Varaždinski policajci u srijedu provode akciju “Pojas i mobitel”
Sukladno akcijama ROADPOL-a Safety Days (Roadpol - dani sigurnosti u prometu) na području Policijske uprave varaždinske, policijski službenici će 20....
NAJAVE
“Maslenica” naziv je filma iz serijala Pobjednici autora Nenada Šestića, čija će se projekcija održati u četvrtak, 16. ožujka u kinu Gaj u Varaždinu s početkom u 16.30 sati.
Organizatori su Udruga veterana 7.gardijska brigada “Puma”, UDVRD ogranak Varaždin i Udruga specijalne jedinice PU varaždinske Rode.
Ulaz na projekciju je besplatan.
Projekt “Pobjednici“ je filmska rekapitulacija Domovinskog rata, a obrađuju se događaji koji su bili bitni na strateškoj razini na prvim borbenim linijama. U snimanje je uključeno blizu 1.000 pripadnika Oružanih snaga RH svih razina, a sniman je prostor od Batine do Prevlake i Mrkonjića u BiH. Film “Maslenica“ je dio cjelovečernjeg filma „Maslenica i Medački džep“. Kako bi prilagodili sadržaj učešću postrojbi sa prostora Varaždina, izvučen je separat koji obrađuje operacije prvog proboja na Tulove Grede u `91., „Poskok 1“, „Poskok 2“, „Jaguar“ i samu operaciju „Maslenica“. Specifičnost samih događaja jest učešće svih gardijskih postrojbi i jedinica specijalne policije, pa tako i SJP „Rode“ – Varaždin. Dakle, film prezentira djelovanje hrvatske vojne elite iz `93. , bitke koje su se događale na Velebitu, u Kašiću, obrana Novigrada, legendarne su bitke koje slave iznimnu sposobnost vrhunskih boraca OS RH. U tim borbenim djelovanjima po prvi put, u bitci za Drače, pojavljuje se i 7.gardijska brigada, legendarne „Pume“. Pume su 3. i 5. ožujka 1993., u sklopu VRO „Maslenica“, izvele dva napada na selo Drače i pritom izgubile 11 pripadnika, dok je 21 bio ranjen.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA
Prelog je jučer obilježio Dan Grada i svečanim otvorenjem modernog tematskog dječjeg igrališta na gotovo 6 tisuća metara kvadratnih. Igralište će lokalnoj zajednici pružiti kvalitetan sadržaj na otvorenom koji će podržati razvoj djece i njihovu socijalizaciju.
-Novo tematsko dječje igralište sadržajno, funkcionalno i vizualno oplemenjuje prostor Preloga te na jedinstven način prožima povijesne i tradicijske elemente Preloga. Radove je izvodila hrvatska tvrtka Redox, specijalizirana za proizvodnju tematskih dječjih igrališta – istaknuo je Ljubomir Kolarek, gradonačelnik Grada Preloga.
Dodao je kako je moderan pristup krajobraznom uređenju danas imperativ kako bi animirali djecu za boravak na otvorenom. Spajanje identiteta ovog bogatog povijesnog lokaliteta, Preloga, sa značajnim godinama dječjeg razvoja ima multiplikativne efekte. Prije svega, sada outdoor pruža dovoljno bitnih animacija kako bi djeca boravila u prirodi na poticajan način, a tematska dječja igrališta su iskorak da se djeci pomogne u održavanju ravnoteže između boravka u prirodi i konzumacije tehnologije, poglavito u naseljenim područjima.
-Prateći sve nove tehnologije koje nam djecu odvode od igrališta i opstruiraju ih u socijalnom i kognitivnom razvoju specijalizirali smo s za proizvodnju tematskih dječjih igrališta jer želimo vratiti djecu na mjesto gdje prijateljstva i zabava počinju i uz poseban način probuditi im maštu i njihovu kreativnost – naglasio je Tomislav Lovrić, direktor razvoja Redoxa.
Tematsko dječje igralište je podijeljeno je u tri zone koje su usmjerene na tri dobne skupine djece.
Stigla nam je prava zima, temperature se spuštaju ispod nule, a korištenje strugalice za led svakom je vozaču ujutro standardna obaveza.
No, što kad vam se vjetrobransko staklo smrzne i s unutarnje strane?
Led se stvorio jer se vlaga u kabini kondenzirala na staklu, a zatim se smrznula kada je temperatura pala ispod nule. Najbolji savjet za početak je na licu mjesta ukloniti vlagu otvaranjem vrata i provjetravanjem automobila, piše Jutarnji Autoklub.
Potom uzmite strugalicu za led i upotrijebite ventilaciju s toplim zrakom usmjerenu maksimalno na vjetrobran, ali prije toga, položite krpu ili ručnik preko gornje plohe instrumentne ploče kao bi upile otopljenu vodu iz leda.
Pritom nikako nemojte koristiti tekućinu za odmrzavanje iznutra, jer pare kemikalije mogu biti štetne za zdravlje.
Korištenje recirkulacije zraka ili isključen klima uređaj (ako ga automobil ima) također može uzrokovati zamagljivanje vjetrobranskog stakla. Da biste to spriječili, koristite klima uređaj u “automatskom” načinu rada.
Također, suhom krpom češće prebrišite vjetrobran s unutarnje strane nakon vožnje što će pomoći kod sprječavanja stvaranja leda tijekom noći.
Uz to, pokušajte kabinu održavati sa što manje vlažnosti preko noći što znači da uklonite snijeg s cipela prije nego uđete u automobil jer upravo vlažni tepisi koji ostaju iza vas pospješuju kondenziranje stakala. Isto tako i vlažna odjeća u kabini pospješuju zaleđivanje unutarnje strane vjetrobrana i stakala, pa ih ne ostavljajte u automobilu kao ni druge vlažne stvari.
Možete čak i izvaditi tepihe kako biste ih osušili u svom domu preko noći ili koristiti gumene prostirke tijekom zimskih mjeseci. Jutra će vam sigurno biti ugodnija i s manje problema prije vožnje.