Kalnik vapi za voćem i povrćem hrvatskih branitelja
Dobre vijesti stižu hrvatskim braniteljima koji se već bave ili se namjeravaju baviti uzgojem poljoprivrednih kultura, a zanima ih mogućnost...
Posebna stvar
Osječka ulica u Varaždinu posebna je po drvoredu japanskih trešanja.
Ružicaste latice koje je jutros raznosio vjetar stvorile su neponovljiv uskrsni ugođaj. Strpljivo je našoj čitateljici pozirala mačka, a kako je sve to skupa izgledalo pogledajte na fotografijama.
Izvor: Foto: Čitateljica
U Vinogradskoj ulici u Ludbregu na kućnom broju 20/1 postavljen je prvi ludbreški medomat.
Riječ je o privatnoj inicijativi ludbreškog pčelara.
Davor Vađunec pčelarstvom se počeo baviti prije gotovo 20 godina, a ideja o postavljanju meda njegova je višegodišnja želja. Baš u pandemijskoj 2020. godini on je svoju želju ostvario.
– Prošla 2020. godina za proizvodnju meda mogli bismo reći bila je prosječna, ali pandemija je ipak donijela neke promjene i to zanimljivo na bolje. Nekako je potaknula ljude da kupuju domaće i provjerene proizvode, a uz to med je dokazano jedna od namirnica kojom izgrađujemo imunitet – objašnjava Davor Vađunec.
U svom vlasništvu ima 290 košnica meda, a u prodajnoj ponudi ima med bagrema, lipe, cvjetni, kesten, amorfa, medun jele. Uz to tu je i matična mliječ te drugi pčelinji proizvodi. Uostalom poznato je da je apiterapija kao grana medicine stara koliko i čovječanstvo, a med i pčelinji proizvodi odlični su u svrhu očuvanja zdravlja ili kao terapija za liječenje različitih bolesti. U samom se medomatu nalaze one najtraženije vrste meda i to u dvije veličine. Lipa, cvjetni med i bagrem u staklenci od 450 grama stoje 30 kuna dok je kestenov med u istoj gramaži 35 kuna. Med lipe i cvjetni gramaže 900 grama stoje 50 kuna, bagremov je 60 kuna, a med kestena 70 kuna. Upravo je taj posljednji spomenuti nekako najčešći izbor među kupcima.
Kupnja meda na medomatu iznimno je jednostavna, nije potrebno donositi vlastitu ambalažu, sve je spremno za kupca.
– Kupci već dolaze. U ovo pandemijsko vrijeme ovakav oblik prodaje je najprihvatljiviji. Drago mi je da su prepoznali domaći proizvod – kaže nam Davor Vađunec koji je i član Pčelarskog društva Ludbreg.
HGSS stanica Varaždin morala je dvaput intervenirati na Ivanpčici u nedjelju, 17. siječnja, objavili su na svojoj internetskoj stranici.
U nedjelju je stigla dojava preko centra 112 o ozljedi planinara na stazi Mrzljak na Ivanščici.
Tim spašavatelja ubrzo je stigao mjesta nesreće te zbrinuo i utoplio unesrećenog. Transport je izvršen UT nosiljkom do najbliže prometnice, gdje je predan hitnoj pomoći.
Ubrzo po završetku akcije stiže nova dojava o ozlijeđenom sanjkaču na izletištu Jarki u Prigorcu.
Prisutni izletnici su utoplili unesrećenog i dostupnim sredstvima krenuli s transportom, koji je nastavljen nakon dolaska spašavatelja. Unesrećeni je dodatno utopljen i predan hitnoj pomoći.
– Obojici želimo brz oporavak! Iako naše planine nisu visoke, u zimskim mjesecima kad na planinarskim stazama zavladaju snijeg i led, postaju dosta opasne. Svjedoci smo brojnim ozljedama u uvjetima koji trenutno vladaju. Ozljede se događaju, ali se mogu i spriječiti odabirom odgovarajuće opreme (odjeća, obuća – idealno gojzerice, ili patike koje su namijenjene brdskom terenu, ne gradske patike) i informiranjem o ciljevima (vremenska prognoza, visina snijega, dužina staze, vrijeme uspona, smjer kretanja, ishodište, silaz) – ističu HGSS-ovci.