Povežite se s nama

U fokusu

Općina Trnovec Bartolovečki prvih šest mjeseci puno gradila ali i štedila

Objavljeno:

- dana

TAKO SE RADI

Vijeće Općine Trnovec Bartolovečki je na sjednici održanoj u utorak, većinom glasova prihvatilo izvješće o izvršenju proračuna za prvih šest mjeseci ove godine, zatim izvješće načelnika za isto to razdoblje kao i izvješće o radu trgovačkog društva Čistoća za 2016. Godinu.

Vijećnici su ujedno prihvatili i važan – opsežan dokument u slučaju neke od prirodnih katastrofa, a riječ je o Procjeni rizika od velikih nesreća za Općinu Trnovec Bartolovečki.

Što se tiče izvršenja proračuna za prvih šest mjeseci ove godine, nešto kasnije raspisivanje natječaja za sredstva fondova Europske unije preko fonda Ruralnog razvoja, nego što je bilo najavljeno, utjecalo je na slabije izvršenje proračuna.

Ovdje se ne radi samo o Općini Trnovec Bartolovečki, nego i o nizu gradova i općina širom Hrvatske koji su prijavili svoje projekte na natječaj, koji je još uvijek u tijeku.

Prihodi veći od rashoda

Naime, kako bi se gradovi i općine uopće mogli javiti na najavljene natječaje morali su prilikom donošenja proračuna predvidjeti sredstva koja su primjerice u Općini Trnovec Bartolovečki iznosila gotovo osam milijuna kuna.

– Planirani su prihodi u ukupnom iznosu od 7,8 milijuna kuna, a izvršeni su samo u iznosu od 323 tisuće kuna. Odnose se na neostvarene prihode od kapitalnih pomoći iz državnog proračuna i pomoći iz državnog proračuna prijenosom EU sredstava. Ona nisu realizirana s obzirom da provedeni natječajni postupci nisu okončani – pojasnio je općinski načelnik Zvonko Šamec.

Podsjetio je da je riječ o dva velika projekta, izgradnji Društvenog doma u Trnovcu i rekonstrukciji Ulice Široke ledine.

Samo izvršenje proračuna za prvih šest mjeseci bilo je u iznosu od 5,5 milijuna na prihodovnoj strani dok se na rashodovnoj utrošilo 5,2 milijuna kuna.

– Unatoč manjem izvršenju, gdje na neke stvari nismo mogli utjecati, i dalje smo se, u dijelu koji se odnosi na potrošnju, ponašali racionalno i štedljivo. Iz toga i proizlaze manji rashodi u odnosu na prihode, u iznosu od 285 tisuća kuna – zaključio je Šamec zahvalivši Vijeću što je podržalo Izvješće.

Također, načelnik Šamec dobio je podršku za izvješće o svom radu u prvoj polovici ove godine. U sklopu izvješća treba istaknuti prvu faza rekonstrukcije Dravske ulice u naselju Trnovec gdje je Županijska uprava za ceste Varaždinske županije za izradu nogostupa i prilaza kućama investirala 480 tisuća, a općina 160 tisuća kuna.

Dovršetak tog projekta očekuje se ovih dana.

– Nakon što je Varkom u siječnju stavio u rad kanalizacijski sustav u naselju Trnovec, dalje se planira izgradnja kanalizacijskog sustava za još tri ulice. Dogovoren je i početak radova na rekonstrukciji vodovodne mreže na relaciji Šemovec-Štefanec za što je već pripremljena potrebna dokumentacija – kazao je Šamec.

Novi trg u Bartolovcu

Također, u naselju Šemovec asfaltira se odvojak ulice dok je u Bartolovcu srušena dotrajala zgrada zadružnog doma u Varaždinskoj ulici uz državnu cestu, a na istom mjestu planira se izgradnja novog trga.

Dodajmo i da su vijećnici prihvatili izvješće o radu tvrtke Čistoća za prošlu godinu te Procjenu rizika od velikih nesreća za Općinu Trnovec Bartolovečki. Radi se o vrlo važnom dokumentu koji predviđa moguće nesreće odnosno prirodne katastrofe na području Općine.

– Ovaj dokument precizno detektira moguća događanja, ali i način kako što brže i efikasnije reagirati u slučaju velikih nesreća. Definira tko je za što zadužen i kako pravodobno reagirati kako bi posljedice bile što manje – zaključio je načelnik Šamec koji je prihvatio sugestije vijećnika da se Općina angažira oko nabavke jednog čamca za spašavanje o kojem će brinuti članovi DVD-a.

Vijećnici su ujedno informirani i o stanju nezaposlenosti na području Općine koja i dalje bilježi jednu od najmanjih stopa u Varaždinskoj županiji, ali i šire.

Inače, broj nezaposlenih se nešto povećao u srpnju, ali ovdje se radi o normalnom priljevu osoba koje su završile srednju školu, odnosno koje nisu nastavile svoje obrazovanje na nekom od veleučilišta ili sveučilišta.

Prema posljednjim službenim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje na području Općine nezaposlene su 154 osobe.

 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje