Povežite se s nama

U fokusu

U povodu Međunarodnog dana žena primalje časte buduće majke besplatnim predavanjem na Sveučilištu Sjever

Objavljeno:

- dana

Hrvatska komora primalja – područno vijeće Varaždinske županije u suradnji sa Sveučilištem Sjever i predavačima Katedre za babištvo iz Ljubljane i Antonele Brajković Cesar iduću subotu, 10. ožujka organiziraju stručni skup “Vratimo porođaj ženama: fiziologija trudnoće i porođaja.”

Stručni skup održava se od 10 do 17 sati na Sveučilištu Sjever i besplatan je za sve zainteresirane. To je, naime, poklon organizatora – primalja, svim zainteresiranim ženama, budućim majkama uz Međunarodni dan žena.

– Prirodan porođaj je nešto što većina žena priželjkuje i planira, a imati prirodan, nemedikalizirani porođaj nešto je za što bi se svaka žena trebala moći odlučiti. Na žalost, danas je prirodan, nemedikalizirani porođaj sve rjeđi, a porođaj bez bolova postaje standard. Porođaj je do te mjere medikaliziran da zaboravljamo da su žene stvorene da rađaju, prirodno i bez asistencije. Svjesne nedostatka informacija o fiziološkom porođaju, kako kod žena, tako i kod primalja, liječnika i ostalog medicinskog osoblja,  odlučili smo organizirati ovaj stručni skup kako bismo im približili fiziološki porođaj i njegove prednosti za majku i dijete – ističu iz Hrvatske komore primalja.

PROGRAM:

Subota, 10. ožujka 2018.

10,00-10,15    Prijave i registracija

10,15-10,30    Uvodna riječ – otvorenje

Voditeljice: Erika Spirić, Ivana Živoder, Ana Polona Mivšek, Antonela Brajković Cesar

10,30-10,50    Model primaljske skrbi, doc.dr. Ana Polona Mivšek, dipl.bab.

10,50-11,10    Samostalne primaljske jedinice uz rodilište, Anita Prelec, dipl.m.s., MSc

11,10-11,30     Optimalna ginekološka skrb u trudnoći, Aleksandar Jukić, dr.med., spec. ginekologije i porodništva

11,30-11,50     Prehrana u trudnoći, Ivana Domislović, dipl.ing.

11,50-12,10    Fizička aktivnost u trudnoći, Petra Rok, dipl. physioth.

12,10-12,30    Seksualnost u trudnoći, porođaju i puerperiju, Karmen Cecarko Vidović,    bacc.obs.

12,30-13,00    Rasprava

13,00-14,30    PAUZA

14,30-14,50    Načini određivanja položaja djeteta u trudnoći i porođaju, Mateja Kusterle, prof. angl. i špa., dipl.bab.

14,50-15,10    Sprječavanje ozljeda međice i zaštita međice u porođaju, asist. Petra Petročnik, dipl. bab., MSc, asist. Nastja Pavel, dipl. bab., mag. zdr. nege.
15,10-15,30    Zlatni sat” – zašto je važan, Biserka Matok Glavaš, bacc.obs., Sonja Kočiš Čovran, bacc.obs.

15,30-15,50    Fiziološki porođaj u varaždinskom rodilištu,  Ksenija Horvatić, bacc.med.techn., primalja

15,50-16,10    Primalja i doula zajedno- bolja skrb žene u porođaju, Erika Spirić, bacc.obs.,  Antonela Brajković Cesar, doula

16,10-17,00    Rasprava – zatvaranje

 

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje