Povežite se s nama

Kultura

Noć muzeja: donosimo pregled događanja u svim institucijama u Međimurju i Varaždinskoj županiji

Objavljeno:

- dana

Devetnaesta Noć muzeja, koja će se održati u petak, 26. siječnja, koncipirana je kao dinamična manifestacija s fokusom na važnu ulogu muzeja u zajednici i posebno u tom kontekstu razvoj Nove publike, novih programa i razvoj muzeja, na dobre i pozitivne muzejske prakse, različite suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, razmjenu znanja i općenito razvijanje partnerstva.

Hrvatski muzealci i brojni drugi sudionici pripremaju bogate programe za različitu muzejsku publiku, od novih muzejskih zbirki i muzejskih postava, zanimljivih izložbi, stručnih, znanstvenih, edukativnih i zabavnih sadržaja…

Svoja vrata uz bogat program otvorit će i brojni muzeji te druge kulturne institucije u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, a mi donosimo pregled.

Varaždinska županija

Gradski muzej Varaždin i ove godine sudjeluje u Noći muzeja. Izložbeni postavi Gradskog muzeja Varaždin otvoreni su od 18 do 23 sata, a ulaz za razgled je besplatan. Kroz izložbene postave GMV-a, kao i prošle godine, prošetat će Dame u povijesnim haljinama iz Udruge Varaždinska građanska garda, poznatih Purgara.

Program:
STARI GRAD, Šetalište J. J. Strossmayera 1
Stalni postav Kulturno-povijesnog odjela
PALAČA HERZER, Franjevački trg 10
Stalni postav „Svijet kukaca“
Izložba „Bistra kaplja vrednija od zlata“ / povijest vinogradarske baštine na varaždinskom području (ograničeni ulazak: 30 posjetitelja svakih pola sata)
PALAČA SERMAGE, Trg M. Stančića 3
Izložba BITNO / stara računala i računalna oprema
Autor/organizator: Siniša Švoger. Podrška: Magic Net. Suorganizatori: Sveučilište u Zagrebu, Fakultet organizacije i informatike Varaždin, Sveučilište Sjever i GMV.

I ove godine Dvor Trakošćan se uključuje na već kultnu manifestaciju Noć muzeja. Trakošćan je shodno tome pripremio opširan program namijenjen svim generacijama na kojeg je ulaz, naravno, besplatan, a koji će trajati do ponoći.

Tako će se u 18:00 sati održati otvorenje izložbe Viktora Šipeka nakon čega će studenti trube Music Art Educationa zajedno sa studentima Umjetničke akademije iz Graza održati koncert trube. U 20 sati održati će se audiovizualni performans “Suđenice” u izvedbi “Vuka” i “Ptice”, odnosno Domagoja Vukovića i Ane Salopek. Audiovizualni performans svojim inovativnim i suvremenim pristupom narodnoj predaji o vilama , kao i zanimanjem i proučavanjem staroslavenske mitologije, želi doprijeti do nove publike, što je i tema Noći muzeja 2024. Kao produkt promišljanja i komuniciranja o ulozi vila, autori će uživo demonstrirati svoju međusobnu komunikaciju, introspekciju i komunikaciju s narodnom predajom i mitologijom. Spajajući književnost, glazbu i likovnost autori ulaze u mitološki i arhetipski svijet narodnih priča živeći, popularizirajući i njegujući nematerijalnu kulturnu baštinu. Nakon toga održati će se i drugi dio koncerta trube , a tijekom cijele će večeri Rotary Club Trakošćan održavati i svoju humanitarnu akciju “Zalogaj nade”.

Zavičajni muzej Varaždinske Toplice u Noći muzeja će posjetiteljima programa predstavit sedreni povijesni plato s fortifikacijskim zidom s zanimljivim povijesnim i arheološkim podacima vezanima uz kapelicu sv. Duha. Tijekom nekoliko godina u ovom dijelu grada izvedeni su vrlo složeni konzervatorsko – restauratorski i građevinski radovi uređenja platoa s kapelicom sv. Duha. 2023. godine započeli su i radovi uređenja i obnove starog povijesnog fortifikacijskog zida na sjevernom dijelu terena. Tijekom radova obnove kompleksa otkriveni su zanimljivi nalazi poput stare kripte u kapelici, razni povijesni oslikani posvetni križevi, utvrđeni su i otkriveni zanimljivi pogrebni običaji na dijelu starog groblja koje se nalazi na površini sedrenog platoa, ali i rijetki arheološki nalazi.

Stručno vodstvo će održati ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice Spomenka Vlahović s početkom u 19,00 sati. Baštinski kompleks fortifikacijski zid s kapelicom sv. Duha nalazi se u ulici Braće Radić. Posjetiteljima programa bit će predstavljen plato sedrene stijene na kojem se nalazi fortifikacijski zid i kapelica sv. Duha koja se spominje prvi puta 1497. godine.

Muzej planinarstva Ivanec i ove je godine pripremio bogat i raznovrstan program Noći muzeja. Očekuje vas otvorenje izložbe „Letters“ Roberta Gečeka, razgled skulptura Darija Horbeca i Željka Ilića te fotografija Zorana Stanka, zabavna potraga za slovima za najmlađe te tradicionalno druženje uz planinarsku vatru HPD-a „Ivančica“, pečenje jegera i kušanje domaćih specijaliteta Društva „Maska“. Družite se u Ivancu od 19 do 23 sata.

Muzej grada Ludbrega i Centar za kulturu i informiranje „Dragutin Novak” pridružuju se ovogodišnjoj Noći muzeja pod nazivom “Noć otvorenih vrata” od 18 do 21 sat.
Posjetitelji će imati priliku besplatno razgledati Arheološki park Iovia i okušati se u rimskim društvenim igrama na ploči, s naglaskom na igru mlin. Napomenimo i kako je Noć otvorenih vrata Muzeja grada Ludbrega ujedno i prvi događaj u sklopu programa „Ludbreg petkom” koji ove godine donosi brojna kulturno-umjetnička zbivanja.

TKIC – Dom Kulture u Lepoglavi također je pripremio program za Noć muzeja, koji počinje u 18 sati te traje do ponoći.

Na izložbi “Odjeća u svijetu čipke” će biti prikazane kreacije studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta iz Zagreba s detaljima lepoglavske čipke, zatim metalne haljine s aplikacijama lepoglavske čipke i tijare izrađene od metaliziranog konca autorice Snježane Varović, te barokna bluza od čipke i svečana haljina Borisa Pavlina, inspirirana lepoglavskom čipkom „Ljeto u šumi“, kao i replike povijesnih kostima s originalnom lepoglavskom čipkom. Uz odjevne predmete posjetitelji će se moći fotografirati u šatoru od čipke – Sklonište za osjećaje-autorice Akiko Sato. A profinjene niti konca iz kojeg je čipka izrađena, te uvećani motivi lepoglavske čipke, moći će se razgledati u novom galerijskom prostoru, uz izložbu fotografija „Xiaomi 13T serije i lepoglavska čipka”.

Noći muzeja održat će se u Etno kući u Gornjoj Voći, Memorijalnom centaru Domovinskog rata Ivanec te Muzeju vatrogastva u Varaždinu.

Međimurska županija

U Muzeju Međimurja Čakovec nema čega nema povodom Noći muzeja. Slobodan ulaz za sve građane je od 18 do 1 sat.

Osim besplatnog razgledavanja svih izložbenih muzejskih postava u vremenu od 18 do 1 sat, za najmlađe posjetitelje ovogodišnja će „Noć“ početi već u prijepodnevnim satima brojnim edukativno-kreativnim radionicama. U večernjem dijelu programa manifestacija će započeti otvorenjem izložbe obiteljskih fotografija pod nazivom „Obiteljski fotospomenar“, a nastavit će se tribinom „Žene u sportu – međimurska priča“. Viša kustosica Ana Šestak održat će uvodno predavanje, a zatim s gošćama na tribini održati razgovor. Prilika je idealna za razgled stalnih postava Riznice Međimurja, nagrađenog Muzeja nematerijalne baštine Međimurja, postav u palači te izložbu „Odgajani za uspjeh – obitelj Legenstein“ u Izložbenom salonu MMČ-a.

Noć muzeja 2024. održava se u petak s početkom u 18 sati, a program će u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga trajati do 23 sata. Noć muzeja koncipirana je kao dinamična manifestacija s fokusom na važnu ulogu muzeja u zajednici i posebno u tom kontekstu razvoj Nove publike, novih programa i razvoj muzeja, na dobre i pozitivne muzejske prakse, različite suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, razmjenu znanja i općenito razvijanje partnerstva. Tema „Muzeji i nova publika“ odgovarajuća je u vremenu traženja novih generacija za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati i temama koje će angažirano odgovoriti na sve zahtjevnije izazove novih generacija i vremena.

Sanovnici Preloga kroz duži vremenski period oblikovali su kulturni identitet mjesta satkan od običaja, tradicije i kulturnih elementa. Utjecali su na razvoj mjesta prenoseći tradiciju i znanja s generacije na generaciju. Shodno tome u Noći muzeja moći će se razgledati izložbe pod nazivom „Obrtništvo u Prelogu” i „Arheološki nalazi iz Povijesna zbirke Preloga Muzeja Grada Preloga“ . Uključivanjem i jačanjem manjinske publike predstavit će se dojmovi lokalnog krajolika i povijesti sadržani u fantastičnoj noveli „Zrinski“ Galie Zinko, ilustratorice rođene u Moldaviji, stanovnice Ukrajine, na privremenom boravku u Prelogu. U sklopu programa Noći muzeja, Muzej Grada Preloga primiti će vrijednu donaciju. Župa sv. Jakoba ap.st. iz Preloga te dugogodišnji župnik iz Preloga, prečasni Antun Hoblaj darovat će reprint izdanje Biblije iz 1630. godine.

Glazbenim nastupom Noć muzeja u Prelogu uljepšat će pijanist Danijel Oto. Najmlađe posjetitelje očekuje zabavni program u organizaciji Dječjeg kluba SiMS. Gastro kutak pripremiti će Srednja škola Prelog s prezentacijom međimurskih vina Vinske kuće Dvanajščak – Kozol.

Ekomuzej Međimurje Malo u Čakovcu poziva da doživite u petak od 19 do 23 sati interpretaciju kulturne i prirodne baštine Međimurja kroz virtualnu stvarnost. Upustite se u svijet popevke te arheološke i sakralne baštine. Istražite mlin na Muri i kako se ispiralo zlato na Dravi. Saznajte kako je pozoj letio iznad Starog grada Zrinskih. Upoznajte kulturu vina i tradicionalnu međimursku gastronomiju te posjetite svjetove dr. Rudolfa Steinera.

Na području Turističke zajednice Mura i gorice pripremili su objedinjen posjet muzejima. Podturen – Stari alati i zanati u Društvenom domu u Podturnu, Gornjem Kraljevcu – Etno zbirka “Mamičina škrija” , Križovec – Med dvemi vodami – Centar za posjetitelje, Mursko Središće – Spomen dom rudarstva Cimper, te u Selnici Old timer Muzej Šardi. Sve ustanove bit će otvorene od 16 sati dok ćemo za posjetitelje imati i organiziran besplatan autobusni prijevoz do svih lokacija. Programi traju do 23 sata.

Centar za posjetitelje Med dvemi vodami u Križovcu priprema Noć muzeja posvećenu poznatoj sovi – kukuviji.

Noć počinje otvorenjem izložbe „neMIR polja“ fotografkinje Kristine Poljak s početkom u 18 sati. Izložba će jednim dijelom biti fizička, a drugim digitalna. Sve izložene fotografije biti će na prodaju, a novcem prikupljenim od prodaje fotografija i/ili donacijama izradit će se kućice za kukuvije. Na svaki puni sat od 19 do 23 sata interpretatori Međimurske prirode u suvenirnici Centra uvest će posjetitelje u svijet bajke kroz čaroliju kamišibaja – japanskog kazališta. Sve znatiželjne obitelji i pojedinci moći će krenuti i u potragu za blagom i osvojiti mali poklon. U dvorištu Centra bit će ponuda toplih napitaka i otvorena vatrica.

U sklopu nacionalne manifestacije Noć muzeja koja će se održati 26. siječnja Općina Goričan sa svojom Etno kućom uključuje u nacionalnu manifestaciju sa konceptualno-edukativnom izložbom fotografija pod nazivom “DABAR UZ MURU”, autora Josipa Horvata Majzeka.

Svi posjetitelji imat će jedinstvenu priliku da u Etno kući u Goričanu s početkom u 18 sati vide i čuju iz prve ruke sve o toj vrlo inteligentnoj, plahoj te noću aktivnoj životinji koja se je prije nekih dvadesetak godina udomaćila i na području Općine Goričan. Izložbu fotografija sačinjava 35 fotografija u boji, na kojima je prikazan životni ciklus dabra. Izložbu će svečano otvoriti u petak, 26. siječnja, u 18 sati načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković, a vodit će je autor.

Svoje adute za manifestaciju ima i Etno muzej i kovačnica u Kotoribi.

Prikaz života Kotoribe u prošlom stoljeću kroz zbirku uporabnih predmeta, odjeće, namještaja i alata na lokaciji Alojzije Stepinca – Stari farof te prikaz starog zanata – kovač – u nekadašnjoj “Pišpekovoj kovačnici” na adresi Ulica kralja Tomislava 40 u vremenu od 18 do 21 sat.

Graditeljska škola Čakovec i Osnovna škola Strahoninec također su se svomim programima priključile Noći muzeja.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje