Povežite se s nama

U fokusu

(Ne)rad aktualne vlasti – odustaje se i od izgradnje skloništa za mačke na Belim kipima?

Objavljeno:

- dana

– Svjedočili smo da projekt Kućanske rampe neće biti uvršten u agendu, odnosno Razvojni sporazum Sjever – ide se na neko nove rješenje koje nije u pripremi, a vremena nema. Svjedočili smo da uređenje rijeke Plitvice odbijeno, unatoč dogovoru s Hrvatskim vodama. Radi se tu i o Belim kipima gdje je trebalo biti sklonište za mačke. Napravljeni su neki projekti, ali se sada od njih odustaje. Ishodovane su suglasnosti, a odustaje se od tog projekta na Belim kipima. U pet godina se na tom prostoru moraju ishodovati uporabne dozvole, inače će Grad morati to zemljište vratiti državi. Župane, bili ste od početka uključeni u projekt, možete li sada kao župan iskoristiti svoj utjecaj i tražiti da se taj projekt prebaci na Županiju? – zanima vijećnika Županijske skupštine Marija Lešinu, koji je ovo pitanje danas na aktualnom satu postavio županu Varaždinske županije Anđelku Stričaku.

Nadalje, Lešinu zanima zašto se direktori tvrtki imenuju bez natječaja. Spomenuo je primjer Razvojne agencije Sjever Dan, a i Varkoma – da su direktori na ta mjesta imenovani bez natječaja. – Gdje su tu suosnivači, sve jedinice lokalne samouprave, kada je riječ o Varkomu? Kakva je bila vaša komunikacija sa bivšim direktorom Varkoma, jer nam je rečeno da je direktor Hrvatskih voda pozdravio to imenovanje? – zanima Lešinu.

– Kućanska rampa, Plitvica, Beli Kipi… Ne mislim ja odrađivati posao varaždinskog gradonačelnika. Hoće li pripremiti dokumentaciju za Kućansku rampu, to je na njemu. Sve je na njemu. Kada je riječ o Belim kipima – održali smo prije desetke sastanaka. Da li će zjapiti taj prostor prazan ili će se Grad napokon pokrenuti, to je na njima. Ako će trebati pomoć, tu smo. Ali, to je pitanje rada i nerada aktualne vlasti – poručio je Stričak.

Nadalje, osvrnuo se župan i na zapošljavanja bez natječaja.

– Je li itko zaposlen bez natječaja u Varaždinskoj županiji? Ni jedan ravnatelj ili direktor još iz prethodnog mandata nije razriješen dužnosti – nije za to potrošena ni lipa. Ako se pokažu dobri, ostavit ćemo ih. Nismo si dozvolili da nekog otjeramo iz radnog mjesta uz otpremninu od 300.000 kuna kao što je to u slučaju Parkovi. Što se dogodilo? Zatražena je ostavka Runca, bivšeg direktora Parkova. Potom mijenjaju Nadzorni odbor… Evo, 300.000 kuna samo da ga  ne gledamo. I sada nekoga prozivaju? Napravili ste štetu Parkovima. 300.000 kuna nije mali novac. Ne znam što je s ostalim ravnateljima, ali koliko vidim, ni jedan natječaj nije proveden, imenuju se dekretom. Za ni jednog ravnatelja nije proveden natječaj. To je ta transparentnost – objasnio je župan Stričak.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje