Povežite se s nama

Međimurje

Gradsko komunalno poduzeće “Čakom” dobiva dva kamiona za prikupljanje i odvoz otpada

Objavljeno:

- dana

Gradsko komunalno poduzeće „Čakom“ u travnju se prijavilo na natječaj u sklopu javnog poziva pod nazivom „Nabava komunalnih vozila za odvojeno prikupljanje otpada“ u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Krajem lipnja donesena je odluka o financiranju, a mjesec dana kasnije potpisan je i Ugovor o sufinanciranju nabavke dva kamiona sa nadogradnjom za odvojeno prikupljanje biootpada.

Kako je naglašeno na početnoj konferenciji projekta održanoj u utorak na Čakovečkim bazenima, vrijednost vozila je 2.410.075 kuna, od čega 1.480.000 kuna, odnosno 61,4% čine bespovratna europska sredstva. To je ujedno i najveći mogući iznos sufinanciranja koje je pojedini prijavitelj mogao ostvariti na ovom natječaju.

– GKP “Čakom” godinama je u nacionalnom vrhu što se tiče prikupljanja, sortiranja te odlaganja otpada, a ovaj projekt pomoći će im da budu još bolji. Osim što će poduzeću omogućiti da ima niže operativne troškove, kvalitetniju uslugu dobit će i građani – rekao je, među ostalim, gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač.

Prema riječima direktora GKP-a “Čakom” Ivice Perhoča, njihov vozni park je zastario pa ga je potrebno obnavljati. Dva nova kamiona počet će se koristiti već početkom iduće godine, tako da će svojim korisnicima moći isporučiti bolju i kvalitetniju uslugu.

Voditeljica projekta Nataša Panić iz “Čakoma” rekla je da je krajnji cilj projekta osigurati veću stopu razdvajanja otpada te samim tim i količinu onog koji se trajno odlaže. Projekt traje do veljače iduće godine, a osim nabave kamiona obuhvaća i edukaciju građana.

Inače GKP “Čakom” uslugu prikupljanja, odvoza i odlaganja otpada osim na području Grada Čakovca obavlja i u općinama Strahoninec, Šenkovec, Nedelišće, Orehovica, Mala Subotica i Štrigova, a sveukupno ima 18.309 korisnika. Sustavom odvojenog prikupljanja biootpada kroz posebne spremnike (smeđe kante) od 120 l trenutno je obuhvaćeno 8.073 korisnika (44 %), a postignut je postotak izdvajanja bio-otpada od oko 30% od količine miješanog komunalnog otpada.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje