodnje – zaključio je Antun Kostelić.

A može li se od kozarstva i živjeti?
– Može. Posla je dosta, puno je odricanja, ali u našem slučaju od kozarstva žive dvije obitelji – iskreno poručuje Denis Petrmanec.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje