U varaždinskom HNK baletna premijera “Sad i nikad više“
Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu će premijerno izvesti baletni diptih „Sad i nikad više“ u petak 27. listopada s početkom...
SRIJEDA U MUZEJU, 7. LIPNJA
Prije 15 godina grupa entuzijasta, umjetnika, pa i Gustav Weiß, keramičarska legenda iz Njemačke, osnovali su Kerameikon, Hrvatsko keramičarsko udruženje.
U neprofitnoj organizaciji keramičara, lončara, likovnih stručnjaka, galerista, institucija i svih drugih zainteresiranih za promociju keramike kao vrste umjetnosti, okupile su se snage koje su sebi postavile za cilj razvijanje širokoga spektra aktivnosti vezanih uz keramiku, poticanje suradnje među umjetnicima, galeristima, likovnim stručnjacima i sakupljačima keramike, kao i njegovanje iskustava i unapređenje hrvatske lončarske tradicije.
Kerameikon se u međuvremenu dokazao organizacijom tradicionalnog Međunarodnog festivala postmoderne keramike, a što se sve događalo u proteklih 15 godina predstavit će Blaženka Šoić Štebih, predsjednica Kerameikona i članica IAC-a Međunarodne akademije za keramiku u srijedu, 7. lipnja u 19 sati u palači Herzer.
U prezentaciji “Naših prvih 15 godina” Šoić Štebih publici će predstaviti djelovanje Kerameikona od 2002. do 2017. godine. Dan kasnije u Galeriji K 10 u Kukuljevićevoj 10 u Varaždinu bit će predstavljena zbirka knjiga o keramici donirane od Gustava Weißa iz Njemačke pod nazivom “Nove donacije”.
Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA
Lepoglava je prošlog tjedna dobila novouređen galerijski prostor. Naime, bivši skladišni prostor ispod ulaza u Dom kulture preuređen je u galeriju koja će biti jedna od središnjih točaka kulturnih i društvenih zbivanja u Lepoglavi. U njezino je uređenje uloženo 92.000 eura.
Većinu sredstava osigurao je Grad Lepoglava, no vrijednost projekta prepoznalo je i Ministarstvo kulture koje ga je financiralo s nešto više od 26.000 eura.
– Galerija će biti središnje mjesto za kulturnu interakciju naše zajednice. Omogućit će nam predstavljanje ljepote lepoglavske čipke, a služit će i kao prostor za druge umjetnosti koje obogaćuju našu kulturu – poručio je Kristijan Bizek, direktor Turističko kulturno informativnog centra koji upravlja Domom kulture u čijem se sklopu nalazi novouređena galerija.
Otvaranje novouređenog galerijskog prostora popraćeno je i otvaranjem prvih dviju izložbi – izložbe „Profinjenosti niti” te izložbe fotografija „Xiaomi 13T serije i lepoglavske čipke”.
– Izložba „Profinjenosti niti” pruža prigodu za upoznavanje s detaljima lepoglavske čipke s obzirom na to da prikazuje tanku finu nit iz koje je lepoglavska čipka napravljena, kao i finu strukturu i preciznost njene izrade – objasnila je direktorica Turističke zajednice Grada Lepoglave Ljubica Dubovečak.
Dodala je da je upravo na dan otvaranja galerije, 1. prosinca, prije 150 godina rođena Zlata Šufflay, promicateljica lepoglavskog čipkarstva, u čiji je spomen izdana prigodna dopisnica sa žigom koji je otisnut na sve pošiljke koje su na ovaj dan odaslane iz poštanskog ureda u Lepoglavi.
Izložba „Xiaomi 13T serije i lepoglavske čipke” rezultat je želje za povezivanjem tradicije i moderne tehnologije, istaknula je Mirela Polić, marketing menadžerica tvrtke Xiaomi za Hrvatsku i Sloveniju. Napomenula je i važnu ulogu fotografa Ante Magzana, koji je pak istaknuo odličnu suradnju s lepoglavskim čipkaricama tijekom stvaranja fotografija.
Novouređenu galeriju i izložbe otvorio je gradonačelnik Garda Lepoglave Marijan Škvarić.
– Ovim smo izložbama spojili našu bogatu tradiciju i modernu tehnologiju, našu prošlost i budućnost koju ćemo s drugima podijeliti zahvaljujući ovom prostoru koji će, iako je relativno malen, imati veliki značaj, biti centar brojnih kulturnih događanja. Upravo to smo i željeli. Da Dom kulture bude centar kulturnih i društvenih zbivanja u Lepoglavi – poručio je gradonačelnik.
Otvaranje galerije i izložbi je svirajući gitaru uljepšala Leona Čretni, učenica 5. razreda osnovne glazbene škole.
U teretani Gibi Gib otvorena je izložba metalnih skulptura varaždinskog umjetnika Miroslava Prikratkog.
On je prije svega majstor i umjetnik koji stvara iz ljubavi, čovjek koji je predmetima koje su drugi odbacili udahnuo novi život, rečeno je na izložbi.
Varaždinke i Varaždinci Miroslava znaju kao provjerenog automehaničara i vlasnika Autosalona Prikratki, a svoju ljubav prema umjetnosti taj je samozatajni majstor počeo javnosti prikazivati tek prije osam godina. Od tada pa do danas Miroslav Prikratki je česti gost na izložbama, a svakako treba spomenuti i da su njegove skulpture bile izložene – ni manje ni više nego uz djela slavnog Picassa
Njegova djela izrađena su od starog alata i starog otpadnog željeza. Stari čekići, kliješta, razni drugi alati, metalni i kovani predmeti, pa čak i razni autodijelovi, nakon Miroslavove umjetničke intervencije dobili su potpuno novi oblik i namjenu.
Varaždincima je sigurno dobro poznata Galerija Prikratki u Padovčevoj ulici, koja ne samo da je jedinstvena i osebujna kao i ovaj samozatajni majstor, već ne može ostaviti ravnodušnim ni one koji su uvjereni da ne vole umjetnost.
– Ovaj varaždinski obrtnik spojio je obrt s umjetnošću te je napravio impresivna umjetnička djela što svi naši gosti mogu vidjeti kada prošeću Padovčevom ulicom – rekao je na otvorenju izložbe varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj.
– Radi se o pravom autohtonom Varaždincu i žao mi je što tek sada izlaže u našem gradu te se nadam da će sljedeća izložba također biti u Varaždinu u još većem obujmu – rekao je Bosilj.