Povežite se s nama

U fokusu

Žali se prijevoznik čiji su autobusi neispravni?

Objavljeno:

- dana

Što je sa žalbom tvrtke Vincek

Jesu li autobusi Vincek opremljeni za prijevoz učenika? To pitanje postavlja se nakon što nam se obratio vozač te tvrtke Josip Mikić koji tvrdi da autobusi Vincek nisu opremljeni za prijevoz učenika.

– Vincekovi autobusi većinom su neispravni. Dogodilo mi se da sam remenom za hlače, i to ne jednom, morao vezati vrata, jer ih nisam mogao zatvoriti. U nekim autobusima nema ni aparata za gašenje požara, sjedala od vozača su neispravna, mjenjači ne rade, većini autobusa ne radi zračna instalacija… Svojedobno mi je autobus zablokirao nasred raskrižja – ispričao je Josip Mikić, vozač iz Završja.

Upravo se tvrtka Vincek s AP Varaždin u stečaju natjecao za učenički prijevoz. Autobusi Vincek  ponudili su 300.000 kuna nižu cijenu od AP-a, no komisija je odabrala AP u stečaju, koji je i dosad prevozio srednjoškolce. Vincek se na to rješenje žalio, a Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave žalbu je usvojila, pa Županija mora platiti oko 45.000 kuna žalbenih troškova! 

Jesu li opremljeni za prijevoz učenika, u Vinceku nisu ništa željeli komentirati jer je u tijeku žalbeni postupak

Je li tvrtka potpuno opremljena za prijevoz učenika i što je sa žalbom , pitali smo tvrtku Vincek iz koje su samo odgovorili da je u vezi s natječajem za prijevoz u tijeku žalbeni postupak, pa ne mogu ništa komentirati.

Ništa konkretniji nisu bili ni u Varaždinskoj županiji.

– Budući da nova odluka o odabiru najpovoljnije ponude nije pravomoćna i moguće je protiv iste tražiti pravnu zaštitu pred Državnom komisijom, upućujemo vas na odredbu čl. 6. Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave koja zabranjuje utjecaj na donošenje odluka Državne komisije, a posebno zabranjuje svaku uporabu sredstava javnog priopćavanja, kao i javno istupanje radi utjecaja na tijek žalbenog postupka i odlučivanje Državne komisije. Stoga nismo u mogućnosti komentirati niti davati informacije o donesenoj odluci ni o postupku – odgovorili su iz Varaždinske županije na naš upit.

Vincek je, inače, u ponudi za natječaj izjavio kako raspolaže sa 65 autobusa kojima će obavljati učenički prijevoz. Dio prijevoza obavljao bi svojim resursima, a dio putem podizvođača.

 


 

DOBIO OTKAZ, PA IPAK VRAĆEN

“Žele me se riješiti”

Bivši branitelj Josip Mikić iz Bolfana u tvrtci Vincek zaposlio se 1. listopada ove godine kao vozač autobusa. Mjesec dana dolazio je na posao, a onda ga je 6. studenoga dočekao izvanredni otkaz zbog, kako se navodi u odluci o otkazu, “osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa”. Poslodavac piše da je Mikić 5. studenoga kasnio po djelatnike Ytresa, prema njima je neuljudan i namjerno im zatvarao vrata, a zbog svega toga “došlo je do značajnih poremećaja u procesu rada poslodavca, jer poslodavac nije bio u mogućnosti osigurati zamjenu za odsutnog radnika”. Mikić je na to podnio zahtjev za zaštitu prava radnika.

To što ništa ne govorim u vožnji, ne znači da sam neuljudan, kaže Mikić

– Radnicima sam napomenuo da ću kasniti po njih između pet i 10 minuta, jer moram po gorivo. Vrata, pak, moram zatvarati, premda bi neki radnici htjeli da budu otvorena neko vrijeme, ali se po propisima to ne smije. Za vrijeme vožnje moram biti ozbiljan, odgovoran i ponašati se profesionalno. To što ništa ne govorim i što to ne smijem, ne znači da sam neuljudan – kaže Mikić, koji tvrdi da ga se firma želi riješiti kako bi na njegovo mjesto došao stari vozač. Nakon podnesenog zahtjeva za zaštitu prava, vraćen je na posao prošli ponedjeljak, no odmah se suočio, kaže, sa šikaniranjem.

– Došao sam na posao, a istjerali su me iz ureda direktora, vičući zašto sam uopće predao taj zahjtev te da su mi oni dali otkaz – kaže Mikić, koji se zbog svega obratio državnom odvjetništvu i policiji te inspektoratu rada. U tvrtki Vincek nisu željeli komentirati cijeli slučaj, navodeći da postupak vezan za Mikića još traje, pa će se očitovati po njegovu završetku.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje