Povežite se s nama

Kultura

Nova sezona HNK-a u Varaždinu: slijedi niz premijera i gostovanja, a slavit će se i 150 godina zgrade HNK-a

Objavljeno:

- dana

Na konferenciji za medije, održanoj 14. srpnja u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu, intendantica varaždinskog HNK-a Senka Bulić najavila je novu, 2023./2024. sezonu.

Prije same najave onoga što nas očekuje u novoj, Bulić se osvrnula na proteklu sezonu, ocijenivši je vrlo uspješnom.

Naime, varaždinsko kazalište iznjedrilo je brojne nove predstave, među kojima su „Buba u uhu“, „Majka Hrabrost i njezina djeca“, opera „Životi i smrti Isabelle Eberhardt“, zatim dramsko-plesni „Orašar“ koji je izazvao veliki interes, lutkarska predstava za djecu „Krokodil Marko“ i druge. U protekloj je sezoni obnovljena i otvorena Scena Rogoz, kultni prostor građana Varaždina, a na njoj su producirane dvije predstave: „Legenda“ Miroslava Krleže“, i to u godini kada se obilježava 130 godina od rođenja slavnog pisca, te „Art“, nagrađivani tekst Yasmine Reze. Predstave u varaždinskoj produkciji pozivane su na razne festivale, nagrađivane stajaćim ovacijama, a osvajale su i vrijedne nagrade.

U sezoni 2022./2023. HNK je posjetilo oko 60.000 gledatelja, istaknula je intendantica, što je jako veliki broj. Kazalište je od lani i dio mreže K-HNK koja omogućava razmjenu kazališta, a ostvarene su i brojne suradnje.

Velika obljetnica

Što se tiče ove godine i nove sezone, bit će u znaku 150 godina od otvorenja zgrade HNK-a u Varaždinu, a pogotovo će rujan biti pun događanja, kada će se s publikom slaviti ta velika obljetnica, otkrila je intendantica.

– Startamo već 1. rujna koncertom acappella „Muttis Kinder“. Radi se o izvrsnim izvođačima, njemačkim glumcima koji su igrali u nekim od najvećih produkcija, poput Berliner Ensemblea, Burgtheatera i drugih. Svojim glumačkim i pjevačkim talentom, karakterističnim stilom izvođenja, obradama poznatih pop pjesama i izvedbom vlastitih pjesama osvajaju publiku od prve sekunde. Miješaju žanrove, reinterpretiraju poznate pjesme i svaka njihova izvedba tih pjesama je poput mini predstave – najavila je Bulić.

Nakon toga, dodaje, od 3. do 10. rujna na rasporedu su Dani otvorenih vrata HNK-a u Varaždinu, a u tom tjednu igrat će osam domaćih naslova, svaki dan po jedan, i to po popularnoj cijeni od četiri eura za tu prigodu. Na rasporedu su tako „Majka Hrabrost i njezina djeca“, „Enigmatske varijacije“, „Legenda“, „Potpuna pomrčina“, „Tartuffe, Tartuffe, Tartuffe“, „Art“, „Bogovi“ i „Buba u uhu“, a publika će imati priliku glasovati za najbolja glumačka ostvarenja.

– Dodjela nagrade, koja nosi ime po legendarnom varaždinskom glumcu Tomislavu Lipljinu, bit će 24. rujna, na dan kad je prije 150 godina otvorena ova zgrada. Isti dan na rasporedu je i koncert Varaždinskog komornog orkestra – navela je Bulić i nastavila:

– U koprodukciji s Operom B.B. izvodit ćemo i kultni operetni naslov, „Groficu Maricu“. Pretpremijera će biti 16. rujna, a svečana premijera 23. rujna. Osječki HNK nam gostuje s dva naslova u rujnu, s komedijama „Dva u jedan“ (19. rujna) i „Čaruga“ (21. rujna). Zatim, 25. rujna imamo predstavljanje specijalnog izdanja poštanske marke povodom 150. obljetnice otvorenja zgrade. Imat ćemo i niz koncerata u suradnji s Koncertnim uredom Varaždin, a bit će i nekih drugih interaktivnih akcija po gradu, pokušat ćemo biti dio grada i da grad bude dio nas – najavila je intendantica Senka Bulić.

Varaždinski HNK sezonu nastavlja premijerama velikih naslova.

– U listopadu će biti praizvedba novog romana Kristijana Novaka „Znaš da nema bliže“ u režiji Ivana Plazibata, no moguće je da će tu doći do nekih izmjena u naslovu. Promocija romana će biti 1. listopada, a naša premijera 15. listopada. Tema novog teksta je neriješeno ubojstvo koje vodi u smjerovima koje nam razotkrivaju društvene, a i intimne traume. „Sad i nikad više“ je također naša nova premijera, u koprodukciji s HNK-om Ivana pl. Zajca u Rijeci. Varaždinska publika izvrsno je reagirala na baletna gostovanja iz protekle sezone, naročito na riječko kazalište i „Plamteću vodu“. Mislim da Varaždinci vole plesni teatar i nadam se da će i ova premijera biti rasprodana. Nakon toga slijedi „San ivanjske noći“ u režiji Paola Magellija, jednog od najpoznatijih redatelja – istaknula je Bulić.

Najavila je još i neobičnu suradnju Damira Martinovića Mrleta s Varaždinskim folklornim ansamblom, pri čemu se žele ispitati granice izvedbe suvremenog i tradicije, odnosno mogućnosti eksperimenta, i vidjeti na koji način nasljeđe i suvremene glazbene i plesne mogućnosti mogu funkcionirati u današnjem kontekstu.

Također, na Sceni Rogoz do kraja godine igrat će dvije premijere.

– Bojan Đorđev radi „Režim iscjeljenja“, praizvedbu nagrađivanog teksta Tanje Šljivar. Drugi projekt je lutkarsko-dramski autorski projekt Tamare Kučinović „Šapat duše“. Ostatak sezone nastavit ćemo s praizvedbom tekstova u čijem će fokusu biti žrtve, drugačiji i omalovažavani te ženske velike priče od antike do suvremenosti – rekla je intendantica varaždinskog HNK-a.

Kazališni studio mladih

Na konferenciji je također predstavljena nova voditeljica Kazališnog studija mladih HNK-a u Varaždinu Tanja Novak koja pak je najavila novu sezonu KSM-a.

– U Kazališnom studiju mladih iza nas je jedna uzbudljiva sezona, imali smo 11 finalnih produkcija koje su rezultati rada naše djece i mladih koji su tijekom školske godine uz vodstva naših stručnih voditelja, dramskih pedagoga, osmislili i kreirali predstave koje su im prema dobi i njihovim interesima bile zanimljive. KSM je od prošle jeseni povećao broj djece za skoro 100 posto, trenutno imamo 11 skupina sa 130 djece i mladih i upravo zbog tako velikog interesa smo ovog ljeta odlučili napraviti tri ljetne radionice s vanjskim stručnim suradnicama, akademskim glumicama i lutkaricama Sarom Ipšom i Katarinom Arbanas – rekla je Novak.

„Spoj kultura – Hrvatska i Nepal“

Dodala je da će organizirati i jednu radionicu primijenjenog kazališta pod nazivom „Spoj kultura – Hrvatska i Nepal“.

– Naime, naši novi sugrađani, radnici iz Nepala, spadaju u skupinu takozvanog „nevidljivog kazališta“, tu se ubrajaju svi oni pripadnici koji zbog jezične barijere ne mogu participirati u programu kazališta. No, kako predstavnike „nevidljive publike“ dovesti u kazalište i uključiti ih u kulturne politike našega grada? Kao odgovor na to pitanje osmislili smo tu radionicu primijenjenog kazališta. Ona će trajati pet dana, namijenjena je stranim radnicima koji žive u Varaždinu i okolici i cilj je da kroz ovo iskustvo stvorimo most između hrvatske i nepalske kulture, također da pružimo prostor za dijeljenje, učenje i slavljenje raznolikosti. Ova radionica koristit će udaraljke i etno glazbu kako bi stvorila kazališna iskustva te ćemo kroz različite scenske tehnike istraživati teme koje su važne za obje kulture, kao što su obitelj, identitet, migracija i međusobno razumijevanje. Rezultat našeg petodnevnog druženja bit će ulični performans na Špancirfestu – zaključila je Tanja Novak.

Dodajmo da će KSM posljednji tjedan u rujnu imati upise u novu sezonu sa sjajnim dramskim voditeljima te pozivaju svu zainteresiranu djecu i mlade da im se pridruže u kreativnosti i osmišljavanju novih projekata i predstava.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje