Povežite se s nama

U fokusu

Jad i ruglo: oko zgrada štakori, a kad je snijeg s dizalice padaju ledene sige koje nam mogu ubiti djecu

Objavljeno:

- dana

POS U Vilka Novaka

Što se događa sa dvije nedovršene zgrade u POS naselju u Ulici Vilka Novaka? Hoće li se one i kad završavati? Tko stanarima i prolaznicima može zajamčiti sigurnost ispod visokog krana dizalice obrasle u korov? Koliko je zapravo rizično živjeti sa štakorima u susjedstvu?

Ova i mnogo drugih pitanja već godinama bezuspješno postavljaju susjedi zapuštenih gradilišta POS stanova, pedesetak metara od Istočne zaobilaznice. Koga god da pitaju, odgovora niotkud, a njima je dozlogrdilo živjeti uz kostur građevine koju, zahvaljujući odbačenom smeću, nastanjuju štakori. Glodavce čak smatraju i manjom brigom, koliko strahuju za djecu kad zimi s ostavljene dizalice vise teške ledene sige i padaju na ulicu ispred zgrada. U opasnosti su i prolaznici te automobili.

Koliko god su se osjećali blagoslovljenima kad su useljavali, toliko su stanari POS zgrada u Ulici Vilka Novaka danas ojađeni.

Ili-ili….

Kad im je Grad omogućio kupovinu doma uz prihvatljive uvjete i kamate, za većinu današnjih stanara je to bio jedini način da dođu do vlastitog krova nad glavom. Međutim, samo četiri godine kasnije više nisu sigurni je li bolje biti podstanar, a siguran ili imati vlastiti stan, ali svaki dan strahovati.

Tko je kriv za ovaj jad? Njih to više ne zanima, oni žele znati tko će ubuduće preuzeti odgovornost za gradilišta.

– Ili neka se sve sravni sa zemljom ili napokon izgrade objekti – složni su.

I sve to žele jučer, a ne prekosutra jer strpljenja više nemaju. Stanari smatraju da je bilo i više nego dovoljno vremena za pronaći adekvatno rješenje.

Stop

Gradilište POS naselje u Ulici Vilka Novaka naprasno je zatvoreno 2013. godine. Dotad su završene dvije zgrade, jedna je stala na niskom rohbau do prvog kata dok su za jednu zgradu samo izbetonirani temelji. U te dvije zgrade je predviđeno 90 stanova sa 40 garaža.

Izgradnja je bila u ingerenciji Javne ustanove gradski stanovi (JUGS), koja je u to vrijeme bila pred rasulom. Tadašnji ravnatelj Vladimir Kukec nikad nije želio komentirati velika dugovanja JUGS-a, nenamjensko trošenje novaca i činjenicu da je JUGS za izgradnju stanova u Vilka Novaka primio ukupno 41 milijun kuna, a više od pola stanova nema.

Kad su nezadovoljni kupci od tadašnjeg gradonačelnika Gorana Habuša tražili smjenu ravnatelja, on je odgovorio da „za to nema razloga“. Nešto kasnije je gradonačelnik priznao da „Kukec nije ispunio očekivanja iako smo mu dali priliku“.

Habuš 2015. godine: Što je izgrađeno, izgrađeno je…

– POS ne ide dalje, što je izgrađeno izgrađeno je i od četiri započete zgrade u POS naselju Vilka Novaka od dvije će ostati samo temelji – rekao je tada gradonačelnik Habuš.

Zgrade su bile i predmet međusobnih sudskih tužbi jednog od izvođača, Coninga i JUGS-a, a stanari su se osim građevinskog kostura u susjedstvu i vrlo opasnog krana, morali suočiti i sa posljedicama loše izgradnje.

– Stanovi prokišnjavaju, zidovi pucaju, brave su problematične, dižu se parketi, pucaju rolete, kupaonske instalacije su nekvalitetne – dugačak je bio popis nepravilnosti.

Na listi problema tad je navedeno i „ruglo od nedovršene zgrade A2 u susjedstvu i kran pored te zgrade, koji je, nezaštićen i predstavlja opasnost za stanare, njihovu djecu, prolaznike i imovinu“.

Čehok 2017. godine: Gradnja se nastavlja

Do danas se ništa nije promijenilo, ruglo je tu još uvijek tu, ali za razliku od gradonačelnika Habuša, njegov nasljednik Ivan Čehok obećava završiti započeto:

– Osobno mislim da obje zgrade možemo završiti sljedeće godine – najavio je gradonačelnik i rekao da su pregovori s izvođačima u tijeku.

On se ipak ograđuje pa kaže da nastavak gradnje zapravo ovisi o spremnosti izvođača – Zagorje-Tehnobetona i Coninga – a njemu se, kaže, „čini da su oni spremni“. Gradonačelnik je čak najavio i početak nastavka gradnje za siječanj, „odmah poslije Sveta tri kralja“, što stanari skeptično komentiraju „živi bili pa vidjeli“.

– Nakon godina bez pomaka teško nam je povjerovati na riječ da će u siječnju početi radovi. Neka se gradonačelniku pozlate riječi, ali veselit ćemo se tek kad vidimo radnike – oprezni su stanari, koji ne žele govoriti pod imenom i prezimenom jer, kažu, Grad je mali i „uvijek ti je netko od povlaštenih, danas ili sutra, šef na poslu“.

– Sve je to uvijek ista ekipa, koja se samo malo zarotira ili „preskoče“ koju godinu i hop, eto ih natrag. Dovoljno je napisati “stanari” jer svima nam je dosta živjeti u strahu – složni su.

Gradonačelnik Čehok priznaje da je prizor na gradilištu ruglo i, uz dovršetak zgrada, najavljuje i nastavak POS izgradnje.

Niti njemu, kaže, nije jasno gdje je točno zapelo te 2013. godine.

Malo novaca i puno novaca

Gdje je zapravo zapelo, sjeća se nasljednik Vladimira Kukeca, ravnatelj JUGS-a, Zoran Svetec.

– Bilo je financijskih i organizacijskih problema – kratak je.

Zbog ovakve situacije u POS-u u Ulici Vilka Novaka bilo se malo teže radovati dovršetku stanova u POS naselju Hrašćica, koje je počelo pred neki dan. I ti su stanovi dugo stajali nezavršeni da bi Grad sada, u obnovu četiri trosobna stana ukupne veličine  430 kvadrata, uložio manje od 400 tisuća kuna. Stanove će Grad predati na raspolaganje varaždinskoj Općoj bolnici za, kako je rekao gradonačelnik, privlačenje liječničkih obitelji.

Ti će stanovi po završetku, rekao je Ivan Čehok, vrijediti tri milijuna kuna pa je, zaključuje, zapravo riječ o malo novaca za veliku vrijednost.

Za razliku od Hrašćice i malo novaca, za obećani završetak 90 stanova u Vilka Novaka je potrebno velikih 26 milijuna kuna.

– Da se završi zgrada A2 treba osam milijuna kuna, a B2 18 milijuna kuna – najavio je Zoran Svetec.

Budući da je gradonačelnik najavio početak izgradnje za nepuna četiri tjedna, novac, bit će nije u pitanju?

Izvor:
Foto: Andreja Krobot

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje