Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna Ve – iz pera znatiželjnih umova: Međimurski pastiri – pripovjedači

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Pripovijedanje je antropološka konstanta, jer otkad postoji, čovjek pripovijeda. Pripovijedanje nije rezervirano samo za književnost, već je ono sastavni dio našeg odnosa prema svakodnevnici kojom smo okruženi.

Pripovijedanje je znatno više od pasivna čina reprodukcije. Svako pripovijedanje ujedno je i stvaralačka i kreativna djelatnost, premda pripovjedač toga nerijetko nije svjestan. Fokusiramo li se na pripovijedanje u polju književnosti, valja istaknuti da usmenoknjiževno pripovijedanje za razliku od pripovijedanja u pisanoj književnosti, osim jezičnih podrazumijeva i izvanjezične komponente (intonacija, brzina, ritam, intenzitet, mimika, geste, mjesto izvedbe, publika itd.) koje znatno utječu na cjelokupan identitet konkretnog pripovjednog čina. Slijedom navedenoga, usmenoknjiževno pripovijedanje u folklorističkoj se znanosti sagledava kao specifičan predstavljački oblik.

Na razmišljanje o usmenoknjiževnome pripovijedanju potaknuo me zanimljiv rad međimurske etnologinje i folkloristice Marije Novak o donjodubravskim pastirima-pripovjedačima iz prve polovice 20. stoljeća. Rad je, uz nekolicinu tekstova drugih stručnjaka i konkretne zapise usmenoknjiževnih kazivanja dvaju međimurskih pripovjedača, Marka Karlocija i Monike (Mune) Žiga, objavljen u časopisu „Kaj: časopis za kulturu i prosvjetu“ 1985. godine.

Pastirski posao nije bio nimalo lak. Već oko tri sata ujutro pastiri („čikoši“, „čordaši“ i „kanasi“) su skupljali stoku po selu, odvodili ju na „gmajne“ i tamo ostajali do zalaska sunca. Stada kojima su pastiri ravnali bila su zaista golema. U sačuvanim podacima spominje se brojka od osam stotina grla! Razumljivo je stoga da je pastirima, kako bi mogli obuzdati takvo mnoštvo životinja, bila potrebna pomoć tzv. „bojtora“ ili „bojtorica“, pastirskih pomagača koje su najčešće utjelovila djeca. Djeca su voljela provoditi vrijeme s pastirima, a posebice su uživala u njihovim pričama.

Spomenuti Marko Karloci i Monika (Muna) Žiga iz Donje Dubrave osobito su voljeli priče svoga djeda odnosno ujaka, pastira Stjepana (Štefa) Karlocija, koji je repertoar priča kojim je raspolagao, usmenom predajom naslijedio od svoga oca, također pastira Matije Karlocija. Vrsnog pripovjedača Stjepana Karlocija dobro se sjeća i Marija Novak – „Priče je pričao s posebnim užitkom i čovjek u tom trenutku nikad ne bi povjerovao da priča nije istinita ili da on u to što pripovijeda ne vjeruje. A tako je nevjerojatne priče pričao, tako nestvarne! Djeca bi ga znala pitati: ´Stari japa, vi to verujete?´“ (Novak 1985: 31).

Posredstvom usmene predaje neke od „nestvarnih“ priča Stjepana Karlocija u originalnoj pripovjedačkoj interpretaciji njegovih potomaka, Marka Karlocija i Monike Žiga, i danas su sačuvane, uvelike zahvaljujući Mariji Novak. Naime, na inicijativu autorice 80–ih godina Ivan Lozica i Ljiljana Marks iz tadašnjeg Zavoda za istraživanje folklora video rekorderom snimili su to dvoje pripovjedača. Snimke se danas čuvaju u Dokumentaciji Instituta za etnologiju i folkloristiku. Bilo bi zgodno pogledati ih i poslušati, zar ne?

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje