Povežite se s nama

Međimurje

Načelnik Općine M. Subotica Valentino Škvorc: “Ulaganje u ljude i transparentnost ključni!”

Objavljeno:

- dana

Općina Mala Subotica prošle je godine, kao i velik broj drugih međimurskih općina, obilježila četvrt stoljeća od ustrojavanja. Jedna od većih jedinica lokalne samouprave u Međimurju ubrzano radi na razvoju svih šest naselja koji se nalaze u njezinu sastavu.

U svibnju su u Zagrebu svečano potpisani ugovori o financiranju za operaciju 7.4.1., „Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu” u provedbi mjere “Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima” iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020. godine. U sklopu operacije Općini Mala Subotica odobreno je više od četiri milijuna kuna za adaptaciju Dječjeg vrtića „Potočnica“. Na istu mjeru prijavljen je i projekt izgradnje Društvenoga centra Piškorovec vrijedan 7,44 milijuna kuna, za što u Općini još uvijek čekaju na rezultate.

Infrastruktura

– Trudimo se da sva naselja u sastavu Općine napreduju te da se razvijaju jednoliko. Tako smo, primjerice, prošle godine prijavili projekt uređenja središta Držimurca i Strelca, odnosno dječjih igrališta u tim naseljima, vrijedan 400.000 kuna, pri čemu je nositelj programa bila Lokalna akcijska grupa Međimurski doli i bregi.

KUU “Zvon” je održao sjednicu Skupštine, na kojoj je za predsjednika izabran vlč. Đuro Vukalović

Ove pak godine planiramo urediti groblje u Palovcu, rekonstruirati javnu rasvjetu kod crkve u Svetome Križu te izgraditi obilaznicu kod groblja u Maloj Subotici. Osim toga, za sufinanciranje smo prijavili i projekt izgradnje ograde te hortikulturno uređenje groblja Držimurec-Strelec, kao i rekonstrukciju sustava ventilacije i multimedijsko opremanje dvorane Doma kulture. Pritom je rekonstrukcija ventilacije sigurna, dok opremanje ovisi o dodatnim sredstvima – objašnjava načelnik Općine Mala Subotica, Valentino Škvorc.

Općina je prošle godine ocijenjena najvišom ocjenom, peticom, za proračunsku transparentnost u istraživanju Instituta za javne financije. Transparentnost se mjeri brojem ključnih proračunskih dokumenata objavljenih na mrežnim stranicama hrvatskih lokalnih jedinica.

Općini Mala Subotica odobreno je više od 4 milijuna kuna za adaptaciju DV-a “Potočnica”

Brinu se i za sigurnost mještana, o čemu svjedoči činjenica da je u pogon puštena rampa na opasnom pružnome prijelazu u smjeru Belice, na kojem su česti bili naleti vlaka na cestovna vozila. Rekonstruirano je i semaforima poboljšano opasno raskrižje „kod Mandlina“, notorno po broju i težini prometnih nesreća.

– Semaforizacija raskrižja, na kojoj su surađivale Hrvatske ceste, Županijska uprava za ceste i Policijska uprava međimurska, bila je prilika za sanaciju oborinske i sanitarne odvodnje te rekonstrukciju javne rasvjete koje je financirala Općina. Uređenjem toga raskrižja i pružnoga prijelaza znatno je povećana sigurnost svih sudionika u prometu – dodaje Škvorc.

Društveni život

Na području Općine djeluje više od 40 udruga i društava, od kojih osobito dobre rezultate postižu članovi Kulturno-umjetničke udruge „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica, čiji članovi često sudjeluju na raznim smotrama (primjerice, Tamburaški orkestar na Državnoj smotri tamburaških orkestara i sastava), kao i Puhačkog orkestra općine Mala Subotica koji je prije nešto više od mjesec dana napunio 20 godina od utemeljenja. KUU „Zvon“ je nedavno održao izbornu sjednicu Skupštine na kojoj je ponovo za predsjednika izabran dosadašnji predsjedavajući Udruge, vlč. Đuro Vukalović. Sjednici je prisustvovao i načelnik Škvorc, inače voditelj Tamburaškog orkestra KUU „Zvon“, te je najavio projekt preuređenja potkrovlja Doma kulture Mala Subotica, u kojem će konačno biti smještena iznimno vrijedna Etno zbirka tradicijskih predmeta Udruge.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje