Povežite se s nama

Život i društvo

“Ovo jaje za sreću se daje”: jedinstvene crne pisanice najupečatljiviji su simboli Uskrsa

Objavljeno:

- dana

Obilježavanje uskrsnih blagdana nezamislivo je bez bojanja jaja i izrade pisanica.

Upravo ukrašavanje jaja ima dugu i bogatu tradiciju na sjeveru Hrvatske, a neki lokaliteti mogu se pohvaliti njegovanjem posebnih običaja. Možda i najupečatljiviji dojam ostavlja tradicija izrade črnih pisanica.

Literatura i terenska istraživanja potvrđuju da se črne pisanice izrađuju samo u Međimurju i to u njegovu donjem dijelu. Središta izrade bila su naselja Donja Dubrava, Donji Vidovec i Kotoriba, dok se danas izrađuju samo u Donjoj Dubravi. Zahvaljujući Biserki Vučenik iz Donje Dubrave koja pisanice izrađuje već gotovo 30 godina, ova tradicijska vještina čuva se od zaborava.

– U Donjoj Dubravi vještina izrade črne pisanice batik tehnikom održala se od 1860. godine. Neke od glavnih nositeljica ove vještine bile su Marija Fabić i Margareta Benko. U “Ornamentici pisanica Međimurja” pronašla sam podatke o pisanicama iz donjeg Međimurja i njihovim ornamentikama od 1927. do 1991. godine, a kao mjesta izrade se spominju Donja Dubrava, Donji Vidovec, Kotoriba, Sveta Marija, Donji Mihaljevec, Draškovec i Prelog, po čemu se vidi da su črne pisanice karakteristične upravo za ovaj dio Međimurja – otkriva Biserka Vučenik, nositeljica vještine izrade črne pisanice.

Batik tehniku izrađivanja črne dobravske pisanice na tvrdo kuhanim jajima naučila je od pokojne Marije Fabić (rođene 1921. godine) prije 30 godina, a na ispuhanim jajima tu istu tehniku primjenjuje dvadesetak godina.

Izrada črne pisanice započinje dobro ispranom i osušenom ljuskom jajeta na koju se kičicom, odnosno pisaljkom, koja se grije na plamenu svijeće i umače u pčelinji vosak iscrtavaju rubovi cvijeća i lišća.

– Po dužini jajeta se ispisuju poruke poput: “Mali dar iz Međimurja”, “Ovo jaje za sreću se daje”, “Ne gledaj ovo jaje, već onoga koji ti ga daje!”… Latice cvijeća i lišća bojimo vodootpornim flomasterima, a iza toga se preko njih nanosi sloj pčelinjeg voska, odnosno čoskaju se. Nakon toga jaje umačemo u crnu boju, koja se nekada kuhala od čađe, a danas se koriste kupovne boje, zatim boje za tekstil i voda uz dodavanje žličice alkoholnog octa, da se boja ne bi lovila za prste. Kad jaje u potpunosti pocrni, izvadimo ga iz boje i skidamo vosak toplom pamučnom krpom. Tako nam ostaju na jajetu šareni cvjetovi, listovi i ornamenti. Da bi se pisanica što više sjajila, premažemo je špekom ili jestivim uljem – objašnjava postupak Biserka Vučenik.

Ova vrijedna dobravčica svoje znanje rado prenosi na mlađe generacije. Doduše, pandemijske godine u velikoj su mjeri narušile ritam i broj radionica. No, čim su to okolnosti dopustile, Biserka Vučenik vratila se jednoj od svojim omiljenih aktivnosti.

– Prošle i ove godine održala sam 35 radionica na kojima je sudjelovalo 475 polaznika. Iako je većina radionica održana diljem Međimurja, zainteresiranost za izradu črne pisanice pokazali su i u zagrebačkoj Dubravi kao i u susjednoj Podravini. Dolaze svi, od djece vrtićke dobi s roditeljima, do učenika, studenata i umirovljenika. Istaknula bih veliku zainteresiranost međimurskih srednjoškolaca, koji su uz izradu pisanice imali priliku učiti i o povijesti međimurske pisanice. Iznimnu zainteresiranost za črnu pisanicu pokazuju i brojne udruge žena i kulturno–umjetnička društva diljem Međimurja – otkriva nam Biserka Vučenik.

I ovo preduskrsno vrijeme u obitelji Vučenik u znaku je črnih pisanica. Uz radionice održavaju se brojne izložbe. Donja Dubrava, zagrebačka Dubrava, Lendava, Krapina, uskoro i Bjelovar, lokacije su na kojima se mogu razgledati postavi ukrašeni črnim pisanicama. Od ljeta 2021. godine u stalnom postavu “Riznice Međimurja”, u dijelu pod nazivom “Minijature” mogu se naći ladice s črnim pisanicama i veliki hologram pisanice.

– Na kraju sezone, sredinom travnja na etno imanju Cugovčan u Podravskim Sesvetama, sve aktivnosti zaokružit ćemo druženjem izrađivača pisanica na tradicionalan način iz cijele Hrvatske. Ovo će nam biti druga godina zaredom da sezonu naših aktivnosti zaključujemo na ovakav način. Prošle godine sklopili smo divna prijateljstva, međusobno razmijenili pisanice i iskustva. Nadamo se da će nas ove godine biti još i više – zaključila je Biserka Vučenik.

Promocija putem izložaba i televizijskih kuća

O popularnosti Biserke Vučenik i njezinih črnih pisanica najbolje govore brojna sudjelovanja na samostalnim i skupnim izložbama, kao i gostovanja u raznim televizijskim emisijama.

– Sudjelovala sam na međunarodnoj izložbi u vidikovcu Vinarium Lendava pod nazivom “Uskršnje pisanice iz četiri države”. Ove i prošle godine izlagali smo i u Narodnoj knjižnici “Petar Preradović” u Bjelovaru, kao i na izložbi pisanica u Dubrovačkom muzeju. Ugostila nas je i Galerija grada Krapine, dok ćemo u našoj Donjoj Dubravi izložbu črnih pisanica otvoriti u Domu kulture Zalan uz promociju knjige “Nematerijalna baština Međimurja” autorice Janje Kovač – priča Biserka Vučenik.

Veliku zainteresiranost za radionice pokazale su i televizijske kuće. Prilog s radionica snimili su HRT, Nova TV i RTL. Ove godine sniman je kratki film o črnim pisanicama pod nazivom “Dar od srca – oživljena baština međimurske crne pisanice u stvaralaštvu Biserke Vučenik”, putem projekta financiranog od strane Narodnog sveučilišta Dubrava, Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija pod vodstvom dr. sc. Lucije Franić Novak, više stručne suradnice za programe hrvatske tradicijske kulture.

– Na snimanju smo sudjelovali kao obitelj Vučenik, suprug Branko, sin Marko i ja, te dvije kolegice sumještanke koje rade črne pisanice kao i četiri učenice Osnovne škole Donja Dubrava koje su ranije polazile radionice. Ujedno je u Muzeju nematerijalne baštine “Riznica Međimurja” u Čakovcu o pisanicama govorila i Janja Kovač, kustosica etnografskih zbirki – prisjeća se Biserka.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje