Povežite se s nama

U fokusu

HNS-ov Mošmondor prozvao dr. Zember zbog ovrha, o Vlašićevim ovrhama – niti riječi

Objavljeno:

- dana

POČELO JE

Svega nekoliko minuta prije nego što je iz Opće bolnice Varaždin stiglo priopćenje da je dr. Nenad Kudelić jednoglasno potvrđen za novog ravnatelja, iz županijskog HNS-a stiglo je priopćenje u kojem su prozvali smijenjenu ravnateljicu dr. Sanju Zember.

– Jeste li znali da Sanja Zember tri godine uzastopno ima dugovanja prema tvrtki u vlasništvu Grada Varaždina? – javno su HNS-ovci upitali Anđelka Stričaka, predsjednika županijskog HDZ-a, saborskog zastupnika i županijskog vijećnika te stranke.

Zamolili su ga da se izjasni smatra li da kandidati i kandidatkinje za gradonačelnice/gradonačelnike, kao i zamjenice i zamjenike gradonačelnika, moraju podmiriti svoje dugove prije same kandidature. Naime, dr. Zember je kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika HDZ-ovog kandidata Damira Habijana, i to kao nestranačka osoba.

Ovršio ju Vartop

– Mogli smo pročitati da Sanja Zember već tri godine uzastopno ima dugovanje prema tvrtki koja je u vlasništvu Grada Varaždina. Jeste li gospodine Stričak znali za dugove i je li predlaganje Sanje Zember za zamjenicu gradonačelnika, koja ima dugovanje prema komunalnoj tvrtki u vlasništvu Grada Varaždina, još jedan od Vaših ”odgovora” prema županu Predragu Štromaru? – zapitao se tajnik županijskog HNS-a Zlatan Mošmondor, koji Stričaku zamjera što je stao u obranu viničkog načelnika Marijana Kostavnjeca protiv kojeg je župan Predrag Štromar podnio tužbu zbog klevete.

Zamjera mu i “nisku razinu” komunikacije putem Facebooka, a i to što je na zadnjoj sjednici Županijske skupštine, govoreći o raspodjeli sredstava ministarstava, rekao da će “ako budete dobri, budemo ih podijelili i vašim općinama”.

Inače, dr. Sanja Zember je za Varaždinske vijesti rekla da je riječ bila o ovršnom postupku kojeg je protiv nje pokrenuo Vartop zbog neplaćanja četiri računa za grijanje iz 2014. i 2015. godine, a objasnila je da je dug nastao nakon što je kreditnim zaduženjem preuzela financijske obveze za suprugovu tvrtku. Napomenula je da je postigla nagodbu i da joj je namjera podmiriti sve obveze, što je i njezina građanska dužnost.

Zanimljivi kriteriji

Zanimljivo je da je HNS-ov Mošmondor reagirao zbog medijskih napisa o ovrsi zbog neplaćanja četiri računa za grijanje, no nikakvo reagiranje nije poslao kad su u pitanju ovrhe HNS-ovog direktora Varkoma Vlade Vlašića.

<< HNS-ov grafičar je ekspert i za vodoopskrbu i kanalizaciju: sjedit će u NO-u Varkoma za 1.800 kuna

<< Vlašić stjeran u kut priznao: Moj račun je blokiran, protiv mene je pokrenuto više ovrha

Protiv Vlašića ne samo da je gradska tvrtka Čistoća pokrenula ovrhu, nego nije plaćao ni brojne druge obveze zbog čega je protiv njega pokrenuto više ovrha. Javno je potvrdio da je njegov račun blokiran te da ima otvoreni zaštićeni račun.

Mošmondor je, inače, jedan od članova Nadzornog odbora Varkoma, pa bi bilo zanimljivo da se izjasni o Vlašićem ovrhama, a i što misli o tome da je župan Štromar upravo Vlašića u prosincu imenovao u Školski odbor varaždinske srednje škole.

 

 

 

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje