Povežite se s nama

U fokusu

Bunić: Je li pravi cilj oslabiti Čistoću kako bi bila preuzeta?

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE

Tvrtka Čistoća nakon izdvajanja iz Varkoma nije dobila ni pet posto ukupne imovine. Iako je kao jedna od tri radne jedinice u sklopu Varkoma u poslovanju cijelo vrijeme sudjelovala s više od 20 posto prihoda, na kraju bi joj trebalo pripasti manje od pet posto, točnije 3,6 % ukupne imovine, oko 7,8 % kapitala te svega 3,3 % efektivnoga kapitala!

Na to upozorava Željko Bunić, gradski vijećnik HSLS-a nakon što smo u prošlom broju objavili da je Čistoći nakon podjele pripalo pet posto ukupne imovine Varkoma. Da Čistoća nije dobila ni toliko, vidljivo je iz Plana podjele Varkoma koji je objavljen na Poslovnoj Hrvatskoj, najvećoj bazi poslovnih podataka u državi.
Prema tim podacima, imovina Varkoma ne iznosi 600 milijuna kuna, kao što smo objavili u prošlom broju, nego više od 833 milijuna kuna! Imovina Čistoće pak iznosi 30,8 milijuna kuna, što je svega 3,6 posto od ukupne imovine.
Sporan je i Plan podjele koji je Skupština Varkoma prihvatila u studenom prošle godine i prema kojem je Čistoći trebala pripasti imovina vrijedna 32,9 milijuna kuna. Na kraju joj nije pripalo ni toliko, nego je ta svota umanjena za dodatna 2,3 milijuna kuna. HSLS-ovac Bunić upozorava da o smanjenju imovine uopće nije odlučivala Skupština Varkoma, koju čine predstavnici gradova i općina koji su suvlasnici te komunalne tvrke. Da će dodatno smanjiti imovinu Čistoće, odlučila je jednostrano Uprava Varkoma, napominje. Direktor Vlado Vlašić tvrdi da nitko nije osporio gubitak poslovanja tvrtke od 2,1 milijun kuna.

Dr. sc. Željko Bunić: “Uprava Varkoma jednostrano je smanjila imovinu Čistoće za dodatni 2,1 milijun kn.”

– Nakon višestrukih jalovih razgovora i molbi Upravi Varkoma te gradonačelniku Goranu Habušu da se barem poštuje provođenje Plana podjele isplatom sredstava dogovorenih na Skupštini Varkoma 25. studenoga prošle godine, na sastanku održanom 18. lipnja ove godine osobno sam gradonačelniku Goranu Habušu dao svoje pisano mišljenje o osporavanju jednostrane odluke Varkoma. Posljedica takve odluke je bila da mrvice koje je Čistoća trebala dobiti planom podjele budu još i manje – reagirao je Bunić, koji nam je poslao i dokument koji je uručio Habušu. Iz dokumenta je vidljivo da je Habuša jasno upozorio da je Varkom na upitan način smanjio imovinu Čistoće. – Je li konačni cilj obrasca plana podjele bio oslabiti Čistoću kako u budućnosti ne bi mogla sama obavljati posao sakupljanja i zbrinjavanja otpada te bi bila preuzeta od neke druge strane? – pita se Bunić.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje