Povežite se s nama

U fokusu

Liječnici ne žele na selo? Diljem Varaždinske županije nedostaje 13 timova opće/obiteljske medicine

Objavljeno:

- dana

– Imam 43-godišnjeg sina invalida, s kojim sam došla kod doktorice jer mu treba promijeniti kateter. Doktorica sjedi u kaputu i očekuje da sin skine odjeću. Kako, kad je prostorija hladna, ne grije se? – riječi su kojima je Matilda Kokot opisala neugodnost koju je ove jeseni doživjela u ambulanti u Gornjoj Voći.

Grijanje?

Naime, mještanka naselja od oko 500 većinom starijih stanovnika ogorčena je jer već neko vrijeme pokušava doznati zašto ne radi ambulanta u njezinu naselju, koje pripada Općini Donja Voća.

– Stara je zgrada bila dobra jer se grijalo na peć, ali su je obnovili novcima Europske unije i u periodu od godinu dana nije radila, pa ponovno godinu dana nisu mogli dobiti uporabnu dozvolu, a kad je proradila, navodno da nema tko ložiti vatru. Evo, gore su na katu neke gospođe kojima se danas grije, a doktorici se ne može grijati – navodi Matilda Kokot, ističući da su joj iz Općine Gornja Voća već nekoliko puta naveli da se za informaciju o radu ambulante obrati doktorici zaposlenoj u ambulanti, dok doktorica pak kaže da upita Dom zdravlja, i tako u krug.

Druga najbliža ambulanta od njezina doma je ona u Donjoj Voći, udaljena nekoliko kilometara. Do nje mještani najčešće stižu autobusom, iako im je ambulanta u Gornjoj Voći „pred pragom“.

Odgovor na pitanje zašto i otkad ambulanta ne radi nismo dobili ni od dr. med. Sanje Đekić, ispred čije je ambulante na vratima izvješeno da ne radi, te je u razgovoru samo istaknula da se za sve informacije obratimo Domu zdravlja Varaždinske županije.

U središnjoj ustanovi primarne zdravstvene zaštite u Varaždinskoj županiji navode da je radno vrijeme ambulante u Gornjoj Voći utvrđeno dva puta tjedno, i to srijedom i petkom od 11 do 13 sati, te potvrđuju da ambulanta nije radila „zbog nastalog kvara na sustavu grijanja“ te da se za vrijeme otklona, što je rješavala Općina Donja Voća, zdravstvena zaštita pružala putem matične ambulante u Donjoj Voći.

– Ističemo da prema pravilima, standardima i postupcima zdravstvene struke rad s pacijentima provodeći dijagnostičko-terapijske postupke prvenstveno zbog zaštite zdravlja pacijenata, ali i zdravstvenog osoblja, rad u ordinaciji bez tekuće tople vode i odgovarajuće temperature prostorije u 21. stoljeću ne samo da nije prihvatljiv nego nije moguć – navodi ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Renato Podbojec, mag. iur.

Stanje u zdravstvu

U Domu zdravlja Varaždinske županije trenutno je u sastavu 16 ambulanti opće/obiteljske medicine, na sljedećim lokacijama: po jedna u Bednji, Donjoj Višnjici (sa sektorskom u Cvetlinu), Donjoj Voći (sa sektorskom u Gornjoj Voći), Maruševcu, Kućanu Gornjem i Varaždinskim Toplicama, po dvije ambulante u Novom Marofu i Jalžabetu te po tri ambulante u Ludbregu i Gradu Varaždinu.

U odnosu na zatečeno stanje po preuzimanju mandata dužnosti ravnatelja Renata Podbojca, u ožujku 2018. godine, taj broj je povećan s devet na 16.

U Domu zdravlja Varaždinske županije u djelatnosti opće/obiteljske medicine trenutno je zaposleno 23-oje liječnika, i taj je broj u odnosu na 2015. godinu povećan za sedam.

– Uobičajena situacija je da liječnici koji javnu zdravstvenu službu obavljaju na osnovi zakupa odnosno koncesije nemaju interes za rad u manjim ruralnim sredinama te je Dom zdravlja jedina institucija koja će na takvom području pružiti prijeko potrebnu zdravstvenu zaštitu. Kontinuiranim raspisivanjem i ponavljanjem natječaja Dom zdravlja želi što više liječnika zaposliti u Domu zdravlja, međutim, zbog postavljenog zdravstvenog sustava, a na koji ni Dom zdravlja ni Županija nemaju utjecaj, manji je i interes za radom u Domu zdravlja. Prije svega ovdje podrazumijevamo manje plaće u Domu zdravlja temeljem koeficijenata propisanih Uredbom Vlade za obavljanje zdravstvene službe u odnosu na druge subjekte u zdravstvenom sustavu koji zdravstvenu službu obavljaju na osnovi zakupa, koncesije ili u ordinaciji temeljem ugovora s HZZO-om. Stoga Varaždinska županija ulaže kontinuirane napore i znatne mjere da se liječnici na druge načine stimuliraju. S obzirom na trenutni broj liječnika zaposlenih u Domu zdravlja u djelatnosti opće/obiteljske medicine, trenutno su sve ambulante Doma zdravlja pokrivene zdravstvenim djelatnicima – objašnjava Podbojec.

Varaždinska županija

Pitali smo i u Varaždinskoj županiji jesu li primili kakve pritužbe na rad ambulante u Gornjoj Voći i odgovorili su nam niječno.

– U Gornjoj Voći djeluje sektorska ambulanta u kojoj radi dr. med. Sanja Đekić, zaposlenica Doma zdravlja Varaždinske županije. Riječ je o pružanju usluge iznad standarda utvrđenih obveznim zdravstvenim osiguranjem, pa rad navedene ambulante Varaždinska županija financira s 1000 kuna mjesečno već više od 20 godina. Naime, Odlukom o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja minimalan broj osiguranika za koje se može organizirati tim opće/obiteljske medicine iznosi 1275 korisnika. Budući da na područjima posebne državne skrbi, uz granicu s Republikom Slovenijom i na područjima loše prometne povezanosti (ruralna područja) djeluju ambulante opće/obiteljske medicine koje ne udovoljavaju navedenom standardu, Varaždinska županija je u svrhu održanja dostupnosti zdravstvene zaštite stanovništva preuzela obvezu sufinanciranja „sektorskih ambulanata“ – stoji u odgovoru Vesne Margetić-Slatki, savjetnice za odnose s javnošću u Varaždinskoj županiji.

U Županiji su svjesni problema nedostatka liječnika, posebno u manjim sredinama. Prema podacima koje su nam poslali, u Varaždinskoj županiji trenutno djeluje 86 timova (liječnik i medicinska sestra/tehničar) u javnoj zdravstvenoj službi, od čega 16 timova u Domu zdravlja Varaždinske županije i 70 liječnika-koncesionara. Prema Mreži javne zdravstvene službe u djelatnosti opće obiteljske medicine, u Varaždinskoj županiji je potrebno 99 timova opće obiteljske medicine, a trenutno nedostaje 13 timova. U Cestici, Gornjem Knegincu, Martijancu, Maruševcu, Novom Marofu, Petrijancu, Trnovcu Bartolovečkom, Varaždinskim Toplicama, Velikom Bukovcu, Vidovcu i Visokom nedostaje po jedan tim, a u Svetom Đurđu dva tima.

– Suočena s problemom odlaska liječnika, Varaždinska županija je zauzela aktivan stav kako bi se postojeći liječnici zadržali na području Varaždinske županije, odnosno da bi se liječnike iz drugih područja privuklo u Županiju. Konkretne mjere odnose se na financiranje ili sufinanciranje troškova poslijediplomskih studija liječnika zaposlenih u zdravstvenim ustanovama na području Županije, sufinanciranje troškova specijalizacija liječnika u deficitarnim djelatnostima, sufinanciranje troškova najamnina za stanove koje koriste liječnici, sufinanciranje rada sektorskih ambulanata u ruralnim područjima (Gornja Voća, Kamenica, Vrbno, Cvetlin, Završje Podbelsko) i sufinanciranje stomatološkog dežurstva – objašnjavaju iz Varaždinske županije.

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje