Povežite se s nama

Međimurje

Zajednički čuvamo baštinu Europske unije

Objavljeno:

- dana

LEPOGLAVA U EUROPSKOM PROJEKTU

Europska unija financirat će još jedan projekt Grada Lepoglave.

 Riječ je o zajedničkom projektu Lepoglave i slovenske Idrije – “Zajednički čuvamo baštinu Europske unije / Skupaj ohranjamo dedeiščinsko znanje EU”, vrijednom 10 tisuća eura. Europska unija će ga financirati kroz program  Europe for Citizens i mjeru 2.1.

Čipkarska tradicija

Nastavak je to kontinuirane suradnje Lepoglave i Idrije na projektima razvoja kulture i očuvanja kulturne baštine, ujedno i treći zajednički projekt za čiju su realizaciju u protekle tri godine sredstva dobivena iz fondova Europske unije.

– Iskustvo i znanje koje imamo u privlačenju europskog novca pomoglo je da i za ovaj projekt dobijemo potporu Europske unije. Zajednički je to projekt dvije uspješne sredine koje veže čipkarska tradicija. I Lepoglava i Idrija žele sačuvati vlastitu baštinu koje je ujedno i baština te bogatstvo Europske unije koja je prepoznala vrijednostnašeg projekta – istaknuo je lepoglavski gradonačelnik Marijn Škvarić, koji je 2012. godine, s načelnikom općine Idrija Bojanom Severom, potpisao povelju o bratimljenju Lepoglave i Idrije.

Projekt će se provoditi i biti realiziran tijekom iduće godine sa završnom aktivnošću u Idriji. Naglasak projekta je na očuvanju tradicije i znanja izrade čipke na batiće , postupcima zaštite i razvoja čipkarstva te pripremi smjernica nacionalnim vladama i Europskoj uniji vezanih uz ovu tematiku.

Vrijednost ručnog rada

– Kako danas ručni rad nije cijenjen, a mladi nemaju interes za učenje ove vještine, važno je popularizirati ta znanja, promovirati ih i podizati vrijednost ručnih radova. To      se želi postići ostvarenjem ciljeva projekta, a to su promocija važnosti ručnog rada iumjetničko-obrtničkih proizvoda, razmjena znanja i iskustava među gradovima terazličitim generacijama, poticanje debata o različitim pristupima očuvanja tradicionalnih znanja i prenošenje tog znanja mlađim generacijama uz osmišljavanje novih ideja, prijedloga i mjera – pojasnio je Dejan Bjelivuk, predsjednik Udruge Ekomuzej Lepoglava, koja je uključena u ovaj projekt.

U planu je, u okviru projekta, prirediti zajedničku izložbu idrijske i lepoglavske čipke. Bit će to središnja izložba Festivala idrijske čipke iduće godine. Uz čipku će biti predstavljeni i tradicionalni obrti Idrije i Lepoglave. U okviru projekta bit će organizirani i stručni savjeti te izrađena brošura koja će informirati o projektu čiji će rezultati biti predstavljeni na Festivalu čipke u Lepoglavi iduće godine. Na Festivalu u Lepoglavi posjetitelji će moći razgledati izložbu koja će ranije biti postavljena u Idriji.

Izvor:
Foto: Grad Lepoglava

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje