Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Tragači za zlatom cijelu subotu provjeravaju koliko ga skriva rijeka Drava

Objavljeno:

- dana

Udruga „Lepoglavski ahat“ na čelu s predsjednikom Damirom Vrtarom organizirala je i ove godine akciju ispiranja zlata na rijeci Dravi.

Do sada su vrijedni članovi te lepoglavske udruge zlato ispirali na raznim lokacijama uz rijeku Dravu te su uvijek pronašli nekoliko listića zlata koje su koristili u edukativnim radionicama. Tako je bilo i ovog puta. Naime, u jutarnjim satima uz rijeku Dravu okupilo se 20-ak zaljubljenika u prirodu koji su krenuli prema starom toku rijeke, iznad predjela zvanog „Beli kipi“. – Za traženje minerala ljeti dolaze u obzir samo lokacije bez biljnog pokrova, rudnici, kamenolomi ili riječno korito. Kako ne idemo svi na more, onda se nađemo na Dravi gdje pečemo kobasice, ispiremo zlato, ali i ostale minerale koji izgledaju lijepo pod povećalom. Ovo je jedan vrlo lijep i financijski vrlo jeftin izlet – objasnio je Damir Vrtar. Prošle su im se godine čak priključili kolege iz Slovenije, a nakon ove potrage za zlatom, slijedi odlazak u Bosnu i Hercegovinu te ispiranje zlata na rijeci Muri u Austriji gdje će im domaćin biti g. Heimo Urban, svjetski prvak u ispiranju zlata tanjurom. Inače, ova tradicija posebno je naglašena u Međimurju, u općini Donji Vidovec, gdje se nekada na šljunčanim sprudovima Drave i Mure ispiralo zlato. Bio je to zanat koji se prenosio s koljena na koljeno, sve dok na Dravi nije izgrađena hidrocentrala.

“Ne može se to mjeriti novcem!”

Danas se zlato ispire u turističke ili rekreativne svrhe, a njime se bave tek pojedinci čiji su se preci bavili tim zanatom ili pak oni koji su se, poput članova Lepoglavskog ahata, zaljubili u ovu aktivnost. – Koliko znam, nitko se posebno ne bavi ispiranjem zlata u Varaždinskoj županiji, a ekipa iz Donjeg Vidovca je orijentirana prema Legradu. Tamo se dvije zlatonosne rijeke Drava i Mura spajaju, može se naći i nešto više zlata, ali za taj teren trebaju čamci. Stoga mi više preferiramo ovaj dio Drave, kamo se može doći autima i rijeka nije velika pa je pogodno za djecu – rekao je predsjednik Udruge. Ekonomska se eksploatacija zlata, dodaje, ne isplati, iako prof.dr.sc. Vladimir Bermanec iz Zagreba tvrdi da bi u šudranama koje trenutno rade uz odvajanje još nekih minerala poput granata, magnetita i slično eksploatacija zlata bila isplativa. – Austrijanci imaju u Dravi komadiće zlata velike nekoliko milimetara, dok je ovdje rijetkost naći komadić veličine jedan milimetar. Pa opet, sam doživljaj kad ti se u tanjuru zasvijetle komadići zlata, dječji osmijesi kad sami pronađu zlato… Ne može se to mjeriti novcima – kaže. Objasnio je i postupak ispiranja zlata, zanata koji je nekad u povijesti bio i dodatni prihod ljudima koji se time bavili. – Da bi bilo jedva isplativo bilo je potrebno prebaciti hrpe i hrpe šljunka. To je bio jako težak posao. Mi danas tome pristupamo hobistički. Zlato se uvijek nalazi u sitnom šljunku, nikad u pijesku. Stoga je potrebno što prije odvojiti što više pijeska od sitnog kamenja, a zatim se taj pijesak ide ispirati u tanjurima, kako bi ostalo samo zlato. Kako smo zadovoljni i sasvim malim količinama gledamo da se ne izmorimo previše. Nismo baš mjerili, ali koliko vremena provedemo u ispiranju, toliko smo i za roštiljem – iskren je Vrtar. Udruga Lepoglavski ahat osnovana je 2006. godine s ciljem istraživanja minerala Lepoglave, Varaždinske županije i Hrvatske, te prezentacijom rezultata široj javnosti. Poticaj za osnivanje bio im je nedostatak istraživanja i podataka u tom području. Trenutno broje 28 članova, a njihova najznačajnija godišnja aktivnost je organizacija međunarodnog sajma minerala u Lepoglavu u sklopu Lepoglavskih dana.

Knjiga o mineralima plod je višegodišnjeg projekta

Cijele godine pružaju stručno vodstvo na vulkan Gaveznicu, organiziraju nastupe članova na izložbama minerala u Hrvatskoj i izvan nje, kao i potrage za mineralima, poput ovoga na Dravi. Provode i posebne projekte, a ove godine to je uređenje dviju vitrina s temom Minerali Varaždinske županije. Jedna vitrina će se nalaziti u Lepoglavi, a druga u županijskoj zgradi u Varaždinu. Projekt je financirala Županija preko javnog natječaja za udruge. Ove godine se bliži kraju i jedan njihov kapitalni višegodišnji projekt – izdavanje knjige o ahatima i jaspisima, dvjema vrstama minerala koji, navodi Vrtar, mogu fantastično izgledati, a nalaze se na našem području.

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Život i društvo

Slobodno počnite pripremati roštilj za Praznik rada, ali izgleda da kiša ipak neće izostati

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Sljedećeg tjedna u srijedu obilježavamo 1. svibnja, odnosno Praznik rada.

Već tradicionalno to je dan za druženje u prirodi, na otvorenom, a često i za pečenje roštilja ili kuhanje graha. Jedan od ključnih uvjeta za to je lijepo vrijeme.

Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a 1. svibnja bi na sjeveru Hrvatske uglavnom trebao biti sunčan i topao.

Proteklih dana bilo je hladno i kišovito, ali već od petka, 26. travnja, stiže sunčano vrijeme i temperatura raste. Početkom sljedećeg tjedna danju će biti i 24 °C.

Prema trenutnoj prognozi DHMZ-a na varaždinskom području na sam Praznik rada prijepodne će biti sunčano i toplo s temperaturom do 22 °C. Poslijepodne stižu oblaci, moguće je malo kiše, a nešto više kiše trebalo bi pasti poslije 20 sati.

I ostatak sljedećeg trebao bi biti pravi proljetni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje