Povežite se s nama

U fokusu

Inspekcija rada: U VIS Promotexu nema nepravilnosti u odnosu prema stranim radnicima

Objavljeno:

- dana

Tijekom dvodnevnoga inspekcijskog nadzora varaždinskog društva VIS Promotex inspektori rada nisu utvrdili nikakve nepravilnosti iz radnopravnog statusa rada zaposlenika iz Nepala, stoji u opširnom zapisniku koji je Državni inspektorat dostavio Upravi ovoga varaždinskog društva.

Podsjećamo, VIS Promotex je putem pojedinih medijskih objava stavljen u negativan kontekst jer je odnos poslodavca prema stranim radnicima prikazan u potpuno drukčijem svjetlu od stvarnog.

Inspektori su nadzor poslovanja društva obavili temeljem ovlaštenja iz članka 3. i 61. – 66. Zakona o Državnom inspektoratu, te je pritom ispitano pet radnika državljana Nepala i Indije. Radnici su ispitani bez prisutnosti poslodavca, ali je uz njih bio ovlašteni sudski prevoditelj angažiran od strane Inspekcije.

Kako se navodi u zapisniku, intervjuiranim te svim ostalim radnicima iz Nepala su, između ostaloga, pregledane radne dozvole, a poslodavac je Državnom inspektoratu promptno dostavio na uvid njihove ugovore o radu i anekse, obračune plaća, Pravilnik o radu, prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje, evidencije o radnom vremenu i ostalu radnopravnu dokumentaciju.

Inspektori su konstatirali da društvo trenutno zapošljava 208 radnika, a iz ugovora o radu s intervjuiranim radnicima iz Nepala vidljivo je da su od lipnja 2019. godine zaposleni na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno za poslove šivača. Za to su s poslodavcem ugovorili bruto plaću u iznosu od 5090 kuna.

– Uvidom u obračune plaća za lipanj, srpanj, kolovoz, rujan i listopad 2019. godine utvrđeno je da se obračunava u bruto iznosu većem od Zakonom propisanog minimuma, odnosno obračunava se u ugovorenom iznosu od 5090 kuna bruto – piše u zapisniku koji je u posjedu Regionalnog tjednika.

Štoviše, u njemu je istaknuto da se stranim radnicima primanja isplaćuju redovito na tekuće račune te da im je svaki sat prekovremenog rada isplaćivan sukladno Pravilniku o radu.

Dodajmo i da su inspektori utvrdili da su strani radnici od lipnja do studenoga ove godine u pravilu radili 40 sati tjedno, dok su prekovremene sate (do najviše 10 tjedno) ostvarili u kolovozu i listopadu, što im je poslodavac dodatno platio.

Od Marija Bucine, člana Uprave trgovačkog društva VIS Promotex, doznajemo da su ovakvi rezultati inspekcijskog nadzora bili očekivani „jer tvrtka uvijek posluje u skladu sa Zakonom“.

– Žalosti nas činjenica da se tvrtku VIS Promotex, koja u Varaždinu razvija i štiti proizvodnju koja postoji već punih 90 godina, neopravdano proziva i šalju se lažne prijave Inspekciji rada, i to u godini kada smo ostvarili rekord u svojoj proizvodnji i prodaji i izvezli iz Varaždina više od 180.000 promotivnih suncobrana na više od 50 tržišta Europe i svijeta te pritom osvojili i nova inozemna tržišta u koja plasiramo i izvozimo svoje proizvode, a koje u potpunosti proizvodimo u zaokruženom proizvodnom procesu u vlastitim tvorničkim kompleksima u Hrvatskoj. U idućoj godini tvrtka planira ostvariti još veći prodajni uspjeh te izvesti još veću količinu promotivnih suncobrana na postojeća i nova strana tržišta diljem svijeta – rekao je Bucina.

– Uprava društva je postupala sukladno svojim pravima, obvezama i zakonskim odredbama. Inspekcijski nalaz je pokazao da naša tvrtka itekako vodi računa o svim zaposlenicima te da oni u bruto iznosu primaju 1300 kuna više od Zakonom propisane minimalne plaće. Zadovoljni smo što je dio medija korektno objavio našu stranu priče, no razmislit ćemo o podizanju tužbi protiv onih koji su nas klevetali, čime je nanesena šteta društvu i odgovornim osobama – zaključio je Marijo Bucina.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje