Povežite se s nama

Međimurje

Donji Kraljevec: projektom “Dajmo djeci budućnost” bila su obuhvaćena čak tri vrtića

Objavljeno:

- dana

U Donjem Kraljevcu 17. rujna održana je završna konferencija projekta “Dajmo djeci budućnost”.

Kristina Višević i Mateja Mate s načelnikom Donjeg Kraljevca, Miljenkom Horvatom

Projekt je tijekom proveden s ciljem provođenja usluge produljenog boravka u sklopu poziva Europskoga socijalnog fonda “Unapređenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na području Općine Donji Kraljevec i Općine Goričan” (Operativni program “Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.) u trima vrtićima: Dječjem vrtiću “Ftiček” Donji Kraljevec, Dječjem vrtiću “Ružica” Goričan te Područnom odjelu Dječjeg vrtića “Ftiček” u Hodošanu.

Pozitivan ishod

Na završnoj konferenciji prisutne je najprije u vlastito ime i uime suradnice na projektu Mateje Mate pozdravila voditeljica projekta Kristina Višević.

– Projekt “Dajmo djeci budućnost” u skladu je s europskim i nacionalnim preporukama o unapređenju usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja s ciljem usklađivanja poslovnog i privatnog obiteljskog života putem unapređenja usluga produljenoga radnog vremena u dječjim vrtićima. Ukupna vrijednost projekta je 3.429.752,75 kuna. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 2. travnja 2019. godine te se provodi tijekom 30 mjeseci, odnosno do 2. listopada 2021. – objasnila je voditeljica Višević. Dodala je da je provedbom projekta osiguran adekvatno opremljen prostor za odvijanje redovnih i posebnih programa za djecu.

Ravnateljica DV-a “Ftiček” Sandra Vlah (sredina)

– Uz projekt su u vrtićima zaposlene tri odgojiteljice u produljenom boravku: od toga dvije u DV-u “Ftiček” Donji Kraljevec (jedna u Donjem Kraljevcu i jedna u Hodošanu) te jedna u DV-u “Ružica” Goričan. Također, Općina Donji Kraljevec je na projektu angažirala stručne suradnike za provedbu kraćih besplatnih programa (engleski i njemački jezik, glazbena i sportska aktivnost).

Zbog nepredviđenih okolnosti, program za ekološku aktivnost se nažalost morao ukinuti. Uz navedene stručne suradnike, za rad u vrtićima angažirani su logoped i defektolog koji su zaduženi za rad s djecom s posebnim potrebama/teškoćama u razvoju.

Stručni suradnici i odgojitelji su pokrivali područje sva tri vrtića te su tako svoje radno vrijeme raspodijelili prema potrebama svakog vrtića. Projektom je također putem javne nabave pribavljena oprema za vrtiće, za logopeda i defektologa, učenje stranih jezika, glazbenu aktivnost te za provođenje sportske aktivnosti – nabrojila je.

Što se tiče rada na projektu, stručni suradnici i odgojiteljice su savjesno izvršavali svoje obveze, što je rezultiralo pozitivnim ishodom, uz sve mjere povezane sa situacijom uzrokovanom koronavirusom. Projektom se ostvarila dodatna vrijednost te se povećala vrijednost cijelog područja uz kvalitetniji i bolji rad s djecom. Projektom se osigurala bolja njega i skrb za tjelesni rast, razvoj i zdravlje djece, što uključuje i kvalitetu prehrane i zadovoljavanje higijenskih uvjeta.

Poticajno okruženje

– Projektom se također podigla svijest javnosti o važnosti obiteljskog i poslovnog života te se stvorilo poticajno okruženje za povećanje kvalitete života kao i socijalizacije cijele lokalne i regionalne zajednice. Uspješna realizacija ovog projekta osnova je za daljnji razvoj novih te poticaj za provođenje više programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja s ciljem veće dostupnosti, priuštivosti i obuhvaćenosti djece. Vođeni pozitivnim iskustvom u provedbi projekta “Dajmo djeci budućnost” – faza I, predan je projekt za “Unaprjeđenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja – faza II” te se nadamo da će uskoro biti realiziran – zaključila je Višević.

Na kraju je zahvalila svima koji su bili uključeni u projekt – Općini Donji Kraljevec i načelniku Miljenku Horvatu, dječjim vrtićima “Ftiček” Donji Kraljevec i “Ružica” Goričan te njihovim ravnateljicama Sandri Vlah i Ružici Horvat, kao i odgojiteljicama, svim stručnim suradnicima te djelatnicima Općine koji su bilo kako doprinijeli pozitivnoj provedbi projekta.

Ružica Horvat rekla je da su aktivnosti zadovoljile najmlađe

Ravnateljica DV-a “Ftiček” Sandra Vlah podsjetila je da Općina Donji Kraljevec sufinancira boravak djece u visini od čak 68 posto. Prednosti projekta moglo je iskusiti više do 160 djece s područja sviju šest naselja Općine. Na nju se nadovezala ravnateljica Horvat, rekavši da su aktivnosti uvelike doprinijele zadovoljstvu najmlađih, dok je načelnik Horvat spomenuo da je sve spremno za nove natječaje.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje