Povežite se s nama

U fokusu

Prihod Tehnološkog parka milijunski, a kontrole nema

Objavljeno:

- dana

ŽELE DOGOVORENO

Brine li se Grad Varaždin za svoju imovinu? Na posljednji primjer nemara gradske vlasti upozorio je gradski vijećnik Željko Bunić (HSLS) kada se na sjednici Gradskog vijeća raspravljalo o poslovanju trgovačkih društava u većinskom vlasništvu Grada Varaždina.

– U sudskom registru kao osnivači Tehnološkog parka navedeni su Grad Varaždin, Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i Veleučilište Varaždin. To isto veleučilište obrisano je iz registra u veljači ove godine, a kao predstavnik i kao osnivač Sveučilišta Sjever pojavljuje se ista osoba koja je bila predstavnik Veleučilišta – Marin Milković. Grad Varaždin ima 33 posto vlasništva, a imao je još toliko kroz Veleučilište. Čini se da se spajanjem varaždinskog Veleučilišta s Medijskim sveučilištem u Koprivnici u Sveučilište Sjever, Grad odrekao svojih 16,5 posto. Kako je došlo do toga da je nekome poklonjena imovina? Za mene je to u najmanju ruku čudno – upozorio je Bunić.

Šutnja je zlato

Gradonačelnik Goran Habuš na sjednici prošlog ponedjeljka uopće nije odgovorio na pitanje “zagubljenog vlasništva”, a iz Grada Varaždina u petak su nam poručili da ćemo odgovor dobiti tijekom sljedećeg tjedna. Zanimljivo je da im treba toliko vremena, budući da ovaj problem nije ništa novo. Kako je i naglasio Bunić, Veleučilište je prestalo postojati prije devet mjeseci. No, da stvar bude još žalosnija, o prijenosu prava vlasništva razgovaralo se još na skupštini Tehnološkog parka u travnju 2013! Na toj Skupštini je kao predstavnik Grada bio gradonačelnik Goran Habuš.

 

Marin Milković i dalje je predstavnik osnivača u Skupštini Tehnološkog parka

– Temeljem saznanja da se nešto mijenja u vezi jednog od suvlasnika institucije na čijem sam čelu, kao odgovorna osoba morao sam reagirati. Odmah za sljedeću skupštinu predložio sam točku, koja je i prihvaćena: Razno/očitovanje o pravnom sljedniku Veleučilišta. Gradonačelnik Habuš i dekan Milković tada su pojasnili kako je pravni sljednik Veleučilišta Medijsko Sveučilište koje će sigurno promijeniti ime. Nakon toga moja je odgovornost, kao Uprave, prestala – rekao je direktor Tehnološkog parka Andrija Petrović.

Bez naknade?

Pitanje o čudnom poklanjanju vlasništva nije jedino koje je Bunić “potegnuo” na prošloj sjednici Gradskog vijeća vezano za Tehnološki park. Očito je da su se HNS, HSLS i SDP, kada su došli na vlast, dogovorili da će u Tehnološki park postaviti Nadzorni odbor. Kako je rekao Bunić, u njemu će, za razliku od svih ostalih nadzornih odbora, članovi sjediti bez naknade. Iako po Zakonu nadzorni odbor nije potreban, jer je u Tehnološkom parku zaposleno samo sedmero ljudi, od kojih je jedna čistačica, HSLS na tome inzistira jer smatra da se poslovanje te tvrtke mora dodatno kontrolirati. Naime, ukupni prihodi tvrtke prošle godine bili su 4,5 milijuna kuna, a pred njom je i ogromna investicija – Tehnološki park 2, čija se vrijednost procjenjuje na 40 milijuna eura gdje je prva tranša od 15,5 milijuna već ugovorena.

 

Vladajući HSLS, HNS i SDP nisu sproveli dogovore, pa se sada javno svađaju

– Ne odlučuje direktor o nadzornom odboru, to je pitanje osnivača. Moje mišljenje je irelevantno, stoga se time i ne zamaram! Kad je bilo tko tražio bilo kakvu informaciju u vezi s poslovanjem, mi smo pisano odgovorili, kao sada i vama – poručuje Petrović. Na pitanje osnivanja Nadzornog odbora iz Grada nam nisu odgovorili, ali i to je, čini se, više političko pitanje. Još jedno koje su dogovorili vladajući, ali nisu ga proveli, pa se sada javno svađaju. No, ako nisu sposobni osnovati jedan nadzorni odbor koji bi radio bez naknade i devet mjeseci raščistiti odnose oko prijenosa vlasništva Veleučilište – Sveučilište, postavlja se pitanje jesu li uopće sposobni stvoriti uvjete za ogroman projekt Tehnološki park 2. Naime, taj projekt, osim što ovisi i o niz mjera koje treba poduzeti lokalna zajednica, ovisi o micanju bala iz Brezja. A svima je poznato da se one nikud ne miču.

Microsoftu 120 tisuća kuna samo da su tu?

– Grad Microsoftu, tvrtki koja u Hrvatskoj ima 49 zaposlenih i čija je prosječna plaća 33.000 kuna, osigurava smještaj u Tehnološkom parku što iznosi godišnje 120 tisuća kuna. Sada se pregovara da se ta davanja smanje na 70.000 kuna. A što mi imamo od toga – upozorio je HSLS-ov Željko Bunić. Microsoft je u Varaždinu još od 2008., dovela ga je bivša gradska vlast, a jedan od argumenata za potpisivanje ugovora bio je “da je to dobro za Varaždin”.  – Dovođenje Microsofta nije bila loša ideja bivše gradske vlasti. Još 2008. Grad je osnovao i Povjerenstvo da uredi odnose s Microsoftom. Upravo stoga i iznenađuje činjenica da je od Tehnološkog parka pročelnica za gospodarstvo 2011. i 2012. tražila izvještaj o radu Microsofta. Tada smo odgovorili da za to nismo nadležni, a ako žele, neka nas ovlaste, pa ćemo vrlo odgovorno obavljati taj posao – objasnio je Petrović. Što se tiče suradnje s Microsoftom, za nju je rekao da je na “zavidnoj profesionalnoj razini”, odrađeni su i zajednički EU projekti. Gradonačelnik Habuš je pak najavio da neće produljivati ugovor s Microsoftom, ako se tih 70 tisuća kuna neće vratiti Gradu i poručio: “Nemojte nam onda govoriti da smo i Microsoft istjerali iz Varaždina”.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje