Povežite se s nama

Život i društvo

Čisteći medvjedići u središtu Varaždina skupili više od 7500 čikova

Objavljeno:

- dana

Prije nešto više od tri tjedna Čisteći medvjedići i RokOtok započeli su kampanju “Baci čik u koš”, kojom žele ukazati na štetnost bacanja opušaka u okoliš.

Nakon prvog “čikolova” u Zagrebu, koji je izazvao veliku pozornost javnosti i na kojem je skupljeno više od 14.000 opušaka, “Medvjedići” su čistili centar Nove Kapele gdje je u dva sata skupljeno oko 6200 opušaka.

„Logičan slijed je bio da ‘čikolov’ dovedemo i u naš grad”, rekla je Mirta Lampelj, koja dodaje kako je varaždinski čikolov pohodilo 20 „medvjedića“ koji su u tri sata skupili više od 7500 čikova.

„Čistio se uži centar grada i Park Vatroslava Jagića, a prilikom čišćenja primili smo riječi pohvale i podrške od strane naših sugrađana koje ovim putem pozivamo da nam se ubuduće u sličnim akcijama i sami pridruže“, rekla je Lampelj.

Naime u ovoj je akciji sudjelovalo sedam Varaždinaca, dvoje Amerikanaca, koji se redovito odazivaju na pozive varaždinskog ogranka Čistećih medvjedića, i 11 Zagrepčana. Tijekom čišćenja je građanima, uz skretanje pozornosti na štetnost opušaka, podijeljeno i 20-ak džepnih ČM pepeljarica.

Zašto čikolov?

Opušci su najčešći otpad u okolišu i u prosjeku ih je 80 % odbačeno na krivo mjesto, a to
rezultira s čak 4.5 bilijuna opušaka godišnje koji završe izvan kanti za smeće, što iz prakse
mogu potvrditi i Čisteći medvjedići. Njihovi otrovi preko zemlje i vode završe u ljudskoj prehrani, a zbog svojih svojstava štetni su za zdravlje i ekosustav. Filteri u njima su najčešće polimerni, odnosno napravljeni od celuloznog acetata, koji je iznimno teško biorazgradiv. Pomoću oborina završavaju u odvodu, preko kojeg dolaze do rijeka i oceana, a iz oceana dospijevaju na plaže. Zbog male mase prenose se i vjetrom.

“Kad smo prije tri i pol godine tijekom ranih dana korone započeli s Čistećim medvjedićima,
uočavali smo opuške na svakom koraku pa smo se odlučili malo ozbiljnije se pozabaviti njima.
Nažalost, dobar dio ljudi pogrešno misli da su opušci biorazgradivi pa ih onda iz neznanja, ali i
komocije, bacaju na pod, u odvode, kanalizaciju, mora, rijeke, potoke”, izjavio je Perica Štefan,
osnivač Čistećih medvjedića.

Maja Bilušić, koja je s Mirtom osnivačica varaždinskog ogranka, dodaje da s volontiranjem ne staju: „Do kraja godine planiramo još koju akciju „Kavica i čista Dravica“ na koju se Varaždinci rado odazivaju, a ako vrijeme dozvoli biti će tu i koja akcija čišćenja tijekom tjedna.“
Do sada je iz šume uklonjeno oko 10 tona otpada, a cilj akcija je uz čišćenje otpada koji nesavjesni pojedinci odlažu u prirodu i osvješćivanje sugrađana o važnosti očuvanja okoliša te poticanje na zajedničko volontiranje.

Čisteći Mevjedići i Rokotočani pozivaju sve da im se pridruže u budućim akcijama čišćenja koje
se održavaju gotovo svaki vikend, a sve češće i preko tjedna, a za više informacija ih zapratite na Facebooku i Instagramu.

Život i društvo

DVD Mali Bukovec jedini zastupao Varaždinsku županiju na susretu vatrogasnih puhačkih orkestara

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Koprivnici (Koprivničko-križevačka županija) u nedjelju 19. svibnja održan je 38. susret vatrogasnih puhačkih orkestara na kojem je nastupilo 470 glazbenika iz 16 orkestara.

Susret je organizirala Hrvatska vatrogasna zajednica, a pod domaćinstvom Dobrovoljnog vatrogasnog društva Koprivnica koje je proslavilo 150. obljetnicu djelovanja. Nakon okupljanja u dvorištu DVD-a Koprivnica, orkestri su svirajući koračnice krenuli prema Zrinskom trgu na kojem je održan susret.


Otvaranje susreta je započelo zajedničkom izvedbom državne i vatrogasne himne te skladbe Croatia pod ravnanjem profesora Dragutina Fabijanića. Otvaranju su uz brojne okupljene građane i ljubitelje glazbe nazočili glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković te predsjednik DVD-a Koprivnica Nikola Sočev.

– Iznimno sam sretan što vidimo ovoliko okupljenih glazbenika u Koprivnici. Budite ponosni na sve što radite za promociju hrvatskog vatrogastva- rekao je okupljenima Tucaković.

Nakon uvodnih pozdrava, svoje umijeće su prvi pokazali članovi DVD-a Mali Bukovec. Potom su prema programu nastupili orkestri DVD-a Cvetković, Stankovo, Ogulin, Đakovo, Valpovo, Orahovica, Kašina, Špičkovina, Mače, Križ, Kloštar Ivanić, Petrovsko-Špoljari, Velika Gorica i Domagović. Na ovom Susretu nastupio je i tamburaški orkestar DVD-a Čabin.

Orkestri su predstavili širok izbor skladbi, od polki i valcera koje su svirali glazbenici iz Malog Bukovca, preko domaćih zabavnih skladbi u izvedbi orkestara s jaskanskog područja, do teme iz filma “Mission Impossible” u izvedbi PO DVD-a Đakovo.

Uz izvedbe svojih kolega, glazbenici su uživali u krasnom ambijentu središnjeg koprivničkog trga i gradskog parka. Jednak broj orkestara kao i prošle godine na 37. susretu u Cvetkoviću govori da su aktivnosti orkestara u potpunosti obnovljene nakon pauze za vrijeme korona krize.

Posebno veseli veliki broj mladih svirača, koji su zalog budućnosti ovog važnost segmenta rada dobrovoljnih vatrogasnih društava. Idući susret bit će organiziran u Valpovu u rujnu 2025.

Nastavite čitati

Život i društvo

Čakovec: više od 200 Malaca Genijalaca iz cijele Hrvatske natjecalo se u mentalnoj aritmetici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međunarodna škola za intelektualni razvoj djece „Malac Genijalac“ u suradnji s Međimurskim veleučilištem u Čakovcu organizirala je 19. svibnja Državno natjecanje u mentalnoj aritmetici. Riječ je o djeci u dobi od 5 do 12 godina koja uspješno računaju mentalno velike količine brojeva nevjerojatnim brzinama.

Voditeljica škole „Malac Genijalac” Ines Slunjski naglasila je kako je ovo treće izdanje natjecanja koje se održava u Hrvatskoj i na kojemu sudjeluje 200-tinjak natjecatelja iz cijele zemlje.

– Samo natjecanje odvija se u dvije kategorije, mentalna matematika i mentalna aritmetika. Natjecanje traje nekoliko sati, za što natjecatelji moraju imati gotovo savršene uvjete za koncentraciju, a sastoji se od pismenog dijela te mentalnog računanja – pojasnila je Slunjski.

Natjecanje se održava na Međimurskom veleučilištu u Čakovcu, čija je glavna organizatorica Ines Slunjski studentica.

– MEV je ponosni suorganizator ovog natjecanja. Time potičemo jednu kreativnost budući da je glavna organizatorica naša studentica. Naše razmišljanje, odnosno naš cilj je ne samo bavljenje obrazovanjem i visokom znanosti, već i poticanje naših bivših studenata da se što prije uključe u svijet poduzetništva. Na tom putu svojim diplomantima pružamo maksimalnu potporu – poručio je dekan fakulteta Igor Klopotan, dodavši da je takav primjer potpore upravo podrška Slunjski u organizaciji ovog događaja te je izrazio zadovoljstvo što se na natjecanju na MEV-u okupio veliki broj djece. Podsjetio je i da je Škola „Malac Genijalac“ 2022. godine osvojila „Franšiznu nagradu godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.

Na otvorenju natjecanja bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec, koji je također izrazio zadovoljstvo što se natjecanje održava upravo u Međimurskoj županiji.

– Informatika, matematika, zapravo sva područja u STEM zanimanju su nešto čemu dajemo posebnu pozornost. Imamo odlične državne prvake i prvakinje, imamo kvalitetno Međimursko veleučilište, adekvatan prostor te STEM park. Suradnja sa školom „Malac Genijalac” nas je dovela do toga da 200-tinjak djece iz cijele Hrvatske može biti dio ovog natjecanja na MEV-u – kazao je Posavec te dodao kako je uvjeren da, tko god pobijedi, sigurno će dostojno predstavljati svoj kraj i Hrvatsku na europskim i svjetskim natjecanjima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje