Povežite se s nama

Međimurje

Englezi imaju džin tonik, a kajkavci – gemišt!

Objavljeno:

- dana

Sjedite u kafiću i stariji gospodin do vas naruči “špricer”.

Kad konobar na šank stavi pomiješano vino i mineralnu vodu, mušterija konstatira: “To nije špricer, to je gemišt!” Je li spomenuti gospodin u pravu? Danas se navedeni nazivi koriste kao sinonimi, međutim, nekad su se oba naziva koristila u specifičnom smislu.

Šorle

“Špricer” je kod nas te u Austriji, Njemačkoj i Mađarskoj vrlo popularno piće koje tako nazivamo prema austrijskoj varijanti naziva “G’spritzer”, dok isto piće u Njemačkoj zovu “Schorle” (“Šorle”). U zemljama njemačkoga govornog područja, gdje je i nastalo, špricer i gemišt u suštini znače jedno te isto – bijelo vino pomiješano s karboniziranom vodom, odnosno s mineralnom ili soda vodom.

Špricer u Njemačkoj zovu “Schorle”

U Međimurju se pak, te u nekim drugim dijelovima kajkavskoga govornog područja, naziv “gemišt” odnosio na vino pomiješano s mineralnom vodom, dok je “špricer” označavao bijelo vino sa soda vodom koja se ispuštala iz, za to predviđenih, posuda pod pritiskom.

Škropec sadrži puno vina i vrlo malo vode, samo za ublažavanje pića

Danas se takvo posuđe koristi u pripremi koktela. Iako ovo nije velika razlika, ipak je određena zanimljivost koja upućuje na visoku razinu određenosti u međimurskom nazivlju. Još jedna razlika između gemišta i špricera je u normativu: dok se gemišt slaže u omjeru 2:1 u korist vina, špricer se obično pravi s pola vina i pola vode.

Sveti Urban

Što pak je, onda, “škropec”? Kao što mu i samo ime govori, to je (obično) decilitar bijelog vina “poškropljen” vrlo malom količinom mineralne vode – samo u svrhu ublažavanja pića da bi se donekle smanjili kiselost i postotak alkohola.

Gemišt se često sastoji od dvijetrećine vina i trećine mineralne vode

Najpoznatije “vino za gemište” u nas je bio pušipel (poznat još pod nazivima “moslavac”, “šipon”, “furmint” i “mosler”), koji je postao međimurski brend 2009. godine. Otkad se održava manifestacija Urbanovo, te posebice Festival pušipela u sklopu Urbanova, pušipel sve više i više postaje vrhunski vinski brend.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje