Povežite se s nama

Novosti

Čačić je već trebao biti na slobodi

Objavljeno:

- dana

DANAS ODLUKA O IZLASKU IZ ZATVORA

Da se postupa po presudi suda u Mađarskoj, Čačić bi još 17. svibnja bio na slobodi, naglašava Natalija Martinčević, saborska zastupnica i predsjednica udruge Inicijativa za osnivanje Narodne stranke – reformista, koja ne dvoji da će se danas donijeti odluka o uvjetnom otpustu bivšeg potpredsjednika Vlade iz kaznionice kod Pule.

– S obzirom da danas ne odlučuje sud, kako je propisano novim Kaznenim zakonom, već komisija kao političko tijelo, jasno je da će i odluka biti politička – naglašava Natalija Martinčević koja upozorava da je Radimir Čačić već mjesec dana duže u zatvoru nego li što je to izrečeno mađarskom presudom.

No, usprkos boravku u kaznionici, Čačić i njegovi istomišljenici nisu mirovali osobito nakon što su isključeni iz HNS-a. To je bio povod za donošenje odluke o osnivanju nove stranke, Narodne stranke – reformista, čiji je osnivački sabor najavljen za rujan. Do tada će Čačićevi sljedbenici djelovati kroz udrugu koja je osnovana u travnju.

– Udruga Reformista je postavila mrežu u cijeloj Hrvatskoj. Imenovani su regionalni i županijski povjerenici kao i povjerenici za sve veće gradove. Mreža u sjevernoj Hrvatskoj postavljena je već i kapilarno, pa samo u Varaždinu Reformisti imaju preko 300 članova – otkriva Martinčević.

Tijekom slijedećih mjeseci, kada očekuju i Čačićev angažman, najavljuju tribine diljem Hrvatske s ciljem upoznavanja građana s programima i reformama koje su dijelom osmišljene i u kaznionici kod Pule.

Ključna decentralizacija

– Ključne točke programa su decentralizacija države na sedam regija, lokalna samouprava u okvirno 100 gradova i općina, spuštanje sredstava i ovlasti na lokalne jedinice i ograničenje središnje države. Zalažemo se za reformu javne uprave, odnosno smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi u prvih 5 godina za 6 posto uz novo zapošljavanje 2-3 posto, obavezno uspostavljanje krivulje uspješnosti i postavljanje javnog sustava projektno a ne procesno. Predlažemo osnivanje nekretninskog fonda kao kolateralne garancije za gospodarske projekte i investicije, donošenje zakon o sufinanciranju EU projekata lokalnih zajednica od strane države koji smo dali u saborsku proceduru, baš kao i izmjene izbornog sustava u kojem želimo preferencijalno glasanje kao i na izborima za Europarlament kako bi građani, uz političke opcije, mogu birati i osobe imenom i prezimenom za koje smatraju da će ih najbolje i najkvalitetnije zastupati –  veli Martinčević koja vjeruje da Narodna stranka – reformista neće biti stranka koja će skupljati protestne glasove, već stranka za koju će se glasati za konkretne osobe, programe i reforme.

Kazna od 22 mjeseci

Zbog izazivanja prometne nesreće na autocesti prema Budimpešti uslijed koje je preminulo dvoje ljudi, Čačiću je izrečena kazna zatvora od 22 mjeseca u Mađarskoj, s time da polovicu kazne provede u zatvoru, a polovicu uvjetno na slobodi. No, za razliku od Mađarske i još nekih zemalja, Hrvatska nema automatski uvjetni otpust zatvorenika nakon izdržavanja određenog dijela kazne (obično polovice), već samo diskrecijski uvjetni otpust. To znači da se od slučaja do slučaja odlučuje o uvjetnoj slobodi na temelju prijedloga za uvjetni otpust kojeg najčešće podnosi zatvorenik, a mogu ga podnijeti i bliske mu osobe te sudac izvršenja ili upravitelj kaznionice.

Kod odluke o uvjetnom otpusti, prema Kaznenom zakonu, uzima se u obzir ličnost osuđenika, njegov prijašnji život i osuđivanost, je li protiv njega u tijeku drugi kazneni postupak, zatim odnos prema kaznenom djelu i žrtvi, ponašanje tijekom izdržavanja kazne te je li došlo do promjene ponašanja.

U svibanjskom prijedlogu za uvjetni otpust, koji mora biti podnesen najkasnije 30 dana prije sjednice na kojoj se odlučuje o njemu, Čačić naglašava da ranije nije bio osuđivan, a isto tako navodi se da je zbog nesreće u Mađarskoj pokazao najviši stupanj kajanja, a tijekom izdržavanja kazne uključio se u izvršavanje svih obveza. Da se Čačić u zatvoru vjerojatno ponašao primjereno, moglo bi se zaključiti po njegovim razmjerno čestim boravcima na slobodnim vikendima kada se trebao prijavljivati nadležnoj policiji, što je u jednom slučaju nije učinio.

Sve ovo, sukladno ranijem Kaznenom zakonu, razmotrit će u utorak peteročlano povjerenstvo koje održava sjednicu u kaznionici, odnosno zatvoru. Čine ga dvoje sudaca Vrhovnog suda, sudac izvršenja, zamjenik državnog odvjetnika, te predstavnik Uprave za zatvorski sustav. Na sjednici se vodi zapisnik o radu Povjerenstva u koji se upisuju nazočni članovi, osobni podaci zatvorenika, zatim kratki sadržaj očitovanja upravitelja, zatvorenika ili stručnjaka koji se preslušavaju te glasovanje članova Povjerenstva i sadržaj odluke. Prema pravilniku o radu povjerenstva za uvjetni otpust, odluku o prijedlogu za uvjetni otpust donosi se većinom glasova. Rješenje kojim se prijedlog usvaja dostavlja se najkasnije 15 dana prije uvjetnog otpuštanja.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje