Povežite se s nama

Život i društvo

U Toplicama uz modnu reviju održana javnozdravstvena akcija “Dan crvenih haljina“

Objavljeno:

- dana

Moždani udar može se spriječiti – glavna je poruka javnozdravstvene akcije „Dan crvenih haljina“ održane u petak, 2. veljače, u Hotelu Minerva u Varaždinskim Toplicama, koju su zajednički organizirali Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije i Savjet za zdravlje Varaždinske županije, u suradnji s Općom bolnicom Varaždin i Specijalnom bolnicom za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice.

U sklopu akcije održano je predavanje predsjednice Savjeta za zdravlje Varaždinske županije i voditeljice Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin doc. prim. dr. sc. Spomenke Kiđemet-Piskač, dr. med. spec. neurolog na temu „Specifičnosti moždanog udara u žena“ te modna revija poznate varaždinske dizajnerice Ane Kraš.

Njene kreacije nosile su medicinske sestre i liječnice Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin te studentice Sveučilišta Sjever. Javnozdravstvenu akciju podržali su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković, ravnatelji i i djelatnici zdravstvenih ustanova kojima je osnivač Varaždinska županija, predstavnici akademske zajednice, ravnatelji osnovnih i srednjih škola, županijski pročelnici i vijećnici te brojni drugi uzvanici.

– Tijekom godine Varaždinska županija, naši upravni odjeli, naše ustanove u zdravstvu, ali i u obrazovanju sudjeluju u cijelom nizu javnozdravstvenih akcija kako bi naše građane osvijestili o važnosti prevencije.  Danas se obilježava Dan crvenih haljina kako bismo upozorili žene na mogućnost moždanog udara, koje posljedice nosi sa sobom, ali i kako bi se svi dodatno educirali da upravo umanjimo rizike za nastankom moždanog udara. Ujedno, zajedničkim snagama želimo poručiti oboljelima da nisu sami i da imaju našu podršku. Svi zajedno morali bi više voditi brige o svom zdravlju, a posebno žene kako bi izbjegle moždani udar – poručio je župan Stričak.

Predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač naglasila je kako žene imaju sve rizikofaktore za nastanak moždanog udara kao i muškarci, a to su hipertenzija, šećerna bolest, pušenje, povišene masnoće u krvi.  Međutim, žene imaju i specifične rizike moždanog udara, a to je estrogenski status. Također, žene često zanemaruju sebe, na prve znakove moždanog udara ne reagiraju  i prekasno se javljaju liječnicima – upozorila je Kiđemet-Piskač istaknuvši kako u Hrvatskoj od moždanog udara godišnje oboli između 12.000 i 13.000 osoba, umre 5.000 osoba, od čega 2.900 žena.

–  Na Odjelu neurologije u prošloj godini od posljedica moždanog udara liječeno je oko 490 osoba, a oko 56% bilo je žena. Smrtnost je isto bila veća u ženskoj nego u muškoj populaciji, a veliki broj žena obolijeva u dobi između 31. i 50. godine života. Ujedno, trećina preživjelih kao posljedicu moždanog udara ima određeni stupanj invalidnosti, bilo smetnje govora ili motorike i osjeta udova, odnosno poremećaja ravnoteže.  Prošle godine na Dan crvenih haljina, zahvaljujući Varaždinskoj županiji, otvorili smo Jedinicu za liječenje moždanog udara, koja na jedan specifičan način, sukladno svim smjernicama europskih društava za liječenje moždanog udara  zbrinjava naše pacijente i tu se već vide rezultati i napredak.  Kao tim kojeg čine vrhunski liječnici i medicinske sestre, te fizioterapeut i radni terapeut činimo sve kako bi život nakon moždanog udara bio što normalniji – objasnila je Kiđemet Piskač naglasivši kako je cilj ove akcije upravo osvijestiti žene.

–  Budimo svjesne da je svaka od nas podložna nastanku moždanog udara, reagirajmo na vrijeme, prepoznajmo simptome koje nam tijelo šalje, ali još važnije – djelujmo na rizikofaktore promjenom stila života, liječenjem bolesti koje dovode do moždanog udara, jer moždani udar se može spriječiti – poručila je Kiđemet-Piskač.

Svoja iskustva okupljenima ispričale su i žene koje su doživjele moždani udar Jelena Leskovar i Mirjana Batina.

– Tijekom života nisu postojali neki elementi koji bi dali naslutiti da ću oboljeti od moždanog udara, nije bilo povišenog krvnog tlaka, nisam imala povišene masnoće, bavila sam se sportom. Teško je reći koji je bio uzrok, je li to možda nakupljeni stres mjesecima ranije koji je bio uzrokovan bolestima članova obitelji. Uglavnom, nisam imala osjećaj da se nešto odigrava i da nešto „posebno“ slijedi taj dan. Što se tiče posljedica, u početku čovjek ne funkcionira kao prije, dugo mi je trebalo dok nisam  ponovno mogla krenuti u šetnje ili raditi bilo što drugo. Ali s vremenom se stanje popravilo i trenutno se relativno dobro osjećam  – ispričala je Mirjana Batina zahvalivši se svim liječnicima i medicinskim djelatnicima koji su vodili i vode brigu o njenom zdravlju.

Osim predavanja i modne revije, događaj je svojim nastupom zaokružila varaždinska mezzosopranistica Sofija Cingula koju je na klavijaturama pratila prof. Ivana Godec Vinceković

Život i društvo

Ludbreg će uskoro postati centar cvjetne rapsodije, ali ovaj put uz zvukove bluesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ludbreg će uskoro opet postati centar cvjetne rapsodije, a ove godine jedan od najvećih cvjetnih sajmova u Hrvatskoj – Flora Centrum Mundi, dobit će i dodatni sadržaj. Uz popularnu cvjetnu manifestaciju održat će se i Blues festival.

Tradicionalan sajam cvijeća u petak je na Otoku mladosti predstavio gradonačelnik Dubravko Bilić.

-Sajam cvijeća svake godine okuplja jako puno izlagača, promovira jednu od najvažnijih poljoprivrednih djelatnosti našeg kraja, a to je proizvodnje cvijeća. Ludbreški kraj proizvodi više od 50 posto ukupnog cvijeća u Hrvatskoj. Ne samo da smo na to ponosni, nego nam je i važno da naši cvjećari promoviraju svoju proizvodnju, a najbolji način da to urade je tradicionalni sajam cvijeća kojega su oni sami pokrenuli prije gotovo 30 godina. Taj sajam svake godine okuplja više od 40.000 možda i više posjetitelja, kupaca, ali i onih koji uživaju u različitim događajima – rekao je Bilić.

Flora Centrum Mundi će se održati na više lokacija, a središnji dio sajmeno-prodajnog karaktera bit će na Otoku mladosti, i to od petka 3. svibnja pa do nedjelje 5. svibnja. Uz to, održat će se i Bonsai izložba u dvorcu Batthyany, koja se otvara u četvrtak 2. svibnja.

Bilić je istaknuo da se očekuju posjetitelji iz cijele Hrvatske.

Petra Međimurec, direktorica Tutističke zajednice područja Centra svijeta koja je organizator Blues Festivala, rekla je da je sajam izuzetno bitan, a bit će tu za svakoga ponešto.

– Jedan cijeli dio grada bit će posvećen djeci i mladima, a to je naš Dječji cvjetni korzo kojeg ćemo otvoriti u petak. Djeca i svi ostali moći će uživati u zabavnim igrama, moći će raditi pokuse i ostale znanstvene i zanimljive stvari u našem znanstvenom kutku. Dječji cvjetni korzo bit će proširen suradnjom s našim lokalnim vrtićima koji će taj dio iskoristiti da prezentiraju sve što rade kroz cijelu godinu, a da je usmjereno na boravak u prirodi i otvorenome, ali i da pokažu kako je to kad djeca za nas odrasle naprave nešto lijepo – istaknula je Međimurec

Što se tiče Blues festivala, najavljeno je 30-ak koncerata koji će se održavati na pet lokacija, a na njima će nastupiti čak 25 izvođača, među kojima su Edi East Trance Blues, Sunnysiders, Tomislav Goluban, Miroslav i Gordana Evačić, Bok Blues, Ivan Kovač Kaj i mnogi drugi.

Nastavite čitati

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje