Povežite se s nama

Kultura

Književni dvojac Krešimir Mišak i Denis Peričić secirali Teslu u prepunoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

REKORDAN POSJET

U čitaonici varaždinske Gradske knjižnice u četvrtak se tražilo mjesto više, a za rekordnu posjećenost bio je zaslužan književni dvojac Krešimir Mišak i Denis Peričić.

Naime, njih dvojica su predstavili knjigu “Nikola Tesla – vizionarske misli“ u kojoj je prvi put na jednom mjestu mr. sc. Denis Peričić uspio objediniti misli ovog kozmopolita.

Hrvatski, ali i američki vizionar svojeg vremena još uvijek pobuđuje veliki interes javnosti u cijelom svijetu jer je svojim izjavama često proricao tehnološku budućnost čovječanstva.

Peričić je okupljenim znatiželjnicima pojasnio da je ideja za knjigu „Vizionarske misli“ Nikole Tesle potekla od Krunoslava Jajetića. Riječ je o uredniku nakladničke kuće “Šareni dućan“ iz Koprivnice, s kojim autor plodno surađuje već petnaestak godina.

No, ovaj put se zbog Tesle  zaista morao potruditi s prevođenjem originalnih izdanja i brojnih izvornika koje je trebalo pronaći.

– Posebnu pozornost u izboru Teslinih misli posvetio sam autentičnosti. Naime, na internetu možete danas pronaći sve i sva, pa tako i gotovo sve što je Tesla rekao – ali i još više onoga što nije rekao. Internet vrvi od raznih neprovjerenih Teslinih citata, koji mu se ovlaš pripisuju i kojima se ne može utvrditi izvor, i koji se onda opet i iznova neprovjereno i nekritički prenose i vrte posvuda. Ali na internetu možete, uz malo, ili uz malo više truda, pronaći i faksimile originalnih članaka iz novina i časopisa u kojima je Tesla za života objavljivao potpisane članke i autorizirane intervjue. U njihovu autentičnost ne treba sumnjati – istaknuo je Peričić.

Varaždinske veze

Dodao je da mu je poseban poticaj radu na ovoj knjizi dala Teslina povezanost s Varaždinom. Naime, još je uvijek premalo znano da je Tesla, kao tada već slavni znanstvenik, 1892., nakon svog izlaganja u Zagrebu a prije svečanoga gostovanja u Beogradu, barem dva dana boravio u Varaždinu.

– U našem gradu je posjetio svog ujaka Paju Mandića, koji je ovdje živio kao djelatni pukovnik Austrougarske vojske. O tome, kao i o mnogočemu drugome, ovdje svjedoče dijelovi koje nisam morao prevoditi, jer su izabrani iz Tesline „Prepiske s rodbinom“, koja je okupljena u ćiriličnom izdanju „Akademske knjige“ iz Novog Sada prije četiri godine. Teslin boravak u Varaždinu zasad još nema pravog odjeka u našoj poslovično „nagluhoj“ javnosti, no potrudit ćemo se da se to promijeni – obećaje Peričić koji je sa svoje strane, već napisao jednu priču o spomenutom varaždinskom susretu.

Bit će objavljena u časopisu „Kaj“, a u suradnji sa suprugom Anitom napisao je i sinopsis dokumentarnog filma.

– Sinopsis je ponuđen Zagreb filmu i gospodinu Danilu Šerbedžiji, te ovih dana očekujemo odgovor. Ako s te adrese neće biti interesa, sigurno smo da će ga biti negdje drugdje – ističe Peričić.

Na predstavljanju knjige “Nikola Tesla – vizionarske misli“ sudjelovao je i poznati televizijski voditelj Krešimir Mišak, zaljubljenik u rubne dijelove znanosti.

Tesla – inženjer, humanist ili šizofrenik?

U ovoj je prigodi izjavio da je danas teško definirati je li Tesla bio veći humanist ili pak znanstvenik.

– Danas bi po nekima Tesla bio inženjer, po drugima šizofrenik, a ima i onih za koje je nenadmašan humanist. Mislim da je on živio u sretno vrijeme, u razdoblju kada inženjerstvo, filozofija i znanost nisu bili odvojeni – rekao je Mišak.

Njegovo i Peričićevo izlaganje o Tesli na predstavljanju knjige pozorno je pratilo 143 znatiželjnika čime je oboren rekord posjećenosti ovakvih kulturnih događanja u Odjelu za odrasle Gradske knjižnice i čitaonice Metel Ožegović.     

 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje