Povežite se s nama

Život i društvo

Dr. med. Irena Stipešević-Rakamarić o snižavanju serumskoga kolesterola uz promjene u prehrani

Objavljeno:

- dana

Piše: Irena Stipešević-Rakamarić, dr. med. spec. javnog zdravstva

Kolesterol je važan sastojak ljudskog organizma, a možemo ga unijeti hranom ili stvoriti endosintezom u tijelu.

U pozadini srčanožilnih bolesti i njihovih komplikacija, npr. srčanog i moždanog udara, često je povišena razina kolesterola u krvi. Promjene u prehrani mogu značajno reducirati razine kolesterola, stoga se svakom kardiovaskularnom bolesniku, kao i osobama s visokim krvnim tlakom a koje se ne osjećaju bolesne (visoki tlak = “tihi ubojica”), preporučuje dijetetsko savjetovanje. Prvo i osnovno je smanjiti unos zasićenih masti kroz smanjenje unosa proizvoda životinjskog podrijetla i masnog mesa jer je to najznačajniji čimbenik, a tek potom povećati unos mononezasićenih i polinezasićenih masnih kiselina kroz biljna ulja.

Kolesterol iz animalnih prerađevina sadržava i produkte kolesterolske oksidacije – oksisterole, koji su izravno aterogeni, što znači da prodiru i oštećuju unutarnje stijenke arterije i razvijaju aterosklerotski plak. Npr. samo dva jaja dnevno redovno kroz tri tjedna povisit će u zdravih volontera kolesterol za 11 %, a sklonost oksidaciji LDL kolesterola za 34 %. Sklonost kolesterolskoj oksidaciji može se smanjiti dijetetskim promjenama, kao što su konzumacija namirnica bogatih antioksidansima (voće, povrće), osobito vitaminom E i karotenoidima te flavonoidima i polifenolima (zeleno lisnato povrće, paprike, mrkve, tikve, citrusi, bobičasto voće – jagode, maline, borovnice, ribiz), kao i nekih vrsta žitarica (riža, zob, ječam) te mahunarki.

Korisni flavonoidi se znatno reduciraju guljenjem voća i povrća, pa bi ih trebalo kad god je moguće konzumirati s korom. Tako je u kožici crnoga grožđa obilato prisutan spoj resveratrol, moćan antioksidans koji smanjuje rizik od srčanožilnih bolesti, a nalazimo ga i u proizvodima od crnoga grožđa (vinu, soku). Također bi trebalo svakog dana u hranu dodati šačicu oraščića, bilo koje vrste (orasi, bademi, lješnjaci, brazilski, indijski – svi su podjednako učinkoviti), kao i pojesti žličicu sitno mljevenih lanenih sjemenki ili lanenog ulja.

U pripremi hrane valja koristiti polinezasićena biljna ulja (suncokretovo, sojino, kukuruzno) i još više mononezasićena (maslinovo, bučino, avokado, kanola), uz naznaku da su mononezasićena ulja dvostruko učinkovitija od polinezasićenih u snižavanju kolesterola. Rižino ulje je osobito dobro i bogato oleičkom i linoleičkom kiselinom te vrlo učinkovito snižava kolesterol zbog prisutnosti gama orizanola, triterpena i fitosterola te beta i gama tokotrienola, koji svi redom interferiraju s metabolizmom kolesterola tako da ga snižavaju.

Ovakve i još brojne druge savjete po pitanju prehrane možete dobiti narudžbom na besplatni telefon 0800-200-163.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje