Povežite se s nama

U fokusu

Kuknjava u varaždinskom SDP-u: „Ne žele naše amandmane, pa glasamo protiv proračuna“

Objavljeno:

- dana

Predsjednik Kluba vijećnika SDP-a Neven Bosilj, je na konferenciji za medije u petak potvrdio da vijećnici iz redova ove stranke neće podržati proračun Grada Varaždina za 2019. godinu.

Ovakav stav SDP-a donesen je na jučerašnjoj sjednici Gradske organizacije i to iz razloga što ova stranka smatra da amandmanima ne može utjecati na prihodovnu stranu proračuna.

– Mi smo se protivili odlukama poput one koja donosi 7 milijuna kuna prihoda. Riječ je o povećanju komunalne naknade i ne vidimo smisao u tome da se iz godinu u godinu donosi proračun koji se ne ostvaruje. Primjerice, po dva milijuna kuna je izdvojeno u tri godine za energetsku učinkovitost kotlovnica Vartopa, a 950 kućanstava od toga nije osjetilo ništa – izjavio je Bosilj.

Dodao je i da je rješavanje problematike rotora kod kućanske rampe prebaćeno u sljedeću godinu, kao i preseljenje knjižnice u Varteksicu.

– Štošta se obećava, a potom se preseli u sljedeću godinu. Dat ćemo neke amandmane kako bi ispravili nelogičnosti, ali bez obzira na to hoće li oni biti prihvaćeni, glasat ćemo protiv proračuna – istaknuo je Bosilj.

Na njega se nadovezao Miroslav Marković, predsjednik GO SDP-a rekavši da se naše društvo „moralno urušava“ i da nešto treba poduzeti.

Najavio je da će njegova stranka predložiti amandmane s ciljem uvođenja građanskog odgoja u osnovne škole.

– Vidimo što se dešava, raste nasilje i trebamo preventivo djelovati na djecu i roditelje. Drugi amandman bit će o modulu prilagođenog zdravstvenog odgoja jer su djeca sve sklonija opijanju i delinkventskom ponašanju. Rješenje je da se kroz sat razredne nastave pojača svijest o štetnosti takvih navika – rekao je Marković i napomenuo da samo za to treba izdvojiti oko 50.000 kuna u proračunu.

Zadnji amandman odnosit će se na povećanje raspoloživih parkirnih mjesta za potrebe invalida zbog manjka žutih parkirnih mjesta u gradu.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje