Euro – by Knauf Insulation

Miljenko Mumlek za Regionalni komentira Euro: Važno je pobijediti Čehe, zbog mira

Pred nama je druga utakmica Hrvatske na Europskom prvenstvu. Čeka nas vrlo opasna Češka koja je puna samopouzdanja nakon pobjede protiv Škota od 2:0.

Česi su Škotsku pobijedili na njihov forte. Igra u tom susretu bila je rastrgana, bez mnogo kombinatorike, a riješio ga je s dva pogotka Patrik Schick.

Drugi pogodak je bio prava majstorija napadača Bayera iz Leverkusena i sigurno će konkurirati za najljepši gol ovog Eura. Schick je pokazao da će i u nastavku prvenstva biti prava opasnost za braniče, pa zato na njega treba pripaziti hrvatska obrana, koju bi trebao pojačati povratnik Lovren. Njegovo iskustvo i osobnost sigurno će podići razinu naše igre u obrane na viši nivo.

Dvojac iz West Hama

S druge strane češki forte su dvojac iz engleskog West Hama Coufal i Souček oko kojih se vrti njihova igra. Nisu oni igrači top svjetske klase, no ako se razmašu mogu biti vrlo opasni.

Očekujem da će Češka protiv nas igrati gotovo identično kao protiv Škotske – pokušavat će se s preskakivanjem igre. Neće mnogo igrati u međuprostorima, već će dugim loptama tražiti napadača Schicka.

S druge strane, mi se toliko ne trebamo zamarati Česima, jer ipak smo kvalitetnija ekipa od njih. Češka je u pripremnoj utakmici izgubila od Italije 4:0. Hrvatska igra slično kao i Italija – kombinatorno, pa vjerujem da ćemo i mi kao i Talijani pobijediti.

S kojih prvih 11 će krenuti izbornik Dalić to treba prepustiti njemu jer on najbolje zna tko je najbolji i najspremniji.

Naša velika šansa je njihov stoperski dvojac Kalas i Čelustka, koji je odlični u skoku, no vrlo su tromi, neokretni i spori. Tu naši napadači i krila mogu napraviti razliku.

Kvaliteta na strani Vatrenih

Također, vjerujem da ćemo protiv Čeha imati posjed i s mnogo više igrača dolaziti u završnicu, pa onda golovi sigurno neće izostati.

Važno je svladali Čehe, ako ništa drugo zbog mira. Dalić i društvo morali su se nositi s mnoštvom kritika cijele nacije, a pobjedom kritičari bi malo utišali. Vatreni bi se onda mirno mogli pripremati za susret sa Škotima, a kasnije i osmine finala Eura.

Italija nakon penala osvojila naslov prvaka Europe

Italija je pobijedila Englesku nakon penala 4:3 (1:1) i po drugi put se okrunila naslovom europskog prvaka.

Englezi su poveli nakon dvije minute preko Lukea Shawa koji je dočekao ubačaj Trippiera s desne strane i iz prve pogodio bliži kut Donnarumme.

U drugom dijelu Talijani su izjednačili u 57. minuti. Leonardo Bonucci odlično se snašao u petercu Engleza i zakucao u mrežu Pickforda.

U produžecima su mreže mirovala pa su drugi put u povijesti pobjednika Eura odlučivali penali.

Berardi i Kane bili su precizni u prvoj seriji, a Maguire je po drugi put utakmici doveo Engleze u vodstvo budući da je ranije Belotti promašio svoju priliku s 11 metara. Talijane u život potom vraća Bonucci, a za potpuni povratak pobrinuo se Rashford koji je pogodio stativu. Bernardeschi je zatim pogodio iz penala, a Sancho promašio. Loptu je u ruke uzeo Jorginho koji je zabio i pobjednički penal protiv Španjolske, ali sudbina odlučila da će junak biti Donnarumma koji je obranio pokušaj mladog Sake u zadnjoj seriji.

Italija u finalu Eura iščekuje Dansku ili Englesku

Ilustracija / pixabay.com

Reprezentacija Italije prvi je sudionik velikog finala Eura koje će se igrati u nedjelju, 11. srpnja, od 21 sat na londonskom Wembleyu.

Talijani su u uzbudljivom polufinalu do pobjede stigli protiv Španjolske rezultatom 5:3 boljim izvođenjem jedanaesteraca nakon što je 120 minuta igre završilo s izjednačenih 1:1. Italija je povela golom Federica Chiese (60. minuta), a poravnao je Alvaro Morata deset minuta prije završetka utakmice.

Ništa manje uzbudljivo ne bi trebalo biti niti u drugom polufinalu u kojem će snage odmjeriti Danska i Engleska. Uvertira u ono što očekuje navijače na tribinama Wembleya i gledatelje širom svijet, odrađena je na konferenciji za novinare. Engleski novinari upitali su danskog vratara Kaspera Schmeichela kako misle zaustaviti da se trofej namijenjen pobjedniku “vrati kući”. “A je li on ikad bio kod kuće?”, kroz smijeh je odgovorio danski golman te dodao: “Jeste li ga ikad osvojili?”.

Novinar se pokušao izvući objasnivši da se fraza “trofej se vraća kući” odnosi na naslov osvojen 1966. godine, ali Schmeichel se nije dao smesti: “Zar to nije bilo Svjetsko prvenstvo?”.

I dok Englezi još čekaju prvi naslov europskih prvaka, Danci su trofej jednom već osvojili. Naime, kao najveće iznenađenje Europskog prvenstva 1992. godine stigli su do titule, a jedan od junaka danske reprezentacije bio je upravo Kasperov otac Peter Schmeichel.