Povežite se s nama

Novosti

Cecelja: Ova gradska vlast baca nas na prosjački štap i truje!

Objavljeno:

- dana

Reakcije na dugo prešućivano zagađenje crpilišta Bartolovec

Tetrakloreten je vanjsko industrijsko onečišćenje i naravno da je moglo doći izravno iz odlagališta. Upozorava to prof. dr. Franjo Plavšić, vodeći hrvatski toksikolog, osvrćući se na moguće izvore onečišćenja crpilište Bartolovec koje je utvrdio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

-Vanjsko onečišćenje tetrakloretenom moglo je doći izravno iz odlagališta ili nekog industrijskog postrojenja. To je puno veći problem od halometana, kao što je tetraklorugljik, i sigurno treba istražiti što je točno izvor onečišćenja crpilišta, naglašava Plavšić upozoravajući da su u nekim slučajevima onečišćenja tetrakloretenom ne može ništa drugo napraviti nego -zatvoriti izvor.

Plavšić: zagađenje moguće iz odlagališta

A upravo zbog takvog onečišćenja crpilište Bartolovec je lani zatvoreno. O tome nije nitko obavijestio javnost, izuzev HZJZ u svom ljetopisu iz kojeg se može zaključiti da je zatvoreno cijelo crpilište. No Varkom tvrdi da je samo jedan od osam zdenaca crpilišta Bartlovovec. Međutim, u Izvješću o stanju u okolišu Varaždinske županije od 2010. do 2013. navodi se da su onečišćenja nađena i na nekoliko kontrolnih mjesta, odnosno piezometara koji se nalaze uz osam bunara koji su međusobno udaljeni stotinjak metara. S obzirom na njihovu blizinu, pitanje je što je zapravo sve onečišćeno, pa smo zatražili detaljna izvješća HZJZ-a o kvaliteti voda svih bunara koje još očekujemo.

Kako nije jasno koji su točno onečišćeni bunar(i) te kontrolne točke, tako nije utvrđen ni izvor onečišćenja, pa stručnjaci poput Plavšića ne isključuju mogućnost da je to odlagalište otpada u Brezju. To ne čudi s obzirom da se nalazi na vodozaštitnom području gdje je zabranjeno odlaganje otpada bez sustava kontrolirane odvodnje procjednih i drugih voda, a kakav ni izdaleka ne postoji u Brezju. Usprkos tome, kao i dokazanoj onečišćenosti površinskih voda kod bala, podzemne vode na tom području su dobre kvalitete, sudeći po dosada javno predstavljanim analizama uzoraka iz piezometara. Štoviše, sudski vještak Ratko Đorđević donedavno je potpuno isključivao mogućnost zagađenja crpilišta procjednim vodama iz odlagališta u Brezju, pri čemu je minimalizirao štetnost izostanka propisanih mjera za sprečavanje onečišćenja podzemnih voda iz Studije utjecaja na okoliš iz 2005. godine, kao i mjere Hrvatskih voda iz 2006. i 2007. godine. Osebujnim shvaćanjem da je hitna situacija tek kad dođe do zagađenja podzemnih voda, a ne kada onečišćenje već počinje odlaziti u tlo na vodozaštitnom području, Đorđević je tijekom postupka za utvrđivanje ništenosti Ugovora za interventno zbrinjavanje bala tumačio nije bilo potrebe za hitno postupanje jer nije bilo zagađenja, usprkos tome što u obzir nije uzeo niti jednu analizu voda iz crpilišta, već samo određenih uzoraka u Brezju!?

Međutim, sada kada je došlo do onečišćenja i zatvaranja crpilišta, a zatim i prešućivanja svega toga, otvorilo se pitanje jesu li piezometri u Brezju uopće postavljeni na odgovarajućim lokacijama i dubinama, a posebno nisu li i ranije jednostavno prešućivani neželjeni rezultati, odnosno onečišćenja kao što je to slučaj s lanjskim zagađenjem crpilišta Bartolovec.

Sud treba uzeti u obzir stanje crpilišta

-Zagađenje crpilišta Bartolovec postoji godinu dana i to je poznato Varkomu pod aktualnom vlašću. Ne samo da u vezi toga nisu ništa poduzeli što bi se očekivalo, kao što je utvrđivanje izvora onečišćenja, nego nisu čak ni obavijestili građane, a niti Gradsko vijeće, što je nedopustivo, poručio je u petak varaždinski gradski vijećnik HRAST-a Željko Cecelja.

HRAST, kako je naglasio, gotovo na svakoj sjednici Gradskog vijeća ukazuje na problematiku baliranog otpada i njegovog žurnog zbrinjavanja zbog mogućih i vjerojatnih štetnih utjecaja na okoliš.

– Ako imate bale koje stoje u Brezju godinama, a trebale su godinu dana, onda je jasno da je moguće zagađenje okoliša i podzemnih voda. Uistinu  ne znam što bi trebalo više za hitnost koja se propitkuje u sudskom postupku za ništenost ugovora iz 2008. Uostalom, sada imamo zagađenje crpilišta Bartolovec i apsolutno držim da bi sud prije izricanja presude trebao otkloniti mogućnost da je do onečišćenja došlo uslijed procjednih voda. Isto tako zbog stanja voda i okoliša jasno je danas da treba hitno riješiti bale. Međutim, varaždinska gradska vlast sustavno odbija svaki prijedlog koji joj se nudi jer je nesposobna i ne zna rješenje. Najveću krivnju za to snosi gradonačelnik Goran Habuš jer se zapetljao u pravnu bitku koja je po meni nije bila nužna, a izazvala je niz sporova koji će koštati građane ne male novce jer predviđam da bi na kraju to mogao biti cijeli gradski proračun, ustvrdio je Cecelja.

Iako bi mogle biti ogromne, financijske posljedice za Cecelju ipak nisu najalarmantnije.

„Habuš je nesposoban“

-Ne samo da nas ova gradska vlast praktički baca na prosjački štap, nego nas je nečinjenjem počela i trovati, ustvrdio je Cecelja zapitavši kada će se i kako gradonačelnik očitovati i ponijeti prema prešućivanom onečišćenju u Bartolovcu, ali i sličnim problemima.  

Da ne bi došlo do financijske i ekološke katastrofe zbog bala koje se nalaze u  vodozaštitnoj zoni, Cecelja je iznio uvjerenje da je trebalo prihvatiti zadnji prijedlog o njihovoj obradi u obližnjem MBO postrojenju.

-To je vatrogasno rješenje koje moramo prihvatiti želimo li zaustaviti ova vrludanja i spriječiti teže posljedice te Varaždin odvesti u vremena kada je bio grad najpoželjniji za život u Hrvatskoj, ustvrdio je Cecelja.

Naglašavajući da više nema ni vremena ni prostora za idealna rješenja, već ona koja su moguća – ali ni te se ne koriste, već se sve prepušta stihiji na štetu građana – vijećnik Ladislav Ilčić upozorio je da je dugoročno najbolje rješenje primarna selekcija otpada u domaćinstvima, ali da po tom pitanju nije učinjeno gotovo ništa.  

-Prema saznanjima vijećnika, još ništa nije napravljeno u vezi selekcije otpada, kao ni bala. Tu nesposobnost vlasti na kraju će platiti građani. Uostalom, gradonačelnik Habuš je na međustranačkom vijeću otvoreno rekao da će zbrinjavanje otpada platiti građani, iako je prije tri godine govorio nešto drugo. Nažalost, sada se vidi da građani otpad neće plaćati samo svojim novcem, nego i svojim zdravljem, što je nedopustivo, ustvrdio je Ilčić dodajući da gradska vlast vuče poteze zbog kojih se situacija sve više usložnjava, umjesto da se rješava.  

Cecelja nije skrivao ogorčenje sukobima unutar gradske vlasti koja koristi gradsku imovinu u privatne svrhe.

– Takvoj vlasti je odzvonilo. Pozivam građane da podrže HRAST i svaku političku opciju koja se protivi ovakvom sustavnom tiraniziranju sadašnje višestranačke koalicije koja ništa dobro ne radi Varaždinu. Gradonačelnik mene proziva da samo napadam, a da ne nudim rješenja, što nije istina. Kritiziram ga zato jer smatram da je nesposoban za funkciju na kojoj se nalazi, poručio je Cecelja.      

Upitan o stalnim opravdanjima varaždinskoga gradonačelnika Gorana Habuš da neće rješenja na temelju aneksa Ugovora o interventnom zbrinjavanju otpada jer ne želi i on završiti u Remetincu kao što je Čehok, Cecelja je naglasio da nije jednostavno odgovoriti na to pitanje jer nije upoznat sa spisom. -No, u načelu, građansko-pravni ugovor ne mora biti ništav ako je počinjeno kazneno djela prilikom njegovog sklapanja ili pregovora. Tako da to što govori gradonačelnik je zapravo ono što mu govore neki savjetnici, a to što je njega strah, to je njegov problem. Morao je misliti pije kada je vukao neke poteze, trebao se savjetovati s više savjetnika, a ne državnim odvjetnikom, što je po meni nedopustivo. Tako praktički imate situaciju da se državno odvjetništvo smatra inkvizicijom – što oni kažu, to je istina, ustvrdio je Cecelja izražavajući žaljenje što gradonačelnik odbija višestranačko povjerenstvo za otpad koje bi obišlo i DORH. 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje