Povežite se s nama

U fokusu

Otkazanu pretragu platila sama, a platio je i HZZO?!

Objavljeno:

- dana

ZDRAVSTVO

Kad je napokon dočekala termin u Medikolu u Zagrebu za pretragu PET/CT, teško bolesna Varaždinka (podaci poznati redakciji), znala je da o toj pretrazi ovisi daljnji tijek njezina liječenja. Nakon operacije karcinoma debelog crijeva koji je metastazirao na jetru, jedino su ovom pretragom onkolozi mogli odrediti zdravstveno stanje i odrediti daljnju terapiju.

No prije 20-ak dana – šok. Mjesec dana nakon operacije, termin koji je HZZO dogovorio prema ugovoru s Medikolom, otkazuje se. Bez riječi objašnjenja. Vremena nije bilo. Čitateljica odlazi u Medikol privatno i pregled plaća osam tisuća kuna.

I nije jedina kojoj je otkazana pretraga. Gotovo 1.500 pacijenata koji su u prosincu trebali obaviti neku od pretraga u Medikolu, na treret HZZO-a, ostalo je zatečeno kad im je dan-dva prije ugovorenog termina iz Medikola javljeno da se on otkazuje. Pacijentima, među kojima mnogima pregled doslovno znači život, ostale su dvije opcije. Ili pričekati da im HZZO odredi novi termin ili jednostavno – platiti pregled. Vesna je nekako “skrpala” novac, no što je sa svima onima kojima je ovaj iznos nedokučiv?

Čitateljica je na pretragu PET/CT bila upućena nakon operacije karcinoma debelog crijeva koji se proširio na jetru 

Medikol je, naveli su iz HZZO-a, još 27. studenoga obavijestio Zavod da su zbog prekoračenja ugovorenog godišnjeg limita za 2014. godinu s navedenim datumom prestali provoditi zdravstvenu zaštitu na teret HZZO-a. Istovremeno su otkazali narudžbe već ranije zakazanih termina pregleda i dijagnostičkih pretraga.

– Iz tog je razloga HZZO od Poliklinike Medikol zatražio žurno očitovanje s obzirom na činjenicu da je Poliklinika, u skladu s ugovornim obvezama, bila dužna tijekom cijele godine osigurati dostupnost zdravstvene zaštite osiguranim osobama HZZO-a. Isto tako, HZZO je od Poliklinike Medikol zatražio popis svih pacijenata kojima su zakazani termini pregleda i dijagnostičkih pretraga, a potom naknadno otkazani – istaknuli su iz HZZO-a.

Svi obaviješteni?

Što s pacijentima koji, poput čitateljice iz Varaždina, nemaju vremena čekati novi termin? – HZZO je preugovorio dodatna sredstva za provođenje dijagnostičkih/terapijskih postupaka za razdoblje do 31. prosinca 2014. godine s Kliničkim bolničkim centrom Zagreb, Općom bolnicom Čakovec, Općom bolnicom Varaždin i Poliklinikom Medikol. Ugovaranje dodatnih sredstava bilo je nužno kako pacijenti kojima su već zakazane nužne pretrage i pregledi u Poliklinici Medikol ne bi ostali bez zdravstvene zaštite – navode iz Zavoda.

Napominju da su regionalni uredi i područne službe HZZO-a sve pacijente već obavijestili u koju zdravstvenu ustanovu se mogu javiti kako bi obavili potrebane dijagnostičke pretrage.

No Varaždinku nitko nije obavijestio da je njezin pretraga otkazan, pa je sama platila 8.000 kuna znajući da joj svaki izgubljeni dan umanjuje šansu za uspješno liječenje.

– Sredstva su namijenjena isključio za provođenje dijagnostičko-terapijskih postupaka onim pacijentima kojima su zakazani dijagnostičko-terapijski postupci tijekom mjeseca prosinca u Poliklinici Medikol te potom naknadno otkazani. Odobrena sredstva ne mogu se prenamijeniti na druge ugovorene sadržaje pojedine zdravstvene ustanove – naveli su iz HZZO-a.

Što to konkretno znači za pacijenta? Ispada da je Varaždinka morala platiti pregled u prosincu iako ga je navodno, hitnim dogovorom, već platio HZZO. Iz Medikola ni nakon dva tjedna odgovore nismo primili.

Što je PET/CT?

“Pozitronska emisijska tomografija (PET/CT) je metoda kojom se pomoću radiofarmaka prikazuje funkcionalno stanje tkiva i organa, odnosno metabolička aktivnost stanica. To je najosjetljivija molekularna slikovna metoda današnjice, te je standardna metoda u praćenju bolesnika sa različitim tumorima. PET/CT je osobito koristan za lokalizaciju tumora, procjenu učinka provedene terapije, uznapredovalosti bolesti, detekciju lokalnog recidiva i udaljenih metastaza,a u novije vrijeme ova dijagnostika ima sve veći značaj u preciznijem planiranju radioterapije. U rutinskoj dijagnostici glavnina PET/CT pretraga s 18F-FDG se radi u onkoloških bolesnika, a osim u onkologiji 18F-FDG primjenjuje se i u kardiologiji (za dijagnostiku ishemijske bolesti srca) i neurologiji (epilepsije, demencije).”
Izvor: Poliklinika Medikol

Izvor:
Foto: Medikol

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje