Povežite se s nama

U fokusu

Marković o baliranom otpadu u Brezju: Ne daj Bože da nam se dogodi požar kao u Osijeku

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

-Srećom, dosad se nije dogodilo ništa, ali to ne znači da se ne može dogoditi sutra. Vidimo kakve su posljedice ako se dogodi požar. Ovo nema veze s politikom, već sa zdravljem i sigurnošću građanki i građana Varaždina. Ne daj Bože da nam se dogodi Osijek – istaknuo je varaždinski dogradonačelnik Miroslav Marković koji je ujedno načelnik Civilnog stožera Grada Varaždina na početku izvanredne konferencije za medije.

Govorio je o opasnosti od osječkog scenarija na varaždinskom balama.

Naime, već 18 godina 100.000 tona baliranog otpada stoji na lokaciji gospodarske zone Brezje, a po procjeni rizika koje se radi svake četiri godine ono predstavlja veliku opasnost.

– Ne radi se o žurnoj situaciji. U vrijeme kad se balirao otpad on se nije razdvajao kao danas. Imate u tim balama svega od medicinskog, komunalnog otpada, pa do baterija. Tako može doći do samozapaljenja prilikom određenih kemijskih procesa ili miješanjem pojedinih elemenata. Također, ne znate što ljudima može pasti na pamet, pa zapale otpad. U oba slučaja dolazi do velike katastrofe kakva se dogodila u Osijeku. U slučaju požara bala da puše južni ili jugoistočni vjetar, prvo bi na udaru bili stanovnici naselja Brezje i Kućan, a kasnije bi crni otrovni oblak dima stigao do samog Grada. Potencijalno velika opasnost na ljudski život i zdravlje – ističe Nenad Vidović, konzultant  izrade procjene studije rizika od velikih nesreća.

Također, na isti problem godinama su upozoravali varaždinski vatrogasci.

– Već godinama su bale na istom mjestu i godinama već upozoravamo na taj problem, jer poučeni smo iskustvom da svaka materija može gorjeti. Ako dođe do požara, problem je prići balama jer postoji samo jedna servisna cesta i s te strane možete pristupiti ako vjetar i požar dozvole. Možda je rješenje zaštitarska služba koja bi tada brzo javila ako je došlo do požara – rekao je Ivica Labaš, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Varaždin.

– Mi smo uvijek spremni i ne bježimo od toga. Najteže je zapovjedniku kad imate povrijeđene ljude, kad imate ljudske gubitke. Ako dođe do požara bala, vatrogasna vozila iz svih DVD-ova iz cijele Varaždinske županije nam se stavljaju na raspolaganje, a imamo i jezero u blizini pa se mogu koristiti helikopteri te kanaderi. Nije panika, ali ako se može riješiti problem bala, neka se riješi – dodao je Labaš.

Dogradonačelnik Marković apelira na sve da se problem bala u Varaždinu koji traje 18 godina, već napokon riješi.

– Ne želim politizirati i apeliram na sve –  gradonačelnika, župana i sve dužnosnike da se riješi taj problem. Svi papiri su predani u Zagreb i samo se čeka rješenje– zaključio je Marković.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje