Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Ve: iz pera znatiželjnih umova“: stare božićne i novogodišnje čestitke iz zbirke Srećka Pospišila

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

Početkom prosinca u Muzeju Croata Insulanus Grada Preloga predstavljene su stare čestitke iz privatne zbirke međimurskog kolekcionara Srećka Pospišila. Riječ je o čestitkama uz pojedine blagdane i druge prigode, s kraja 19. i prve polovice 20. stoljeća, iz različitih krajeva Hrvatske i svijeta. Izložba se dobrim dijelom naslanja na trojezičnu knjigu „Škrinjica nostalgije – čestitke u očima prošlosti“ iz 2016, u kojoj su čestitke koje je Pospišil sakupio popraćene stručnim tekstovima etnologinje Silvije Sitta o povijesti tog medija.

Danas, u doba virtualne komunikacije novi načini iskazivanja želja uoči blagdana, poput prigodnih pokretnih sličica koje nam kao gotove nude različite internetske i druge platforme, gotovo su potpuno zamijenili nekad popularno slanje čestitki u fizičkom obliku. U klasičnom se smislu, kao četverouglasti kartončići s prigodnom sličicom s jedne, a prostorom za tekstualni ispis s druge strane, čestitke počinju masovno proizvoditi od kraja 19. st. Slanje čestitaka ne samo da je bilo popularno u građanskoj kulturi, već se smatralo i uljudnom manirom. Istih godina čestitke postaju i predmetom sakupljačke djelatnosti te se organiziraju prve izložbe. Žarište čestitarske mode bilo je u zemljama srednje Europe (osobito u Njemačkoj), odakle se tradicija širi u Sjevernu Ameriku.

Novogodišnje su čestitke starije od božićnih i postoji veoma simpatična anegdota o njihovu nastanku. Uoči godine 1827. češki je plemić Karel Chotek, umjesto da cijeli dan prima goste-čestitare, istima poslao sličicom ukrašen kartončić s isprikom da ih ne može primiti, te im istodobno poželio sve najljepše u idućoj godini. Chotekova je ideja veoma odjeknula i novogodišnje su se čestitke počele tiskati već sljedeće godine. Neki od motiva novogodišnjih čestitki su djetelina s četiri lista, potkova, dimnjačar, gljiva, novac i – svinja. Simbolika većine ovih motiva posve je razumljiva – sreća, dugovječnost, imanje u godini što slijedi. No zašto svinja? U brojnim tradicijama svinja simbolizira proždrljivost, nezasitnost, pohotu, neznanje (sjetimo se poznate parabole iz Evanđelja o „biserju bačenom pred svinje“). Međutim, svinja svojim izgledom evocira i obilje i blagostanje i upravo se s tim značenjem ona pojavljuje na novogodišnjim čestitkama. Tako jedna čestitka iz kolekcije Srećka Pospišila, iz Koprivnice iz 1939, prikazuje veselo prase oko čijeg je tijela ovješena vreća s novcem i potkova. Na snijegu do praseta još se nalazi i rukovet četverolisnih djetelina. Adresatu ove čestitke nadolazeća godina mora da je bila višestruko sretna i obilna. Božićne se čestitke javljaju 40-ih godina 19. st i na njima su česti kršćanski motivi (npr. anđeli, scena Isusova rođenja u štalici).

U knjizi „Škrinjica nostalgije“ uz pojedine su čestitke prikazane i njihove krasopisom ispisane poleđine. Jednostavne i često unificirane poruke koje one prenose, pobuđuju u promatrača neku osobitu dragost i toplinu. Izložba se u preloškom Muzeju može pogledati do 17. siječnja pa svakako navratite.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje