Povežite se s nama

Međimurje

Vladimir Mislović: Jedini tragovi koje u šumi smijete ostaviti su oni vaših stopa!

Objavljeno:

- dana

Organizacijom manifestacije „Lov na zlatnog smrčka“ Gljivarsko društvo „Smrčak“ Čakovec pune 23 godine obilježava početak nove gljivarske sezone.

– U čast našem dugogodišnjem predsjedniku, tradicionalnu gljivarijadu, koja posljednjih 20 godina ima međunarodni karakter, nazvali smo Memorijal Saše Jurkijevića. Ove godine stiglo nam je u goste 400-tinjak gljivara iz cijele Hrvatske i susjedne Slovenije. Tražimo smrčke jer je druga polovica travnja vrijeme kada ih ima najviše u našim šumama – rekao nam je Vladimir Mislović, dopredsjednik Gljivarskog društva „Smrčak“ Čakovec.

Skupljanje gljiva posljednjih je godina postalo sve popularnije. Bijeg u šumu od gradske vreve i užurbanosti upotpunjen je traženjem gljiva. Sjever Hrvatske bogat je raznim vrstama kostanjevčica, panjevača, vrganja… No, oni s nedovoljno iskustva itekako moraju biti na oprezu.

– Lijep klobuk gljive može vas lako zavarati. Potreban je velik oprez prilikom branja i kasnije konzumacije. Nikada ne jedite gljive ako niste u potpunosti sigurni u njihovu jestivost. Naše društvo ima četiri registrirana determinatora, osobe zadužene za provjeru i potvrdu vrste gljiva. Determinatori našeg društva uvijek stoje na raspolaganju, stoga ne riskirajte, već provjerite gljive za koje niste sigurni – kaže Mislović.

Iskusni gljivari upozoravaju na neka osnovna pravila ponašanja, pa se tako gljive nikako ne smiju brati tamo gdje je to izričito zabranjeno, a ne skupljaju se ni gljive koje spadaju u kategoriju zaštićenih, kao što je slučaj s carskom blagvom. Također, skupljaju se samo one količine koje su zakonski dopuštene te onoliko koliko planirate koristiti, kako ih se kasnije ne bi bacalo.

– Vrlo je važno da prilikom povratka iz šume za sobom ostavite red. Jedini tragovi koje smijete ostaviti su oni vaših stopa. Potrebno je izbjegavati prevrtanje otpalih grana jer ono potencijalno predstavlja stanište za neke vrste gljiva. Ne oštećujte raslinje. U šumi se ponašajte odgovorno – upozorava Mislović i dodaje:

Dozvole

– Važno je napomenuti da su novim Pravilnikom o upotrebi šumskih nedrvnih proizvoda građani oslobođeni naknade za gljivarenje i travarenje, ali je u svakom slučaju potrebno ishoditi dozvolu. Dobivanje dozvole je mjera za educiranje građana o osnovama gljivarenja i pravilima ponašanja u šumi. Svakako pripazite i na krpelje. Nosite prikladnu odjeću, po povratku iz šume obvezno se istuširajte, a nije naodmet i preventivno se cijepiti.
A sudionici „Lova na zlatnog smrčka“, nakon što su tri sata proveli u šumama oko Nedelišća, po povratku su se mogli pohvaliti bogatim plijenom. Druženje je nastavljeno uz razgovor i razmjenu iskustava, ali i ukusni gulaš za koji su se pobrinuli vrijedni domaćini.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje