Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna “Ve – iz pera znatiželjnih umova”: tko su naphanci, a što lafre?

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, magistra etnologije i kulturne antropologije te magistra južnoslavenskih jezika i književnosti

Često se može pročitati da su „naphanci sudjelovali u povorci“ ili da su „lafre i dalje žive“. Zanimljivo je da se u obje rečenice govori o maskiranim osobama koje nose odjeću u koju je nagurana (naphana) slama i maske „lafre“ na licu. Tek ovakva maska je cjelovita i nazivamo ju „naphanec“. U ovom slučaju „lafra“ je drveni dio maske „naphanca“ koji se nosi na licu.

Lafre, lampe, larfe

Zbunjenost kod zainteresiranog čitatelja može pobuditi i upotreba naziva „lafra“ i „lampa“. Obje riječi se često koriste zajedno: „lafre i lampe“. No u razgovorima s kazivačima iz Turčišća i Dekanovca saznajemo da se maska zove „lafra“, dok je „lampa“ tek dio jednog tipa maski. Govorimo o maskama koje imaju istaknuta usta, nos, kljun. Taj se dio maske naziva „lampa“. Izgleda da je korištenje obaju pojmova stvorilo pomutnju zbog nedovoljne istraženosti teme o kojoj se piše. Moramo spomenuti da se danas na terenu koriste obje riječi gotovo podjednako, upravo zbog autora koji su ih počeli izjednačavati.

Iz istog su koša vjerojatno proizašle i dvije varijante imena maski: „lafra“ i „larfa“. Ovaj drugi naziv, „larfa“, moguće je rezultat nesporazuma u komunikaciji. Bilo bi najbolje u potpunosti ga prestati koristiti kako se ne bi stvarao dojam da se radi o dvije varijante maski, a kamoli dvije različite maske.

Naphanec/lafra

Kad pomislite da smo već govorili o svim mogućim značenjima ovih riječi, pogledajmo i odnos Naphanec/lafra. Naphanec je živa osoba koja nosi masku, a lafra fizička drvena maska. Opreka živo/neživo može se gledati kao materijalni i nematerijalni aspekt kulture. Drvena maska lafra dio je materijalne kulture i postoji neovisno o osobi. Veći broj lafri trajno se čuva u fundusu etnografskih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec, a odabrani primjerci izloženi su u stalnom postavu. Za razliku od fizičkih maski izloženih u muzeju, Naphance možete vidjeti samo u točno određeno vrijeme, na primjer u fašničkim povorkama.

Izvođenje neke prakse ili rituala nematerijalni je aspekt kulture. Naphanec (pisan velikim slovom) preuzima ulogu nositelja vještine nošenja maske „naphanec“ te je on srž nematerijalne baštine i ono što se štiti. Vještina postoji samo dok je nositelji vještine održavaju živom. Kad nitko više neće nositi (masku) lafru u odjeći punjenoj slamom, ova će praksa izumrijeti. Česti su primjeri kad materijalni aspekt kulture nadživi nematerijalni. Maske se u takvim slučajevima predstavljaju izvan svog prirodnog okruženja u, na primjer, muzejskoj vitrini.

Nematerijalna baština

KUD „Lafra“ iz Turčišća započeo je proces upisa pokladnih običaja izrade i nošenja maski lafri na Listu zaštićenih kulturnih dobara RH u kategoriji „nematerijalno dobro“. Nadamo se da će dugotrajan i složen postupak rezultirati upisom na Listu. Na nama je da skrbimo o svojoj baštini u svim oblicima.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje