Povežite se s nama

Život i društvo

Čakovečka Posudionica s više od 1000 medicinskih pomagala najveća je u Hrvatskoj

Objavljeno:

- dana

Udruga “Pomoć neizlječivima” u Međimurskoj županiji djeluje od 2010. godine te se bavi promicanjem svijesti o različitim oblicima pomoći palijativnim bolesnicima. Broji oko 30 aktivnih volontera, a jedna od osnovnih aktivnosti je Posudionica medicinskih pomagala.

– Puno nas je zdravstvenih djelatnika, pa smo od početka djelovali tako da smo i na svojim radnim mjestima podizali svijest i govorili o palijativi. Dobro surađujemo s Domom zdravlja Čakovec, Županijskom bolnicom Čakovec, Hitnom službom, službama socijalne skrbi, lokalnim samoupravama, medijima i drugima – rekla je predsjednica Udruge Renata Bermanec, koja je znanje i iskustvo o navedenoj skrbi stekla na studiju palijativne skrbi u Velikoj Britaniji.

Bermanec sada radi kao koordinatorica palijativne skrbi u Međimurskoj županiji (u Domu zdravlja Čakovec) te je trenutačno jedina magistra znanosti palijativne skrbi u Hrvatskoj. U Udruzi su se, kaže, posvetili informiranju Međimuraca o ovoj u Hrvatskoj zasad nedovoljno razvijenoj vrsti skrbi.

– Od prvog dana održavali smo tribine po župama i općinama, i to jako puno znači jer palijativu ljudi često krivo doživljavaju: morali smo ih prvo naučiti što mogu očekivati. Sudjelujemo u edukacijama, organiziramo skupove, već nekoliko godina zaredom prije korone imali smo vrlo uspješan međunarodni skup na koji su nam došli kvalitetni strani predavači – otkriva Renata.

Ono što predsjednica ističe kao prednost u odnosu na druge, velike gradove, primjerice Zagreb, je da su jako dobro povezani s profesionalcima iz Bolnice i drugih zdravstvenih ustanova.

– Povezivanje s drugima je važno zato što je palijativa razmjerno nova grana, a nastojimo se povezati i s ostalima na razini Hrvatske. Zbog dobre suradnje i podrške možemo reći da imamo najveću posudionicu medicinskih pomagala u Hrvatskoj – ističe Renata te dodaje da su velik broj pomagala prikupili zahvaljujući općinama, župama, naravno i građanima, ali i projektima koje prijavljuju i provode.

Medicinski aparati

Uz razna pomagala, Posudionica ima i neke medicinske aparate, o čemu brigu vodi voditeljica Spomenka Tomašić, inače medicinska sestra u Dnevnoj bolnici Županijske bolnice Čakovec. Tomašić je u Udruzi aktivna od osnutka, a sada se, govori, mogu pohvaliti s više od 1000 pomagala.

– U početku smo imali svega dva bolesnička kreveta, a danas smo došli na 74, s tim da ih je više od polovice električnih. Najviše imamo upravo kreveta i antidekubitalnih madraca, a tu su i invalidska kolica, toaletne stolice, “princeze”, razne vrste hodalica, pomagala za kadu te štake. Imamo i medicinske aparate: koncentratore kisika, odnosno oksigenatore i aspiratore, koji puno pomažu pacijentu kod kuće i bez kojih neki ne bi mogli – otkrila je Tomašić.

Ono što je važno istaknuti je da Udruga posuđuje medicinske aparate jer njima barataju zdravstveni radnici i jer surađuje s bolničkim liječnicima koji određuju njihovo posuđivanje.

– Ako nekomu, primjerice, treba koncentrator kisika, komuniciramo s pulmologom iz Bolnice koji nam napiše nalaz da je potrebna posudba koncentratora s određenom dozom protoka kisika. Kada ovamo dođe član obitelji, mi pripremimo aparat, poučimo kako ga koristiti i sve objasnimo. Ako bilo što treba, uvijek smo na vezi i dostupni. Zatim mobilni tim i zdravstvena njega u kući, odnosno patronažna sestra, dolaze k pacijentu doma i kontroliraju funkcionira li dobro korištenje aparata. Naši volonteri, koji nisu zdravstveni djelatnici, ne barataju tim aparatima, ali su educirani za sve ostalo. Aparate, dakle, ne možemo dati bez liječničkog odobrenja – objasnila je voditeljica Posudionice.

Potrebe

Dodala je da od članova obitelji pacijenata koji su preminuli i više ne trebaju pomagala prikupljaju pelene, uloške, vrećice, katetere i sve ono što su dobili od HZZO-a.

– Sve to prosljeđujemo dalje. Godišnje oko 400-500 paketa pelena doniramo Bolnici, pogotovo sada u vrijeme korone, kada je bilo jako puno pacijenata na odjelima. Naime, kada pacijent dođe u Bolnicu, nema pravo na pelene. Mnoge obitelji nisu u mogućnosti kupovati pelene i 100-tinjak kuna za jedan paket je njima jako puno, tako da im svaka donacija dobro dođe – ističe Bermanec.

Međutim, navodi da njihova pomagala nisu zamjena za ono što pacijent može dobiti putem HZZO-a, već su tu da brzo uskoče kada zatreba jer se ponekad, kaže, dogodi i da pacijent premine prije nego što dobije rješenje HZZO-a i pomagalo. Sve što se posudi, vrati i donira bilježi se, a sva pomagala označena su brojevima. Od oko 1000 pomagala, oko 500 ih je stalno u optjecaju, pogotovo bolesnički kreveti, koji nisu dostupni putem HZZO-a, a potrebe su velike, stoga je bilo neophodno postaviti neka pravila.

– Često nas zovu pacijenti koji nisu palijativni, recimo pacijent koji je imao moždani udar. Istina, i njima trebaju kreveti, ali to su bolesnici koji mogu živjeti još dugo, a mi ga ne možemo posuditi na 5, 10 ili više godina. Onda takve pacijente usmjeravamo na druga mjesta. Osim toga, pomagala ne posuđujemo u staračke domove jer nemamo dovoljan broj da bismo snabdijevali sve staračke domove. Pomagala idu isključivo doma k najtežim bolesnicima – rekla nam je Tomašić.

Za kraj, obje naše sugovornice slažu se da Posudionica ne bi mogla tako dobro funkcionirati da nema vrijednih volonterki.

– Bez njih Posudionica ne bi mogla opstati – zaključila je Tomašić, a predsjednica je dodala: – Uvijek smo tu za razgovor i podršku onima koji dolaze po pomagala, ali i kada ih vraćaju. No u Udruzi, i palijativi općenito, jedino nam nedostaje mladosti, no nadamo se da će se i to promijeniti.

Pomagala raspoređena na trima lokacijama

Posudionica djeluje na trima lokacijama. Jedan je prostor kraj crkve sv. Nikole u centru Čakovca, u Katoličkom domu, gdje su pohranjena razna manja pomagala. Drugi prostor nalazi se u podrumu Županijske bolnice, gdje im je ravnatelj ustupio prostoriju u kojoj se od svake vrste pomagala nalazi po nekoliko komada, pa kako se prazni, tako ga pune, rekla je Tomašić. Treća lokacija je prostor bivše vojarne, to je veliki županijski prostor u kojem se nalaze velika pomagala kao što su kreveti i ostalo.

Volonterke su u Posudionici u Katoličkom domu dežurne utorkom i četvrtkom od 14 do 15 sati, a za posuđivanje tijekom ostalih dana potreban je prethodni dogovor.

Život i društvo

Sudionici “Folkofonije“ družili se s varaždinskim gradonačelnikom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za predstavnike folklornih skupina, sudionike Međunarodnog festivala folklora Folkofonija, u subotu 7. rujna, prieđeno je primanje u Gradskoj vijećnici Grada Varaždina.

Sudionike festivala predstavnike folklornih skupina iz Italije, Češke i Bosne i Hercegovine pozdravio je dr. sc. Neven Bosilj, gradonačelnik Grada Varaždina.

Prijemu je nazočila u ime organizatora Helena Lalić, predsjednika Centra tradicijske kulture. Gradonačelnik se zahvalio organizatorima koji brinu o očuvanju tradicijske kulture, gostima je predstavio grad te im se zahvalio na dolasku i želji da svoju tradiciju, pjesme i plesove predstave publici u Varaždinu.

FolkoFonija se održava po osmi put u organizaciji Centra tradicijske kulture (CTK), a pod pokroviteljstvom Grada Varaždina, Ministarstva kulture i medija RH, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, Varaždinske županije, Hrvatskog društva skladatelja te Varkom d.o.o.

Festival se održava od 6. do 8. rujna 2024. na Europskom trgu u Varaždinu, a kroz glazbeno-umjetnički program predstavit će se preko 500 sudionika. Kroz održavanje radionica i predstavljajući se na tradicijskom sajmu sudjelovat će 30-ak županijskih udruga.

Nastavite čitati

Život i društvo

Ivanec: položen kamen temeljac za dogradnju i rekonstrukciju Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, ministar pravosuđa Damir Habijan, varaždinski župan Anđelko Stričak, gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić, predsjednik Gradskog vijeća Zdenko Đuras i ravnatelj OŠ Ivanec Damir Jagić u petak su simbolično položili kamen temeljac dugo iščekivane dogradnje i rekonstrukcije Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu.

Gradilište je blagoslovio ivanečki župnik vlč. Tihomir Kosec. Time je označen početak realizacije ovoga projekta, čiji se dovršetak očekuje za godinu dana, a koji će omogućiti nastavu u jednoj smjeni za 740 ivanečkih učenika, bolju organizaciju nastave te đačkih izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti.

Ovi momenti mnogo su puta naglašeni i na prigodnoj svečanosti prethodno održanoj u holu Osnovne škole. Svečanost su pjesmom, stihovima i glazbom uljepšali učenici Laura Cuković, Šimun Čavlek, Nika Lončar i Andro Gotal te školski zbor.

U ime domaćina, sve goste i uzvanike pozdravio je ravnatelj Damir Jagić.

– Ivanečka škola, sa svojih 740 učenika i 125-ero zaposlenih, jedna je od najstarijih i najvećih u Varaždinskoj županiji. Počela je raditi davne 1839. godine, što znači da upravo ove godine obilježavamo jubilarnu 185. godišnjicu školstva u Ivancu. Kao slavljenicima, najveći nam je dar upravo dogradnja škole! I zato, radujemo se početku, ali još više završetku radova! Jer jednosmjenska nastava omogućit će bolje i kvalitetnije obrazovanje za učenike te kvalitetnije korištenje slobodnog vremena za brojne učeničke aktivnosti – naglasio je Jagić te uputio zahvale svima koji su omogućili ovaj projekt.

Dogradnja i rekonstrukcija vrijedna je oko 3,5 milijuna €, od čega 3,1 milijuna građevinski radovi, dok je vrijednost opreme 480.000 €.

I prije nego što je počeo – održiv projekt

U ime grada domaćina, izraze dobrodošlice u Ivanec svim je gostima uputio gradonačelnik Ivanca Mukorad Batinić.

– Projekt dogradnje škole je, i prije nego što je počeo, bio održiv. A bio je održiv zato jer se temelji na pozitivnim parametrima koje bilježimo u Ivancu: na „eksploziji“ novog doseljavanja u grad, na činjenici da ubrzano moramo otvarati i aktivirati nova građevinska područja te da četvrtu godinu zaredom na administrativnom području grada Ivanca bilježimo trend povećanog broja prvašića – istaknuo je gradonačelnik.

Ulaganja samo u zadnjih godinu dana blizu 6 mil. Eura!

– Ivanec je mali grad, a u fokusu gradske uprave je da građanima osigura da imaju gdje raditi i graditi te miran i zadovoljan život. Omogućujemo im to nizom velikih ulaganja, koja su u samo proteklih godinu dana vrijedna blizu 6 milijune eura! Posebno nam je drago što su među njima i dva vrtića (Ivanec i Radovan). U niz visokih gradskih ulaganja u predškolski odgoj, u sport i rekreaciju, društveni život, potpore poduzetnicima te, naročito, u komunalnu infrastrukturu, aktualna dogradnja škole dio je cijelog ovoginvesticijskog mozaika. Svi ovi pozitivni trendovi su nam light motiv i za naredno razdoblje – naglasio je Batinić.

– U tom kontekstu osobno mi je znakovit i važan odgovor građanina koji se u Ivanec doselio iz jednog od susjednih mjesta te dobio gradske poticaje, a koji mi je na moje pitanje o razlozima preseljenja u Ivanec rekao: „Ivanec je postao poželjno mjesto za život !“ – zaključio je Batinić.

Ističući da je, u kontekstu obilježavanja Dana Varaždinske županije i činjenice da naša Županija dobiva status „Prijatelj djece“, današnji dan za pamćenje, varaždinski župan Anđelko Stričak istaknuo je da će ovom dogradnjom ivanečka škola postati moderna školska ustanova, a dogradnjom područnih škola u Novoj Vesi Petrijanečkoj i Strmcu Podravkom, Varaždinska županija postat će prva u Hrvatskoj s nastavom u jednoj smjeni u svim osnovnim školama, a to se očekuje već iduće šk. godine.

Osvrnuo se i na ulaganja u dogradnju i rekonstrukciju nizaškolskih sportskih dvorana te kazao da je riječ o ulaganjima čiji je cilj stvaranje sustava jednakih šansi za svu djecu.Učenicima je poželio ugodan početak nove šk. godine te poručio da će u ovo vrijeme dogodine nastava u ivanečkoj školi početi u jednoj smjeni.

Plenković: Čestitke svima zaslužnima za projekt dogradnje OŠ Ivanec

Okupljenim gostima i uzvanicima te članovima kolektiva obratio se i premijer Andrej Plenković. Osvrćući se NPOO (Nacionalni plan oporavka i otpornosti), podsjetio je da je on bio zamišljen kao veliki odgovor EU na krizu prouzročenoj pandemijom COVID-a.

-NPOO omogućuje Hrvatskoj da sredstva iz toga planapametno usmjerava u prioritete, a jedan od glavnih prioriteta jest upravo obrazovanje. Time omogućujemo ostvarenje strateškog cilja, a to je da nove, mlade generacije budu kvalitetno obrazovane, kako bi ravnopravno mogle konkurirati na tržištu rada – istaknuo je Plenković. Zahvaljujući tome,naglasio je da je u Hrvatskoj u tijeku golem investicijski ciklus u obrazovanje vrijedan 2,7 milijardi eura, i to na svim razinama, s ciljem reformi kurikuluma i investiranja u infrastrukturu.

Smatrajući da su upravo ulaganja u obrazovanje temeljhrvatskog razvoja, svima zaslužnima za projekt dogradnje škole u Ivancu uputio je čestitke te poručio kako će im resorno ministarstvo biti na raspolaganju kako bi se projekt na vrijeme realizirao.

Svečanosti polaganja kamena temeljca nazočili su i saborski zastupnici Goran Kaniški i Predrag Štromar, državna tajnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Zrinka Mužinić Bikić, zamjenik gradonačelnika Ivanca Marko Friščić, predsjednik Županijske skupštine Josip Križanić, županijski i gradski vijećnici, pojedini županijski i gradski pročelnici i dr.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje