Povežite se s nama

Međimurje

Kolumna „Ve: iz pera znatiželjnih umova“: tradicijska glazba i autorska prava

Objavljeno:

- dana

Piše: Lea Šprajc

U listopadu 2016. godine javnost je potresla vijest o naknadama što su ih KUD-ovi po „Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima“ obvezni plaćati HDS ZAMP-u za izvođenje djela tradicijske kulture. Tim je povodom u Čakovcu održan i prosvjed, odnosno „Skup potpore zaštiti hrvatske pučke popijevke od HDS-a i ZAMP-a“.

Zašto plaćati naknade za izvođenje djela koja po svojoj kolektivnoj prirodi ne podliježu konceptu autorstva – pitalo se mnoštvo okupljeno na čakovečkom Franjevačkom trgu. U veljači 2017. godine u Zagrebu je održan skup „Tradicijska glazba: pravna regulativa i naplata naknada“ s ciljem informiranja javnosti o autorskim pravima i naknadama u području tradicijske glazbe. Na skupu je obrazloženo da HDS ZAMP ne naplaćuje KUD-ovima izvođenje izvorne tradicijske glazbe, već autorski obrađene tradicijske glazbe, jer se smatra da obrađivači, aranžeri i koreografi tradicijske glazbe, kao čuvari kulturne baštine, zaslužuju autorsku naknadu za svoj rad. Prisjetivši se netom opisanog prosvjeda, odlučila sam iznijeti neke problematične točke odnosa tradicijske kulture i autorskih prava.

Tradicijska kultura je kolektivna, podržava dijalog i razmjenu, stvorena je da se neprestano mijenja. Stoga svakim postupkom fiksiranja jedne takve slobodne strukture (u našem slučaju postupkom autorsko-pravne zaštite) udaljavamo se od njezine suštinske prirode.

Govoreći o primjeni zakona o autorskim pravima na djela tradicijske kulture valja se osvrnuti i na proces komodifikacije, koji podrazumijeva ekonomsku eksploataciju (tradicijske) kulture. Tradicijska glazba, kaže britanski sociolog i muzikolog Simon Frith, koja se s pozicije kulturalnih studija sagledava kao autentičan kulturni izraz, „glazba kao kultura“, putem procesa komodifikacije pretvara se u tržišnu robu. Pritom je veliku ulogu odigrala glazbena industrija i pojava tzv. „world music“ žanra u okviru popularne glazbe, koji se u nas češće spominje kao „etnoglazba“. Nadalje, u odredbama HDS ZAMP-a spominje se „izvorna“ tradicijska glazba, definirana kao tradicijska glazba čiji je autor nepoznat ili se ne može utvrditi. Izvornost je, poput bliske joj autentičnosti, veoma indikativan koncept i ne postoji slaganje struke oko jedinstvena određenja tog pojma. Dok jedni izvornost vide u samom predlošku, drugima su ključna odrednica izvornosti način i stil izvedbe. Stoga, kaže Tvrtko Zebec, u raspravama o tome što je izvornost uvijek se trebamo pitati o čijoj se izvornosti zapravo radi. Ni kad je riječ o autorskim obradama tradicijske glazbe ne možemo govoriti univerzalno. Stupanj i način obrade tradicijskog predloška uvelike se razlikuje u skladatelja, aranžera ili pak koreografa. Valja se pitati i postoji li mehanizam koji određuje mjeru inovativnosti i originalnosti autorski obrađenih tradicijskih djela u odnosu na predložak iz tradicije kao njihovo polazište.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Međimurje

Besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera u ponedjeljak u Maloj Subotici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak, 29. travnja, od 8 sati u prostorijama Podružnice umirovljenika Mala Subotica (bivši matični ured) organizira se besplatno mjerenje krvnog tlaka i šećera.

Osim toga građani će moći doznati više informacija o šećernoj bolesti te dobiti korisne savjete.

Ovu akciju organizira Podružnica umirovljenika Mala Subotica.

Nastavite čitati

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje